Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Soru Meta
15

Evrim Ağacı'nın bilimi anlatmak konusunda daha da başarılı olabilmesi için neler yapması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Olabildiğince somut ve yapıcı olmaya çalışırsanız, önerilerinizin gerçeğe dönüşme ihtimali çok daha olası olacaktır.
124 görüntülenme
Evrim Ağacı'nın bilimi anlatmak konusunda daha da başarılı olabilmesi için neler yapması gerektiğini düşünüyorsunuz?
Evrim Ağacı'nın bilimi anlatmak konusunda daha da başarılı olabilmesi için neler yapması gerektiğini düşünüyorsunuz?
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
8 Cevap
Cevap
Zafer Kaçar
Zafer Kaçar Avukatım, İstanbul'da 11 yıldır yaşamaktayım :)

Merhaba Çağrı; bana kalırsa Evrim Ağacı bilimi kitlelere anlatma konusunda oldukça iyi gidiyor. Ancak gidişatı daha da iyileştirecek bir öneri olarak ilkin belli başlı şehirlerde tanışma organizasyonları yahut tanışma kampları gibi insanları birlikte olmayı ve daha farklı bakış açılarını tanıyacakları şahıslarla kaynaştırmayı da hedefleyen etkinlikleri yapmak iyi bir fikir olabilir. Kısaca naçizane önerim daha fazla beraber olmak. All together!

7
 • Raporla
Cevap
Joseph Joestar
Joseph Joestar Evrimsever Üye

Zaten çok iyi gittiğinizi söyleyerek söze başlamak istiyorum. Siteyi belki ilk yılından beri takip ediyorum, o zamanlar yazılarınızda ''göktaşı neredeyse Nebraska kadardı!'' gibi cümleler vardı. Daha dar, siyaseten ve inanç yönünden bir tarafa ağır basan niş bir kitle tarafından takip ediliyordunuz(Celal Şengör ile program yapacağınız duyurulunca ne kadar yer yerinden oynadığını da hatırlıyorum) bugün ise en aklınıza gelmeyecek tipte insanlar için bile ilgi çekici ve güvenilir bir kaynaksınız. Tüm süreci mükemmel idare ettiniz ve kendinizi-üslubunuzu geliştirdiniz(Örneğin ''Karanlığı bilimle fethet'' iyi düşünülmüş bir slogan). Bu kadar iyi giderken hala yeni fikirler aramanız da taktire şayan. Girişte bunları söyledim çünkü çalışan makineyi kurdalıyor hissini üzerimden atmak istedim. Naçizane önerilerim şunlardır;

