Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Evrenin sonsuz olup olmadığı kesin mi?

Eklediğim url'deki evrim ağacı yazısında sonuç kısmında "güncel hesaplamalar evrenin düz olduğuna işaret ediyor. Bu, boyutlarının sadece sınırsız değil aynı anda sonsuz olabileceği demektir" diyor ancak yine aynı yazı "gözlenemeyen evrenin boyutları şu veya şu olabilir" diyerek kendisiyle çelişmiyor mu? Sonsuz şeyin nasıl boyu olabilir ki
152 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Ortada bir çelişki yok. Gözden kaçırdığınız nokta şu:

Şu an evren, hangi boyutta olursa olsun, genişlemeye devam ediyor. Yani atıyorum evren 100 km çapında bir balon ise balonun sınırları genişlemeye, yani balon şişmeye devam ediyor. Ve bu şişme hızı, bizim sınıra ulaşabileceğimiz maksimum hızdan çok ama çok daha yüksek. Yani siz, evrenin sınırını ulaşmak için bir uzay gemisine binseniz ve ışık hızında bile ilerleseniz onun genişleme hızı, sizin onun sınırına yaklaşma hızınızdan kat kat fazla. Bu nedenle asla onun sınırına ulaşamayız. Bu bir...

İkincisi, genişlemenin süresi ve sınırı da yok. Yani, olanaksız ve öyle bir sınır zaten yok ama diyelim ki bindiğiniz uzay gemisi ile evrenin sınırına ulaştınız. O sınır genişlemeye devam ediyor. Bu genişleme sürecini de sonu yok. Hiç bir zaman evrenin sınırları ve büyüklüğü olduğu gibi kalmayacak. Büyümeye, genişlemeye devam edecek. O yüzden de "sınırsız"

Tüm Reklamları Kapat

Üçüncüsü, evren bir balon şeklinde olmayabilir. Daire şeklinde balon var. Ama bir de uzun, çubuk şeklinde balon var. Yani evrenin içinde ilerlerken bir tünelin içinde gidiyor gibi de olabiliriz. Ve o tünel doğrusal da olmayabilir, kıvrık, dairesel de olabilir. Simit gibi. Ya da belki bir tepsi gibi ince ama geniş daire de olabilir. YA da bu tepsinin birbirinden uzak iki yayı düz, diğer iki yay bölgesi aşağıya doğru kıvrık da olabilir. Bunun anlamı şu: Siz, "ben evrenin sınırına ulaşacağım" diye kendinizi, bir balonun merkezinde sanıp sınıra doğru hareket ediyor zannederken aslında bir simitin, tepsinin, ya da kıvrık tepsi (eyer denilen yapı bu. Bir atın sırtına takılan, üzerine oturulan eşyayı kast ediyorlar)nin içinde de ilerliyor olabilirsiniz. İstediğiniz kadar ilerleyin, balonun iç çeperinde ilerliyor da olabilirsiniz. Linkini verdiğiniz yazıdaki sonsuz-sınırsız ayrımı burada. Dünyanın yüzeyi böyle bir yapı. Dünya bir küre. İstediğiniz kadar gidin bitmez. Başa dönersiniz. Sonsuz değil ama sınırsız. Evren de böyle olabilir. Ancak tabi siz, ışık hızında bile gitseniz, evrenin sınırına ulaşmak (evren sabit olsa) yine milyarlarca yıl süreceğinden bu çaba zaten olanaksız bir amaç içeriyor.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close