Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Dünyada mavi gördüğümüz bir cismi başka bir gezegende başka bir renkte görebilir miyiz?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Mavi görmeye devam etmemiz için üç koşulun gerçekleşmesi gerekiyor: cisimle gözümüz arasına çok olağan dışı bir ortam olmaması, cisme düşen ışığın dünya üzerindeki cismin üstüne düşen ışıktan çok farklı olmaması ve gezegen koşullarının beynimizin ilgili bölgesinde ve gözdeki ilgili hücrelerde olağanüstü bir değişiklik yaratmaması.

Bunların dışında renk, cismin üzerine düşen ışığın yansıttığı kısmının frekans aralığı ile ilgili. Mavi gördüğümüz cismin üzerine beyaz ışık düşer ve cisim maviye karşılık gelen frekans aralığındaki kısmını yansıtır. Bu ışık gözümüze düşer ve gözümüzdeki ilgili hücreler bunu elektriksel sinyallere dönüşturerek beynimize gönderir. Beynimizin ilgili bölgesi de bu elektriksel sinyalleri yorumlar. Gördüğümüzün mavi renkli olduğunu söyleriz.

İlk koşul gerçekleşmezse, cisimden yansıyan ışık gözümüze gelesiye kadar çeşitli değişikliklere uğrar ve frekans aralığı değişebilir. Bu durumda rengi farklı algılarız. o gezegendeki atmosfer koşullarının çok çok farklı olmasından kaynaklanabilir bu, Esra dünya atmosferinde olmayan bir gazın, o gezegenin atmosferinde aşırı yoğun bir şekilde olması gibi.

İkinci koşul gerçekleşmezse, cismin üzerine düşen ışığın yansıttığı kısmının frekans aralığı değişebilir. Mesela cismin üzerine beyaz ışık düştüğünde, cisim bunun mavi frekans aralığına denk gelen kısmı yansıtır. Çünkü beyaz ışığın içinde mavi frekans aralığı mevcuttur. Ama cismin üzerine örneğin kırmızı frekans aralığına sahip bir ışık düşerse, cisimden hiçbir ışık yansımaz, çünkü üzerine düşen ışıkta mavi frekans aralığına sahip ışık yoktur. Cismi siyah görürüz. O gezegeni aydınlatan yıldızın gönderdigi ışık, güneş ışığından çok çok farklı ise olabilir bu.

Üçüncü koşul gerçekleşmezse, yani gözümüzdeki hücreler ya da beynimizin bu hücrelerden gelen sinyalleri yorumlayan kısmı değişikliğe uğrarsa (bozulursa) yine algıladığımız renk farklı olacaktır. Bu sıcaklık basınç vb. koşullardan kaynaklanabilir.

Sonuç olarak gezegeni aydınlatan yıldızlar, içinde mavi frekans aralığını barındırmayan bir ışık göndermiyorsa, atmosferik yapısı bizimkinden çok çok farklı değilse, göz ve beynin yapısını bozmayacak sıcaklık ve benzeri koşullar yoksa mavi renkte görmeye devam ederiz.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir insanın bildiğini sandığı bir şeyi öğrenmesi imkansızdır.”
Epictetus