 • 1983 Video Oyunu Krizi'ni duymuşsunuzdur. Sebepleri piyasaya sürülen bir sürü kötü oyun ve büyük beklenti yaratan E.T. oyununun hayal kırıklığı yaratmasıydı. Bilgi kirliliği de buna benziyor. Üç beş yıl öncesindeki kadar kötü bir durumda olmasa da hala büyük bir sorun. Bu krizin atlatılması Nintendo'nun marka gücünü kullanması sayesinde oldu. Nintendo önce Mario ile markasını güçlendirdi ardından bu gücü ile kaliteli buldukları oyunlarda Nintendo damgası kullandılar. Damga varsa oyun iyidir. Siz de marka gücünüzü arttırmalısınız. Mario'nun yaptığını Youtube kanalınız zaten yapıyor. Short videolarının içine logonuzu muhakkak yerleştirmelisiniz. Ardından belki de yan kanallar kullanarak onay ve reklam gücünüzle oraları farklı amaçlarla kullanmalısınız. Her ne kadar haber kaynağı olarak hizmet verebilse de bu sitenin ve youtube kanalının fenni bilimlerdeki içerik zenginliği tarih veya diğer sosyal bilimler için geçerli değil. Bilim dışı ama bilimle alakalı başka alanlarda da geçerli değil. Bu çok zor olabilir ancak bir üst seviyeye çıkmak için böyle bir yöntem gerekli ve logonuzu olabildiğince daha çok insanın beynine pokemonlar gibi kazımalısınız! Arka planda belki dekor ahşap bir logo(Kurtlar Vadisi'ndeki Pana Film logosu gibi), belki logoyu biraz daha akılda kalıcı yapacak üç beş detay. Küçük bir profesyonel yardım.. Bu logonun gücünü sadece popüler bilim değil, sanat-teknoloji-eğitim tipi kaynaklar vs.de de kullanabilirsiniz. Bilimsel düşünce için illaki bilimsel konulardan bahsedilmesi gerekmez. Batının aydınlanma çağlarında hemen her türden esere akılcılık şirayet etmişti. Evrim Ağacı artık sadece bilim severleri kendine çekmeye değil potansiyel bilimseverlere de ulaşmaya çalışmalı gerekirse onları yaratmalı. Yarı bağımsız bir kaç kanal daha oluşturmayı denemeli.
 • Yazılarda ve videolarda hala evrim karşıtlarından bahsedilmekte. Bu alışkanlık terk edilmeli. Artık sizden haberdar olup(takip etmesi bile gerekli değil) evrim karşıtlarını ciddiye alan pek kalmadı. Bu tavır artık onların işine yarar. Evet Evrim Ağacı short videolarla tiktoklara düşmüş olabilir ama gene de ağır takılabilir. Evrim karşıtlarını dövmeyi takipçilerinize bırakın :D
 • Şu an nasıl bilmiyorum ama Facebook sayfası eğer kapatılmayacaksa bir ilgilenilmeli. Ben Facebook'a en son baktığımda pek iyi durumda değildi.
 • Çağrı Mert Bakırcı'nın yanında Evrim Ağacı bünyesinden bir kaç ünlü isim daha yetişmelidir. Size internetten denk gelmesi zor olan bir televizyon kitlesi mevcut ve Evrim Ağacı ile özdeşleşmiş birilerinin televizyona çıkması epey yararınıza olur(Evrim Ağacı logolu kıyafetlerle). Muhakkak bu konuda özellikle Çağrı Mert Bakırcı'ya teklifler gelmiş görüşmeler olmuştur. Büyük kanallardan birinde(HaberTürk gibi) bir kaç kez bulunmalısınız.
 • Son önerim daha doğrusu isteğim; sebebini izah ettiğinizi hatırlıyorum ama ne olduğunu hatırlamıyorum. Bu sitenin soru cevap bölümü, en azından yeni bir alan açılarak, Quora'daki sisteme benzetilebilir. Verilen cevapların altında açılmadan görülmeyen küçük bir tartışma kısmı faydalı olur. Quora'da pek çok cevap bu tartışmalar sayesinde düzeltilip daha düzgün hale gelmektedir. Verilen yanlış ve yanlı bilgilerin karşıt görüşleri hataları vs. gösterilebilmektedir.
5
 • Raporla
Cevap
Merve Arıcıbaşı
Merve Arıcıbaşı PhD Veterinary Sciences

Bu platformda gördüğüm bir çok soruda lise, üniversite öğrencisi bir çok genç kendi imkanlarıyla bilime nasıl katkıda bulunabileceğini veya bilimsel düşünmeyi nasıl kazanabileceğini soruyor. Bu şekilde Türkiye'nin dört bir yanından EA'yı takip edenlerin ortaklaşa yapabileceği aktiviteler önerilebileceğini düşünüyorum.

Ben Almanya'da yaşıyorum ve burada NABU (doğa/çevre koruma Birliği) isimli 1899'dan beri aktif bir stk var. Bu stk her sene ilkbahar ve sonbaharda bir haftasonu belirleyip bu tarihte katılımcılar 1 saat boyunca evinin balkonunda, evine yakın bir parkta, bahçede gördüğü kuşları gözlemleyip sayıyor ve e-mail, posta veya son zamanlarda bu iş için geliştirdiği uygulama yoluyla yöresini ve sayım sonuçlarını bildiriyor. Böylece yılda iki kere Almanya çapında gönüllülerin katılımıyla kuş envanterleri oluşturuluyor. Devlet de bu envanterleri destekliyor ve kullanıyor. Aynı proses insekt ve amfibya için de yapılmakta.

