Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yusuf İğın
Üye
1

Eğer tıp olmasaydı, insanlık tarihi boyunca savaşan öfkeli gruplar doğal seçilim ile elenmiş ve yerine daha uysal insanlar mı gelecekti?

İnsan tedavisi mümkün olmasaydı, birbiriyle savaşan ve huzursuz olan ülkelerin vatandaşları savaştan ve kötü koşullardan üreyemeyecekleri için dünyada isviçre gibi uysal ülkelerin vatandaşları mı seçilmiş olacaktı?
127 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yunus Emre Çelik
Öğrenci, Okur

Aslında soru ilk bakışta anlamlı görünüyor. Ancak içinde barındırdığı ön koşullar ve varsayımları bu soruyu anlamsız kılıyor. Işık hızından hızlı giden uçak yapmak gibi. Uçak denilen şeyin kütlesi vardır ve ışıktan hızlı gidemez ve soru da iptal olur.

Bu sorudaki yanlış olan kabulleniş tıp olmasaydı insanların bugünkü kadar gelişip birbirleriyle ölümcül savaş yapacakları düşüncesi. Bunu kenara attığımızda çok uzak örneklere bakmadan karşımıza kuzenlerimiz, şempanzeler çıkıyor. Şempanzeler de kendi aralarında kavga ediyorlar, savaşabiliyorlar ancak kitlesel bir ölüme neden olabilecek silahlara sahip olmadıkları için bu olaylar tür için büyük etkiler oluşturmuyor. Kitlesel silahlarının olmamasının nedeniyle tıpa (burada sorulan anlamıyla) sahip olmamalarının nedeni aynı. Zeka.

Ancak sorunun sormak istediği noktaya gelelim. Eğer savaşta yaralananlar ölseydi ve savaşa katılmayanlar yaşamaya devam etseydi geleceğe genlerini aktarabilenler elbette savaşmak istemeyenler olacaktı. Ancak hem savaşın nedenleri, hem savaşın dinamikleri, hem toplumsal dinamikler ve diğer pek çok parametre göz önüne alındığında böyle bir durum söz konusu olmaktan çıkıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Başka bir fikir daha var. Bugün bir olay olsa ve tedavi yöntemlerinin hepsini kaybetsek ve yenisini geliştiremesek dünyadaki savaşların sonucunda insanlar ölecek ve geriye savaşmayanlar kalacak. Bu yolla da evrimde farklı bir seçilim oluşmuş olacak. Ancak yine de İsviçre'nin vatandaşları gibi vatandaşlar oluşmayacak. Çünkü İsviçreliler savaşların geçiş bölgesinde oldukları ve sürekli savaşlardan olumsuz etkilendikleri için "savaştan hoşlanmayan İsviçreliler" olmuşlardır. Yani bu fikir de iptal oluyor.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close