Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ahmet Akif Gökçe
Üye
2

Diyette almamız gereken kaloriyi sağlıksız veya yağlı yiyecekler ile alınarak kilo verilir mi?

Görünüme nasıl etkisi olur? Kiloyu neden sağlıklı vermeliyiz?
331 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Yunus Emre Telli
Spor antrenörüyüm

Yaptığın diyette muhtemelen boşa gitmiş olur diyette kalori açığının mantığı yağ yakmaktır.karbonhidrat bittikten sonra yağa geçersin ama sen yüksek miktarda karbonhidrat alırsan yağ yakman zor olur keza yine fazla yağ alman da yakımın gecikmesine neden olur tavsiyem proteini yüksek besinleri tüketmen unutma 1gram protein 4 calori 1 gram karbonhidrat 4 kalori 1 gram yağ ise 9 kalori hani yine de kilo verirsin sporla desteklersen ama yeterli protein almazsan hep kastan gider diyeti bıraktığın gün yine kilo almaya başlarsın değişen bişey olmaz.Sana başarılar dilerim disiplinli hareket edersen düzenli beslenir ve spor yaparsan emin ol sonuçlarını göreceksin.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Emir Bayar
Emir Bayar
12K UP
Evrim alanında araştırmacı

Hiç güzel cevaplar gelmemiş. Öncelikle bir günde ne kadar kalori yaktığınızı öğrenmeniz zor. Websitelerinde yapılan tahminler yarı yarıya bile hata payı olabilir. Ne kadar kalori yaktığının fiziksel hareket durumunla alakalı olduğunu zaten biliyorsundur ama bundan bile daha çok diyetinin daha büyük bir etkisi var.(yazacağım sayılar rastgele örnek sayıdır.)

Sağlıksız besinler yiyerek günde 1500 kalori alırsan ve vücudunun yaktığının 2000 olduğunu düşünürsen böylece her gün 500 kalori eksik alıp ileride kilo vereceğini düşünüyorsan yanılabilirsin. Çünkü sağlıksız yiyeceklerden aldığın 1500 kalorinin içinde vücudunun normal işlevlerini metabolizma işlemini sindirim işlemlerini olması gibi çalıştıracak vitamin ve mineraller çok az olur veya olmaz. Bu yüzden vücudun 1500den az bile kalori harcayabilir. 1- vücudunun yemeği enerjiye çevirmesi için yeterli kaynakları olmaz 2- sindirim yaparken yeterli enerji harcamazsın 3- 1. sebepten dolayı metabolizma hızın yavaşlar 4- sağlıksız yiyecekler inflamasyon yapar ve bundan dolayı vücudun besini efektif şekilde enerjiye çevirme işi aksayabilir. böylece sağlıksız yiyeceklerden aldığın 1500 kaloriyi bir günde yakamayabilirsin ve enerjiye vücut zor çevirdiği için yağ olarak depolanabilir. Sağlıksız yiyeceklerden lif genelde almazsın ve düzgün çalışmayan yavaş çalışan sindirim sisteminden de ne kadar enerji beklersin?

Bunun karşısında 1500 değil de 2500 kalori alsan, paleo veya keto gibi diyetlerden alırsan ve yeterli sebze yersen vücudun hem aldığın ağır yağ ve proteinleri sindirmek için daha cok enerji harcar hem vücudunun normal işlevleri için ihtiyacı olan birsürü vitamin ve mineral içerdiklerinden metabolizman hızlanır böylece yediğin şeyler enerjiye daha hızlı ve efektif şekilde çevrilir. Ayrıca vücudunda cok daha az inflamasyon olacağından ve yeterli protein alacağından sağlıksız yiyeceklerin sebep olduğu hasarı onarmak yerine. o proteinin kas inşası ve vücutta onarım için kullanılma ihtimali daha yüksek.

Tüm Reklamları Kapat

Ne kadar kalori aldığının, takip ettiğin diyetin evrimsel süreçlerimizle uyuştuğu takdirde bir önemi yoktur. vücudun bu takdirde diyetine ayak uydurup açlık ve tokluk hislerini mükemmel şekillde ihtiyacı olan kadar ayarlar. zaten böyle bir diyet takip edersen ihtiyacından fazla kaloriyi de zor alırsın :)

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yüksel Sağlam
4 yıla yakın sporla ilgileniyorum.

Kalori açığı oluşturursan yine kilo verirsin. Örneğin gün içinde 1250 kalori alıyorsun ve 1500 kalori yaktın. Bu kalori açığı demek oluyor. Fakat şöyle bir şey var, kas gruplarının yağ yakımında çok büyük etkisi olduğu için alman gereken kaloriyi sağlıklı protein, vitamin, karbonhidrat ve yağlardan alırsan çok daha iyi olur.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close