Puan Ver
2
Puan Ver

Doğuştan kör ve sağır olan bir insan nasıl düşünebilir? Çevresindekilerle nasıl iletişime geçer?

Doğuştan kör bir insan aynı bizim gibi iç sesiyle düşünebilir. Doğuştan sağır bir insan ise gözlemledikleriyle kafasında görsel bir düşünce sistemi oluşturabilir. Fakat hem sağır hem de kör bir insan bu ikisini de yapamaz. O halde nasıl düşünür? Geleceğini herhangi bir şekilde planlayabilir mi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Düşünce hayatı algılama ve yorumlamayla ilgili bir konudur. İlk başta kurduğunuz mantık doğru fakat eksik. Sanki iki duyu organı varmış gibi sadece duyma ve görme duyularını hesaba katmışsınız. Oysa ki koku alma, hissetme ve tat alma duyularını da hesaba katmanız gerekirdi. Şu halde göreceksiniz ki geriye kalan bu üç duyuyla algılanacak bir hayat gene bu algıya dayalı olarak yorumlanacak ve düşünülecektir.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kölemiz yaptığımız hayvanları eşitimiz olarak görmek istemiyoruz. Köle sahipleri de siyahi köleleri için böyle düşünmez mi?”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder