Sorulara Dön
1
Evrim & Abiyogenez

Evrim hep ilkelden gelişmişe doğru mu ilerler?

Değişimin her zaman olumlu olma şartı var mıdır? İstisnai durumlar nelerdir?

3
Anonim 1
194 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Aslında evrimsel biyolojide “ilkel” diye bir kavram yoktur. Çünkü 4 milyar yıllık bu süreçte buraya kadar gelen her canlı eşit düzeyde başarılıdır. Olmasaydı zaten elenirdi. Bir H. sapiens ile bir E. coli aynı şekilde bu süreçte başarılı olmuştur. Fakat biz başarılı olmayı geçtik, artık kontrol edebiliyoruz. En basitinden hastaları iyileştirip, tür düzeyinde soykırım yaratabiliyoruz. 

Diğer yandan yine aynı şekilde evrim, olumlu veya olumsuz değil sadece “uyum” arar. Uyum sağlayan her değişken, o biyocoğrafya için “olumludur.” Örneğin balinanın yüzgeçleri okyanus için olumlu bir değişken iken, kara için olumsuzdur. İnsanların C vitamini sentezleyememesi biyocoğrafyası için olumlu (enerji kazanımı) iken, hastalık durumunda olumsuzdur. Tabii 20’lik diş gibi sadece “olumsuz” örnekler de mevcuttur. Fakat vakti zamanında onlar da “olumlu” idiler.

182 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
3
Paylaş
3
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

İlkel, modern, olumlu, olumsuz bunlar; evrimsel süreç açısından sabit olmayan gayet göreceli kavramlardir. Dolayısıyla "değişimin her zaman olumlu olma şartı var mıdır" sorusu, bu kapsamda çok anlamlı olmuyor.

Ama eğer ki olumludan kasıt, uyumlu olmaksa, cevap evettir. Çünkü zaten uyumlu (ki bu bile başlı başına göreceli bir kavram) olanlar soyunu devam ettirdiği için başarılı sayılırlar.

Modern kavramına gelirsek her zaman böyle bir şey şart değildir. Örneğin; mağarada yaşayan balıklarda gözler körelmiştir. Yani göz gibi önemli bir organ, bu canlıların ihtiyacı olmadığı için köreliyor.

Modern ilkel, gelişmiş, az gelişmiş, vb. tüm kavramlar da aynı şekilde evrimi anlama açısından bir engel teşkil ediyor maalesef. Çünkü süreç amaçlı ve bir hedefe doğru ilerliyor algısı yaratıyor.

114 görüntülenme
1
Paylaş
1

Karmaşıklık diye bakarsanız, frontal korteksimizin az-çok gelişkin bir donanım olduğunu iddia edebiliriz bence. Uyum diye baktığınızda, Tardigrade'ler (şu vakum ortamına bile dayanabilen ufak canlılar) en gelişkin oluyor. Bireyleri feda etme pahasına ayakta duran karıncalar, başka bir adaptasyon örneği. Yani evrime, popülasyon dinamiklerini de katmak lazım aslında. Çok uzun vadeli bakarsak, gezegenden kaçma ve belki yok olacak genişçe bir canlı arşivini yanında götürme şansı olan tek canlı biziz sonuçta.

"Geriye gidiş" bir anlamda mümkün. Geçen gün canlı yavru doğuran kertenkelelerin tekrar yumurtlamaya başladıklarına dair bir haber vardı mesela. Genetik mirasımızın bir kısmı yok olmak yerine pasif konuma geçiyor. Bunları yapay olarak harekete geçirip, tavukların kuyruklarının tekrar uzamasına veya gagalarında diş çıkmasına neden olabiliriz. Doğada da ihtiyaca göre böyle şeyler yaşanabilir.

Kakapo, uçarak Yeni Zelanda'ya ulaştıktan sonra bu yeteneğini kaybeden bir papağan türü. Ortamda avcı olmayınca, uçmanın da bir anlamı kalmıyor.

0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et