Puan Ver
0
Puan Ver

Et yemenin evrimsel sürece nasıl bir etkisi olmuştur? Bir zararı oluyor mu? Diğer hayvanlar çiğ et yiyebilirken günümüz insanı neden çiğ et yiyemiyor?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Et yemek insanların evriminde büyük bir rol oynamıştır. Etçil bir diyete adapte olan insanlar daha büyük beyinleri besleyebilecek duruma gelmiştir. Et yemek genel olarak da vücut büyüklüğümüzün artmasına sebep olmuş olabilir. Sonuç olarak enerji ve protein açısından daha zengin bir diyete geçiş yapmak insanların evriminde kritik bir rol oynamıştır.

İkinci soru daha ilginç, mantıklı bir soru. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki çiğ et yiyebiliriz ve belli bir derecede sindirebiliriz. Şöyle bir örnek verelim, bir çok gıdayı çiğnemeden yutabiliriz ve onları belli bir miktarda sindirebiliriz. Fakat çiğnemek bizim için sindirimi kolaylaştıran vazgeçilmez bir adım olmuştur. Aynı şey pişirmek için de geçerli. Bir besini pişirmek, bizim sindirimini yapmayacağımız kimyasal bağları bozar. Daha küçük sindirimi daha kolay organik molekülleri geride bırakır. Yani ateşle pişirmek öncül bir sindirim mekanizmasıdır.

Çoğunlukla düşünülenin aksine ateşi "bulan" kişi bir Sapiens değildi. Daha erken Homo türleri ateşi çeşitli amaçlarla kullanmaya başlamıştı bunların başında yiyecekleri pişirmek değil, vahşi hayvanlara karşı savunma gelir. Bilindiği üzere çoğu hayvan ateşten korkar, fakat bizim için örneğin bir kamp ateşi izlemek hoş bir etkinliktir. Çoğu insan ateşi izlemeyi rahatlatıcı bulur. Bunun sebebi ateşi kullanarak ilerlediğimiz evrimimizdir. Yani insanlar ateşi sevmeye evrilmiştir diyebiliriz. Bir süre sonra insanın ateşe olan bağımlılığı artmıştır. Öyle ki üreme yaşında olan bir dişi, uzun süre pişmemiş bir diyetle beslenirse Amenore ile karşılaşabilir. Yani, üreme çağında olmasına rağmen adet görmez.

Sonuç olarak, et yememiz ve ateşle besinlerimizi pişirmemiz evrimsel olarak insanı bugünkü modern insan konumuna getiren kritik etkenlerdir. Buradan veganlığın yada vejeteryanlığın yanlış olduğu kanısına ulaşılmamalı, gerekli besinler hesaplanarak alındığı sürece insan sağlığı için zararlı oldukları söylenemez.

Favorilerime Ekle
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer beyinlerimiz, onu kolaylıkla anlayabileceğimiz kadar basit yapıda olsaydı, bu defa da biz beynimizi anlayamayacak kadar basit olurduk.”
Ian Stewart
Geri Bildirim Gönder