Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Evrim teorisi neden kabul edilmelidir?

Ben evrim teorisine inanmayı ve onun üzerine düşünmeyi istiyorum ve bunu yapıyorum da. Ancak neden evrim teorisini kabul etmeliyiz? Bu soruya tarafınızdan yanıt bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba. Evrim teorisine inanmanıza gerek yok. Genel Görelilik teorisine de inanmanıza gerek yok. Fermi Sıvılar teorisine de inanmanıza gerek yok. Ve buraya yazacağım yüzlerce teoriye inanmanıza gerek yok. Çünkü bunlar inanılmayı bekleyen dogmalar değil; anlaşılması beklenen olgulardır. Evrim aslında biyolojiyle kısıtlı bir kavram da değildir. Bugün teknolojide, iktisadiyatta, kültürde ve aklınıza gelebilecek herhangi bir alanda evrime tanık olabilirsiniz. Evrim bir değişimbilimdir. Bunu kabul etmemek ben değişmiyorum demektir. Evrimi kabul edebilmeniz için önce özümsemeniz gerekir. Çünkü evrimin kabul edilmek gibi bir derdi yok. Onu bizler anlayıp, yine bizler bilime yön vermeye çalışıyoruz. Ve evrimin kabul edilmek gibi bir derdi olmadığı gibi bizim onu anlamak gibi bir zorunluluğumuz var. Çünkü düşünebiliyoruz ve bunu kullanmamız gerek. Neredeyse hiçbir Evrim Ağacı içeriğinde "Bu budur!" denilmiyor. Çünkü yarın yapılacak herhangi bir çalışma, yayınlanan çalışmayı çürütebilir. En nihayetinde işte bu evrimin ta kendisidir. Evrimi kabul edebilmek için ihtiyacınız olan tek şey, olaylar arasında bağlantı kurmaya çalışmak ve herkes gibi bolca ileri okumalar yapmak. Çünkü hiç kimse birine oturup evrimi anlatamaz. Çünkü evrimin neyini anlatacaksın ki? Kuşların evrimini mi, boynuzun evrimini mi, gözün evrimini mi, yılanın veya insanın evrimini mi? Bir makine mühendisine makineleri anlat demek gibi. Ve, ve, ve ancak evrimi anlamaya çalışırsanız, evrimi kabul edip etmemekle vakit kaybetmekten kurtulursunuz. Anlamaya başlamak için ise önce dediğim gibi bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Kaynak olarak iki makale bırakıyorum. Bunlar bir bakış açısı kazandıracaktır umuyorum ki.

117 görüntülenme
0
Teşekkür (2)
Paylaş
0

Kaynaklar

  • A.Sönmez. İnsan Olmak Evrimi Anlamayı Neden Zorlaştırıyor?. (24 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 24 Şubat 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın