Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
5
Puan Ver

Covid-19 ya da diğer viral hastalıklarda, ilk bulaşmanın çok daha fazla sayıda virüs ile gerçekleşmesi hastalığın daha ağır geçmesine neden olur mu?

Bazı kaynaklar ve uzmanlara göre, covıd-19 eğer başlangıçta yüksek sayıda virüsün vücuda girmesiyle bulaştıysa, hastalık daha ağır geçebiliyormuş. Bu her zaman geçerli mi? Nedeni, bağışıklık sisteminin tepki verecek süre bulamaması mıdır? Bu durum sağlık uzmanlarının aldığı riski arttırır mı?

1
356 görüntülenme
Teşekkür (5)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar, öncelikle konuyla ilgili araştırmalar sürdürülmekte çünkü özellikle SARS-Cov-2 virüsü hapşurma, öksürme (kısaca damlacık yoluyla) ile havadan bulaşan bir virüs ve herhangi biri hapşurduğunda veya öksürdüğünde havaya kaç tane virüs bıraktığı bilinmemekte.

Bazı araştırmalarda virüs miktarının önemi vurgulansa da biliyoruz ki virüsler çok hızlı self-replacing (kendi kendine çoğalabilme) yapabildikleri için bir tanesi bile vücudunuza girdiğinde virüsle savaşacak yeterli bağışıklığa sahip değilseniz eğer kendi kendini hızla çoğaltıp saatler içerisinde miktarını binlere çıkartıp çeşitli organlarınıza yayılım gösterebilmektedir.

Bu nedenle de virüs miktarının önemini vücudumuza girdikten sonra daha hızlı yayılım gösterebileceğini düşünerek yadsıyamayız. Bir araştırmaya göre de vücudunuzda ne kadar çok virüs varsa bulaştırma oranınız da o kadar artıyor.

Bir diğer unsur da virüsleri bağlandığı reseptörleri çeşitliliğidir. SARS-Cov-2 için konuşacak olursak ACE-2 reseptörüne bağlandığı için vücutta bu reseptörün miktarıyla da yayılımını doğru orantıda kabul edebiliriz. Bu sebeple genellikle akciğerlere indiğinde virüsün etkisini azaltmak oldukça zorlaşıyor.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. STAT
  2. NewScientist
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim insanı adayı olan bu çocuklar hiçbir zaman kendilerine öğretilenleri sorgusuz sualsiz ezberlemezler ve doğruluğuna kayıtsız şartsız inanmazlar çünkü biz bile öğrettiğimiz şeylerin doğruluğundan şüphe etmekteyiz.”
Cahit Arf