Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ahmet Akif Gökçe
Üye
2

Evrim, felsefi düşünce midir bilim mı?

Evrim karşıtlarının evrimi; gözlemsel, deneysel ve olgusal bir gerçek olarak görmediğine yönelik alıntılar sunması bunu destekler mi?
593 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ufuk Derin
Skeptik

Alıntılar, cımbızlar ve sözler evrime karşı gelmek için yeterli bir veri değildir. Evrim, onlarca bilim dalında aktif olarak kullanılan ve çalışılan bir multidisipliner bilim alanı. Bir bilim. Yüz binlerce bilim insanın milyonlarca gözlemine, deneyine, çalışmasına karşı hiçbir veri sunmayan bir söz koyamazsınız.

Bu platformda evrimin kanıtları da soruldu ve birçok kere cevaplandı.

Çoğu zaman alıntılarda gerçekten onu söyleyip söylemediğini bile bilemeyebiliyorsunuz, sözler cımbızlanıyor. Sözler cımbız olmasa bile o sözün altını bir veri ile dolduramıyorsanız isterseniz unvanınız Profesör olsun, kahvehanedeki dayının söylediğinden hiçbir farkı yoktur. Sözlerin gerçekten söylenip söylenmediğine bakmaya gerek bile yok hatayı görmek için. (ki açıklama kısmında bahsettiğiniz bir kişi Hristiyan köktencisi kurumda çalışan/kaydı olan birisi, diğeri ise 1800'lü yıllarda yaşamış birisi.)

Tüm Reklamları Kapat

O yüzden sizin yapmanız gereken "Bu böyle diyor, siz ne diyorsunuz?" demek değil. Öncelikle o kişi hangi veriye dayanarak bunu söylüyor, kendi iddiasını kanıtlarla destekliyor mu, onu sorgulamalısınız.

10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İlhan Taşlı
Jeomorfolog

Kelimelerin öncelikle anlamına bir bakalım ve değerlendirmeyi öyle yapalım isterseniz.

Evrim; popülasyondaki gen ve özellik dağılımının nesiller içerisinde seçilim baskısıyla değişmesidir (Wikipedi)

Felsefe; varlık, bilgi, değerler, gerçek, doğruluk, zihin ve dil gibi konularla ilgili soyut, genel ve temel problemlere ilişkin yapılan sistematik çalışmalardır (Wikipedi).

Tüm Reklamları Kapat

Bilim; nedensellik, merak ve amaç besleyen, olguları ve iddiaları deney, gözlem ve düşünce aracılığıyla sistematik bir şekilde inceleyen entelektüel ve pratik disiplinler bütünüdür (Wikipedi).

Evrim, nedensellik bağı olan somut bir durumdan bahsediyor. Dolayısı ile konu bilimsel çalışma tanımının içine girer, çünkü soyut bir durum tartışılmıyor.

Siz, "evrim somut değil soyuttur, her türlü gözlem ve delil hiç bir şey ifade etmez" diyorsanız, felsefi bir görüş olarak değerlendirebilirsiniz.

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
M. Özer
M. Özer
12K UP
Okuyucu

Evrimin farkina varmak okadar kolay degil ama konu birkere günyüzüne ciktiginda gözleme yetenegi olan mantikli insan bunu hemen anlar.cevrede buna ispat olacak onlarca halihazirda örnek var.mesela dogada kendi kendine büyümüs 15 20 m2 alanda 3 badem agaci ücünün de bademi birbirbirinden farkli.biri hic yenmiyor biri idare eder birisi citir citir.aralarindaki mesafe sadece 1-3 mt.bitkiler ve hayvanlar aleminde bunun gibi sonsuz örnek var.ayni sey insanlar icin de gecerli.bes kardesin besinin farkli olmasi bile evrimsel.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close