Bu Reklamı Kapat

Benzer bir interaktif aktiviteyi Evrim Ağacı da başlatabilir mi acaba? Hatta jeolojik oluşumlar için de düşünülebilir. Belirli bir tarihte bir saat taş toplayıp sınıflandırma aktivitesi gibi.

Sanırım bunun için verilerin gizliliği (katılımcıların gözlem yaptığı adres bilgileri ve envanter verileri) konusunda yasal gereklilikler olabilir. Ama eğer yasal olarak bir mani yoksa hem iyi bir veri tabanı oluşturmak mümkün olur hem de katılımcılar için gözlem, sınıflandırma, rapor, istatistik ve veri yorumlama gibi bilimsel çalışmanın temeli olan bazı becerilerin kazandırılması açısından iyi bir fırsat olabilir.

5
 • Raporla
Cevap
Alper Keskin
Alper Keskin Evrim Ağacı Sıkı Takipçisi ve Hayranı

Interaktif sohbetler, online yarışmalar ve farklı şehirlerde daha sık seminer ve konferanslar düzenlenmeli.

Yurtiçi ve yurtdışından konuk bilim insanları ile daha çok canlı yayınlar olmalı. Discord daha aktif kullanılmalı,

Bu Reklamı Kapat

Ankara ve istanbulda üyelerin buluşabileceği lokalller kiralanmalı,

Mobil uygulama geliştirilmeli, (Google playde evrim ağacı yazınca listelenmiyor.)

Bu Reklamı Kapat

Seçilen cevap dışındaki cevaplar da görünür olmalı.

Fon yaratabilmek amacıyla 10 bin adetlik NFT koleksiyonu oluşturulmalı ve holderlara bazı ayrıcalıklar sunulmalı. ( Evrim ağacı hoodiesi veya şapkası, kontenjanlı tüm etkinliklerde öncelik gibi...)

Yine, Online store oluşturulmalı, hoodie ve t-shirt tarzı ürünler satılmalı.

Yurtdışındaki bilim konferanslarına Çağrı Bey katılımcı olarak gitmeli.

Diğer Uluslararası NGO'lar ile işbirliğine gidilmeli,

Evrim Ağacı bursu olmalı,

Evrim Ağacı dernekleşmeli,

Bunlar naçizane fikirlerimdir. Eminim birçoğunu düşünüyorsunuzdur ve uygun koşulların gelmesini bekliyorsunuzdur.

Teşekkür ederim.

2
 • Raporla
Cevap
Balgay Han
Balgay Han Medeniyet Bilimciyim

Esenlikler. Benim tavsiyelerim şunlar;

Youtube kanalınızda yayınladığınız izletilerin yanı sıra ders niteliğinde izletilerin yayınlanması gerektiği taraftarıyım. Ayrıca yanlış anlamayın ancak anlatırken kullandığınız dil her ne kadar anlaşılabilir olsa da daha yalın bir dil kullanmanız kanısındayım. Malumunuz yurdumuzda bilim ağzı yaygın değil.

Bu Reklamı Kapat

Yabancı dil öğreten uygulamaları bilirsiniz, böyle bir uygulama geliştirilerek bilim ve sanat hakkında ücretsiz kurslar verebilirsiniz.

Daha fazla bilim şnsanı ike röportaj yapmalı, daha fazla yayına çıkmalı ve içeriklerinize tam gaz devam etmelisiniz :)

Bu Reklamı Kapat

Kitaplar çok pahalı ve neredeyse anlaşılmaz bir dile sahip. Sizin kitapları çekiliş yoluyla hediye etmeniz ve sitenizde kitapların inceleme yazılarını paylaşmanız taraftarıyım.

Teşekkürler.

2
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.