Sorulara Dön
0
Sınav & Yarışma Soruları

Entelektüel zihnin özellikleri nelerdir? Bu özelliklere sahip olmak için kendini eğitmek niçin gereklidir?

2
162 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Entelektüel demek, en kısa tanımı ile öncü demektir. Herhangi bir alanın öncüsü, o alanın entelektüelidir. İnsanı ve insanlığı tek maddede inceleyecek olursak da diğer tüm canlılar ile ortak bir yaşam motivasyonu olarak "hayatta kalmak" dışında gösterdiğimiz ilk faaliyet, insanlık ve medeniyetimizin inşası anlamında öncülük vasfını üstlenir ve bu olgu da felsefedir.

Yani insan, hayatta kalma amacına yönelik faaliyetler dışında ilk olarak felsefe yapmıştır. Kendisini, çevresini, hayatı, dünyayı gözlemlemiş, anlamaya ve keşfetmeye çalışmıştır. Felsefe de bildiğimiz kadarı ile sorgulamakla ve soru sormakla başlar. Ahmet Arslan'ın söylemi ile felsefe ve bilim, meraktan ve hayretten doğmuştur.

Buna göre entelektüel bir zihnin ilk özelliği sorgulamasıdır. Sorgulamayan bir insanın dünyayı ve kendisini anlaması, kavraması pek olanaklı görünmemektedir.

Sorguluyoruz ve soru soruyoruz. Cevap nereden geliyor? Birçok kaynaktan. Öncelikle doğadan. Çevremizden yani. Çevremizi anlamak için de gözlem yapmak gerekir. Ancak gözümüz ve duyularımız da yanılmaya açıktır. Gözlem, soru sormak için verimli bir kaynak ise de cevap bulmak için aldatıcı olabilir. Daha güvenilir bir şeye ihtiyaç var. O ne? Yöntem. Doğru cevaplara ulaşabilmek için belirli bir yöntem izlememiz gerekiyor. Bu ne? Bilim...

Ama bu oldukça zahmetli. Uğraşmasak olmaz mı? Olur. Bak, birileri bazı sorulara zaten cevap vermiş. Hani nerede? Bu kitapta tüm cevaplar var. Öyle mi? Bu cevaplar nereden gelmiş? Yukarıdaki adamdan. Hmm? Harika. Ve o diyor ki benim söylediklerime inanmayanla dostluk kurma. Neden? Çünkü en doğru benim. Bana inanmıyorsa o kötüdür. Sana inananlar iyi inanmayanlar kötü mü? Evet... Hmm... Anladım...

Ben en iyisi biraz zahmet çekip bilimle doğruya ulaşmaya çalışayım. Çünkü sorgulamadan bilgi edinirsem bana verilen bilgiler doğruyu yansıtmayabilir. Demek ki her zaman sorgulayıcı, araştırıcı, inceleyici olmak ve evrensel bilimsel yöntemlerle doğruyu aramak gerekli.

117 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Ilber Ortaylı "Bir ömür nasıl yaşanır" adlı kitabında bu konuya değinmiş.

Ilber Ortaylı diyor ki" Entellektüel üstüne vazife olmayan işlerle ilgilenen kişidir. Örneğin mesleği kimyadır ama coğrafya ve tarihle ilgilenir, resim yapar. Entellektüel olmak için işinle, aşınla, ekmeğinle ayrı şeylere de ilgi duymalısın. Bunları öğrenmek için de zaman, para ayırmalısın."

Görkem Öge'nin yorumunda bahsettiği öncü " avangard" olarak geçer. Entellektüeller aynı zamanda avangard veya elit olmakta mıdır? Bu her zaman doğru değil.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın