Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Düz dünya hipotezini çürütüp ve dünyanın geoit olduğunu nasıl kanıtlanabilir?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Düz Dünya zaten çoktan çürümüştür. Ancak bazı komplo teorisyenleri tarafından hala dile getiriliyor. Ya bilimden anlamayarak ya da çarpıtarak çoğunlukla da komplo teorileri uydurarak savunmaya devam ediyorlar. İlgili komplo teorisini, bilimsel şüphecilik ile farkını, insanların neden komplo teorilerine inandığı ve onlarla nasıl konuşulması gerektiği gibi birçok sorunun cevabı için: https://evrimagaci.org/yazi-dizisi/komplo-teorileri-37

Teşekkür
Paylaş
1

Klasik bir örnek olacak ama sağlam bir örnektir. Deniz kıyısında durduğunuzu hayal edin ve karşıdan gelen bir gemiye bakın. Dünya düz ise gemiyi direkt olarak görmeniz gerekli ama öyle değil. Aslında önce geminin direğini daha sonra tamamını görürsünüz.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizler, ortalama bir yıldızın etrafında dönen, önemsiz bir gezegeni üzerinde bulunan, fazlaca gelişmiş bir maymun türüyüz. Ancak biz, Evren'i anlayabiliyoruz. Bu, bizi özel kılıyor.”
Stephen Hawking
Geri Bildirim Gönder