Sorulara Dön
0
Felsefe

Epikür'ün "ölümden korkmak anlamsızdır, çünkü yaşadığımız sürece ölüm yoktur" sözü tatmin edici mi?

Yaşadığımız süre boyunca ölüm olgusu hep var olacak ve onu düşüneceğiz, ben varken de ölüm var olmaya devam edecek. Bu yüzden epikür'ün ifadesi pek tatmin edici değil, siz ne düşünüyorsunuz?

2
288 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba Kayra,

Sanıyorum ki Epikür bu sözü ile yok olmanın biz varken karşımıza çıkmayacağını söylüyor. "Ölüm fikri" insanın soruşturduğu konulardan bir tanesi ve olmaya devam edecek. Bu nedenle Epikür'ün ifade etmeye çalıştığı biz varken ölüm fikrinin bizimle birlikte olmayacağı değildir. Yok olma durumunun, yaşıyorken karşımıza çıkamayacağıdır. Yok olmak, ölüm ile birlikte ortaya çıkacak bir durum. Bu nedenle Epikür ölümden korkmanın anlamsızlığına vurgu yapıyor. Yaşıyorken var olmaya devam edeceğiz fakat öldüğümüzde yok olma açığa çıkacak. Bu konuya ilgili iseniz eğer Schopenhaur'un ölüm ile ilgili düşüncelerine de bakmanızı tavsiye ederim. Çünkü o da aslında ölümden korkmanın anlamsızlığından bahsetmiş, bu korkunun temelde neyden kaynaklandığını soruşturmaya çalışmıştır. Schopenhauer, kendimizin ve yakınlarımızın ölümünden korkmamızın asıl sebebinin, ölüm sonrası ortaya çıkan yok olma durumu ile ilgili olduğunu söyler. İnsanın içerisinde var olan yaşama isteği, yok olmanın acı verici bir şey olduğunu düşünür. Bu nedenle her birimiz ölümden korkarız.

269 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Merhaba.Bir anlamda evet.Ölüm denilen şey zaten deneysel değildir ki.Tam zıddı doğum da öyle.Doğduğunu hatırlayan, bilen,gören ya da hisseden var mı? Ama çevremiz dolayısıyla bir doğum gerçeğinden haberdarız.Hatta daha da ileri gidiyoruz,"Madem ben doğdum,o halde benim bir başlangıcım var.O halde her şeyin bir başlangıcı var.Veya tam tersi,ben öldüm; o halde her şeyin bir sonu var" diyebiliyoruz.Bu anlamda Epikür,olaya materyalist yaklaşmış.Ölüm maddesel değildir ki.Ancak doğruluk payı da yok değildir.Çünkü ölüm,salt metafiziksel bir fenomen değil aynı zamanda bir realitedir de.Ayrıca karşı çıktığınız argümanınızı da anlayamadım."Yaşadığımız süre boyunca ölüm olgusu hep var olacak ve onu düşüneceğiz, ben varken de ölüm var olmaya devam edecek.".Bizler ölümü gerçekte deneyimlemeyiz.Ölümü düşünmek demek,onu var etmek demek değildir.Matematik gibi,soyut olarak zihnimizde vardır.

310 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın