Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Evcil hayvanlara sempati duymamızın evrimsel açıklaması nedir?

Mesela evde beslediğimiz kedi, köpek ve kuşlar bize hiçbir fayda sağlamıyor. Güvenlik problemimiz yok. Buna rağmen evcil hayvanları seviyor, onları besliyor ve beraber yaşıyoruz. Bir açıklaması var mı?

1
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Evrimsel süreçte eski alışkanlıklardan vaz geçmek kolay değildir.

Köpekleri 50 bin yıldır evcilleştiriyoruz. Onlar vahşi doğada bizim, yoldaşlarımız oldular. Tarım ve Hayvancılığın başlamasından sonra Sürülerimizi ve topraklarımızı beklediler.Kediler ise tarım devrimiyle hayatımıza girdi. Tahıl ambarlarımızı,köylerimizi farelerden korumak için eve aldık onları.

İşin kısası eski alışkanlıklar kolay değişmez, artık ağaç kabuğu çiğneyip, bitkisel ağırlıklı beslenmiyoruz ama apandisimiz ve 20 yaş dişlerimiz hala bizimle.Onlara ihtiyacımız yok buna rağmen bu böyle. Bu biyolojik evrimimizin bir getirisi.

Aynı şekilde evcil hayvanlarla aramızdaki ilişki de kültürel evrimimizden kalan bir miras.Evet artık büyük oranda keyfi bakıyoruz bu canlılara , ama evrim işte.

Hayvanları sevimli bulmamızın ve sevimli şeylere bakış açımızın incelendiği şu güzel yazıyı da öneririm ayrıca.

https://evrimagaci.org/sevimli-seyleri-neden-sikistirmak-ve-minciklamak-istiyoruz-5103

Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ya bilimi adam gibi öğrenin, ya bilimin içinden gelen kişilere saygı gösterin.”
Celal Şengör
Geri Bildirim Gönder