Neandertal Genleri, COVID-19 Hastalığını Ağır Geçirme Riskini Artırıyor!

Neandertal Genleri, COVID-19 Hastalığını Ağır Geçirme Riskini Artırıyor!
Koronavirüs ilüstrasyonu.
Pixabay
2 dakika
3,774 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Bu haber 6 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Nature dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, COVID-19'a yakalanıp hastanelik olmak ile bazı Neandertal genlerinin ilişkili olduğunu gösterdi.[1] Hugo Zeberg ve Svante Pääbo tarafından yapılan çalışma, 3. kromozom üzerinde yer alan riskli lokusun Neandertallerden modern insanlara geçtiğini gösteriyor. Riskli bölge, Güney Asya'daki insanların %50'si ve Avrupa'daki insanların %16'sı tarafından taşınmakta.

Birçok ölüme neden olan SARS-CoV-2 pandemisi ve hala birçok insan için risk oluşturmaktadır. Hastalığın ciddiyeti, hafif semptomlarla veya semptomsuz atlatmaktan ölüme kadar ulaşan bir çeşitlilik göstermektedir. İleri yaş ve bazı diğer hastalıklara sahip olmanın hastalığın siddetli geçmesine neden olabileceği bilinmektedir.

Fakat sözü edilen risk faktörleri, durumu tamamiyle açıklayamıyor. Daha önceki çalışmalar bazı genomik bölgelerin hastalığın şiddetiyle ilişkili olabileceğini göstermişti. Özellikle de 3. kromozom üzerinde konumlanan bazı genetik varyantların COVID-19 nedeniyle hastahaneye yatırılma olasılığını %60 oranında artırdığını ortaya koymuştu.

Genetik varyantların şiddetli Covid-19 hastalarıyla ilişkisini gösteren grafik. Hastaneye yatırılması gereken 3,199 hastanın ve kontrol grubu olarak 897,488 kişinin genetik verileri karşılaştırıldı.
Genetik varyantların şiddetli Covid-19 hastalarıyla ilişkisini gösteren grafik. Hastaneye yatırılması gereken 3,199 hastanın ve kontrol grubu olarak 897,488 kişinin genetik verileri karşılaştırıldı.
(Zeberg & Pääbo, 2020)

Zeberg ve Pääbo, daha önceki çalışmalarda belirlenen riskli allellerin 13'ünden 11'inin 50 bin yıl önce günümüz Hırvatistan'ında yaşamış olan Vindija Neandertallerinde homozigot olarak bulunduğu gösterdi. Vindija Neandertalinin öndemli bir özelliği, modern insanlarla çiftleşmiş olan Neandertal grubuna en yakın genetik özellikleri sergiliyor olması. Altay Dağlarında bulunan Altai ve Chagyrskaya 8 Neandertallerinin ise bu varyantlardan 3'ü tespit edildi. Denisovan genomunda ise bu varyantların bulunmadığı görülmekte.

Reklamı Kapat

Araştırıcılar, yaptıkları ek analizlerle bu genlerin ortak atadan gelmediğini, Neandertallere özgü olduğunu da gösterdiler. Diğer bir deyişle, riskli genler Neandertallerden modern insanlara geçti.

Dilim grafikleri, riskli genlerin oranlarının dağılımını gösteriyor.
Dilim grafikleri, riskli genlerin oranlarının dağılımını gösteriyor.
(Zeberg & Pääbo, 2020)

The 1000 Genomes Project (1000 Genom Projesi) içerisinde bulunan bireylerden Afrika kökenli olanlarda bu genlerin neredeyse hiç bulunmadığı, Güney Asyalılarda %30, Avrupalılarda %8 oranında bulunurken ilginç bir şekilde Doğu Asyalılarda da bu genlerin bulunmadığı görüldü. Bangladeşlilerde bu genlerin %63 oranında bulunması, bir seçilim baskısının söz konusu olduğuna da işaret etmektedir.

Makalede, bu genlerin Doğu Asyalılarda bulunmamasının nedeninin negatif seçilim baskısı olabileceği ve hatta bu seçilimin diğer tip korona virüsleri veya farklı patojenler nedeniyle de yaşanmış olabileceğinden bahsediliyor.

Şu an için bu gen bölgesinin neden riskli olduğu, SARS-CoV-2, diğer koronavirüsler veya diğer patojenlerle ilişkili bir özelliği direkt olarak etkileyip etkilemediği bilinmemektedir. Bu genlerle ilişkili fenotipik özellikler daha iyi bilindiği zaman, konuyla ilgili çıkarımlar yapmak daha kolay olacaktır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Bilim Budur! 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Muhteşem! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ Hugo Zeberg & Svante Pääbo. (2020). The Major Genetic Risk Factor For Severe Covid-19 Is Inherited From Neanderthals. Nature. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/04/2021 19:59:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9404

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Avcı
Atmosfer
Bilgisayar
Adaptasyon
Bilim Tarihi
Enzim
Genel Görelilik
Canlılık Cansızlık
Alzheimer
Tedavi
Mikoloji
Acı
Kontrol
Entropi
Üreme
Çeşitlilik
Kara Delik
Diş Hekimliği
Etoloji
Mühendislik
Bilimsel
Olasılık
Yas
Sinir Sistemi
Türleşme
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku