Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
-3
Puan Ver

Doğal seçilim çelişkili midir?

Çünkü bütün canlılar yeni bir özelliğe sahip olurken dezavantaja düşer; buna göre bütün yeni evrimleşmeye başlamış türler, evrimlerini devam ettirmeden yok olmuş olmalıdır, bu çelişkiyi nasıl açıklayabileceksiniz?

1
814 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar,

Öncelikle "bütün canlılar yeni bir özelliğe sahip olurken dezavantaja düşer." bilgisinin kaynağını paylaşabilirseniz sevinirim.

Doğal seçilim ile evrim, zaten avantajlı olan özelliğin seçilmesi şeklinde işlerken, birden "dezavantaja düşme" durumunun gerçekleşmesi zor görünüyor. Ayrıca belirtmek gerekir ki evrimsel süreçte tamamiyle yeni bir özelliğin ortaya çıkması söz konusu değildir. Kolu olan canlının 1 nesilde kanatı oluşmuyor. Ancak böyle bir hayal ürünü senaryoda belki dezavantaj olabilirdi ki bunun da gerçeklikle ilgisi yok.

Bu konuda çokça paylaşılmış olan bir görseli paylaşmak isterim, temelde aynı olan yapının doğal seçilimle farklılaşması üzerine, bu görsel yeni bir özellik oluşma durumunun evrimsel biyolojide nasıl gerçekleştiğini biraz olsun özetler nitelikte:

Evrimsel homoloji
Evrimsel homoloji
Miami Üniversitesi Biyoloji Bölümü Websitesi

Özet olarak, elimizde bulunan yapının evrimsel süreçte farklılaşması, "yeni" veya "yeni işlevli" bir özellik oluşturuyor. Bu da zaten avantajlılık temelli seçiliyor. Sonuç olarak, sorunuzdaki ilk bilginin doğruluğu şüpheli olduğu için, ikinci durumun gerçekleşmesi de olası görünmüyor.

Umarım faydalı olmuştur!

600 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Miami Üniversitesi Biyoloji Bölümü Websitesi Evrimsel homolojiyle ilgili giriş niteliğinde bir yazı.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Öğrenmeyi bilen bir kişi, yeterince şey biliyor demektir.”
Henry Adams