Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Luser Reklu
Luser Reklu
5K UP
Üye
2

Evrim 1000-10.000 yıllık bir süreç ise geçmişteki 1000-10.000 yıllık süreci kesin olarak tarihi bilgilerden ve kaynaklardan elde edemiyorsak evrim nasıl kanıtlanabilir?

Daha yeni yeni buralardayım, anlayışlı olmanızı rica ediyorum.
689 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Evrim, doğrudan yıllarla ilgili değil, nesillerle ilgili bir süreçtir. 1 nesil geçişinde bile evrim gözlenir. Dolayısı ile türlere bağlı olarak 1 ayda da evrimi gözleyebilirsiniz, 30 yılda da.

Mikroevrimi de makroevrimi de doğada ve laboratuvarda gözümüzle net bir şekilde gördük. Evrimin olduğunu görmek için çok çok uzun sürelere gerek yok. Ancak evet, yüz bin yıllık evrimsel süreçleri de milyon yıllık süreçleri de milyar yıllık süreçleri de doğrudan göremesek de bilimsel araçlar sayesinde gözleyebiliyoruz.

Buradaki bir hata, sosyal bilim ile pozitif bilimin sınırlarını karıştırmak olur. Yakın tarih, yazılı belgelerden yararlansa da evrimsel ve biyolojik tarih; vücudumuzda, genlerimizde, anatomimizde, fosillerde yazılıdır. Evrime yönelik kanıtlar, bunlara yönelik onlarca bilim dalından gelen milyonlarca verinin analizi sayesinde kanıtlanır.

Tüm Reklamları Kapat

Evrimin kanıtları ile ilgili soruyu buradan görebilirsiniz. Evrim ve evrimin kanıtları ile ilgili bu yazı dizilerini ve bu yazıyı inceleyebilirsiniz. Evrimi temel düzeyde öğrenmek istiyorsanız genel olarak Evrimsel Biyoloji yazı dizisine bakabilirsiniz.

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ege Çınar
Ege Çınar
3,141 UP
ortaokul öğrencisiyim

Evrimin ancak tarihi belgeler ile kanıtlanabileceği algısı aslında büyük bir sorun.Bu sorunun altında yatan nedense evrimi kendi gözlerimizle görmek istiyoruz.Bunun için akıllı dedelerimizin yazılı miraslarına bakmaktansa biz jeokronoloji'ye başvurarak adından da anlaşılacağı üzere jeolojik kalıntılar ile kronoloji yapıyoruz yani doğanın tarihini oluşturuyoruz.Dolayısıyla bunların yaşını da tahmin edebiliyoruz.(fosiller gibi).Ne var ki evrim artık deneylerle bile kanıtlanmıştır.(Evrim için kanıt istiyorsanız Mutasyonlara ,Lenski'nin Uzun Dönem ''E. coli Bakterisi'' Deneyi'ne bakabilirsiniz veya daha gelişmiş canlılarda yapılan doğal seçilim deneylerine...)Bu deneyler içinse 1000-10000 yıl gibi süreçlere gerek yok.Evrim her an etki eden ve bu canlı formunda bulunan bir doğa yasasıdır.Ve herzaman ortama uyum sağlanmasını sağlar.Ve ne kadar Seçilim baskısı varsa canlıda o kadar hızlı değişir ve gözlenebilir şekilde değişir.Bu gözlenebilir değişim birkaç ay veya birkaç milyon yıl kadar olabilir

Kaynaklar

 1. BioLogos. What Is The Evidence For Evolution? - Common Question - Biologos. (14 Ocak 2019). Alındığı Tarih: 7 Şubat 2023. Alındığı Yer: BioLogos | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Lu Ca
Lu Ca
32K UP
Konuyla ilgili

Evrim yasasının canlılar üzerindeki etkisinin kanıtlanabilmesi binlerce ve milyonlarca yıllık süreçlerin gözlemlenebilmesine bağlı değil. Aslında bunu gözlemleyebiliyorsunuz da. 3.5 milyar yıllık siyanobakteri fosillerinden şu an yaşamanı sürdüren türlere kadar milyarlarca yıllık bir zamana yayılmış veri gözümüzün önünde duruyor. Bunların arasındaki bağlantıyı ortaya koyan evrim teorisinin tüm hipotezleri geçen 150 yılda anatomi, morfoloji, histoloji, sitoloji, genetik ve diğer bilim dalları ile defalarca doğrulanarak ve yanlışlanarak tartışmasız bir şekilde kanıtlanmıştır. Bu evrendeki fizik kanunları doğrultusunda canlıların evrimleşerek oldukları hallere geldiği ve başka bir seçeneğin olmadığı ile ilgili hiçbir şüphe ve tartışma bulunmuyor. Ama illa gözlerimle görmek istiyorum diyorsanız Lenski'nin uzun dönem bakteri deneylerini inceleyebilirsiniz. Ya da Harvard tıp fakültesine, bakterilerin antibiyotiğe direnç evrimi deneyini tekrar yaptırmayı kabul ettirebilirseniz ve 10 gün uykusuz kalabilirseniz evrimi kendi gözlerinizle gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close