Sorulara Dön
1
Evrim & Abiyogenez

Epigenetik en temelde nedir ve canlıların davranışları, içgüdüleri gibi şeyleri açıklarken genetikten daha büyük mü role sahiptir?

Dna gerçekten büyük kısmı çöplük müdür?

1
105 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Çevresel şartların gen ile etkileşimidir en kaba ve basit haliyle.

Yani şu demek oluyor, doğduğumuz genetik yapıyla ölmüyoruz, çünkü çevresel uyaranlar ile genler etkileşim içindedir. Gen özellikleri, ON ya da OFF olabiliyor çevresel şartlara bağlı olarak. Einsteni ın şizofren sınırlarında olup şizofren olmaması, bunun bir örneği. Çekinik şizofren, ölene kadar sağlıklı yaşayabilir. Ancak kronik stres gibi olumsuz faktörler, geni ON yaparsa, kişi şizofren olur. Bunun gibi bir çok genin çevresel etkiye bağlı olarak faaliyete geçmesi ya da çekinik kalması durumu söz konusudur. Sadece düzenli egzersiz bile bu konuda çok iyi sonuç vermektedir. Bizler genetik yapısına mahkum varlıklar değiliz. Aslında bilinç düzeyimize mahkumuz. Çünkü iyi bir bilinç düzeyi, doğru yaşam demektir. Bu da genetiğin iyiye gitmesi. Düşük bilinç, beden e bağımlı, çevresel şartlara mahkum olduğu için kötü yaşam şartları ve kötü sonuçları demek... Epigenetiğin genetiğin kendisinden önemli olması, genetiği çöp yapmıyor diğer yandan. Şu an için kendi genetik haritamız üzerinden yaşam şartlarımızı düzenlemek mümkün olmadığı için, konsensus yani FACT düzeyindeki doğru yaşam şartlarını uygulamak zorundayız. Hala sigara içen, rafine şeker-tuz tüketen biri için anlamsız olabilir. Ancak yetişkin bir birey, sirkadiyen ritmine uygun yaşar, enerji elde etmek için kendisine uygun hammaddeyi vücuduna alır, sedanter yaşamdan uzaktır - egzersiz yapar, kendini geliştirmek için yaşar. Bunlar yoksa, genetik yapının nasıl olduğunun da bir önemi kalmıyor. Çünkü kişi kendini yok edecek seviyede zavallı bir yaşam sürdüğü için, neyi iyi ne kötü yaptığının anlamı kalmaz.

145 görüntülenme
2
Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Https://Pdfs.semanticscholar.org/7C3B/638Ba967Ff399Fd40F61889B1A49A8F4Dc58.Pdf. (06 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 06 Kasım 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Https://Www.academia.edu/34251337/Epigenetik_Kalıtımın_Farklı_Bir_Boyutu. (06 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 06 Kasım 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın