Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Burak Bozatlı
Burak Bozatlı
2,106 UP
Üye
2

Dünyadan uzaklaştığımızda kalbimiz dakikada ortalama 80-90 kere çarpmaya devam ederken dünyadaki insanlar için nasıl günler geçebiliyor?

Merhaba sorum şu; Dünyayı elma boyutunda görecek kadar uzaklaşırsak, dünyanın gerçek dönüş hızını gözleyebilmiş olacağız. Bizim için biyolojik olarak hiçbir şey değişmezken dünyada günler geçmiş oluyor. Dünyadaki kişiyle benim için geçen zaman nasıl farklı olabiliyor. Benim için 1 saat geçmişken orada nasıl günler geçmiş olabiliyor?
303 görüntülenme
Dünyadan uzaklaştığımızda kalbimiz dakikada ortalama 80-90 kere çarpmaya devam ederken dünyadaki insanlar için nasıl günler geçebiliyor?
Dünyadan uzaklaştığımızda kalbimiz dakikada ortalama 80-90 kere çarpmaya devam ederken dünyadaki insanlar için nasıl günler geçebiliyor?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Sadık Berk Evren
Genç bir astronomi meraklısı, bilim araştırmacısı

Dünya'yı elma boyutunda görecek kadar uzaklaştığınızda, bahsettiğiniz gibi dakikaların günlere denk geldiği büyüklükte bir zamansal değişim yaşanmaz. Çünkü, ortada kara delik gibi muazzam kütleli bir cisim yok. Evet, Dünya'nın kütlesinden ötürü belli bir zaman farkı yaşanır. Ama bu, kesinlikle bu kadar büyük olmaz.

Şimdi gelelim Interstellar filmine.

Tüm Reklamları Kapat

Bahsi geçen gezegen, Gargantua isimli bir kara deliğe oldukça yakın bir konumdadır. Bu, muazzam derecede uzay-zaman bükülmesi ve beraberinde gelen devasa bir zamansal fark demektir. 10 yıl önce göreve çıkan astronotun sadece birkaç dakika önce ölmesinin nedeni de budur. Uzay-zaman bükülmesi, zamanı yavaşlatır. Gezegen üzerinde geçecek birkaç dakika, Dünya gibi bir kara deliğe kıyasla uzay-zaman bükülmesinin çok çok daha az olduğu yerlerde yıllara denk gelebilir. Çünkü oralarda zaman, çok daha hızlı akar.

Alın size izafiyet.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close