Sorulara Dön
0
Psikoloji & Psikiyatri

Çocuğuna kendi dinini anlatan anne-babalar, çocuk istismarı mı yapıyor?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhabalar bu soruyu iki kısma ayırıp cevaplamaya çalışacağım.

Yakın aile üyeleri çocuklarına din eğitimini kabaca iki sebeple verebilir.

1) Koruma: Bir çocuk, okul öncesinde gereken eğitimi öncelikle yakın aile üyelerinden alır. Daha sonra eğitim ve sosyal çevreyle beraber düşünceleri şekillenmeye başlar ve ailesiyle paralel veya zıt bir düşünceye girebilir. Aile üyeleri çocuğu korumak ve eğitmekte kendilerinde sorumluluk bulurlar ve çocuğun önden hazırlanması için yaşadıkları zorlukları hissettirmeden çocuğa anlatma yoluna girebilirler. Örneğin bir baba kendi döneminde okula gitmenin ne kadar zor bir olay olduğunu anlatıp çocuğun gözünde okulun ve eğitimin değerini arttırmak isteyebilir. Benzer şekilde tanımadığı insanlarla iletişimde bulunmasını engelleyip olası bir fiziki tehditten korumak isteyebilir. Bu çok doğaldır. Dinler de çocuğun aile hayatında önemli bir yerdeyse aile üyeleri çocuğa anlatmadıkları takdirde gerçekleşeceğine inandıkları zorlukları yaşamaması veya korku içine düşmemesi için çocuğa din fikrini aşılayabilirler. Buradaki olay, çocuğu istismar etmek değil korumaktır.

2) Toplumsal: Kimi aileler ise çocuğunun bulunduğu toplumda kurallara uyan ve ortamın kalitesine katkıda bulunan bir birey olmasını isteyebilir. Çocuk toplumun zararında bir birey olmasın diye çocuğu bir nebze korku yoluyla da olsa kural ve disiplin altına almak isteyebilirler. Bunu şiddetle sağlamaya çalışmak kesinlikle ilkel bir davranıştır ve istismardır. Üstelik çocuk, bir zaman sonrasında gördüğü şiddete bir baş kaldırı içerisinde olup toptan bir isyan havasına girebilir. Bu noktada tecrübe ettikleri artık onu korkutamaz. Ancak ve ancak görmediği ve tecrübe etmediği korkutur. Dolayısıyla aile bu noktada dini kullanarak her türlü gücün üzerinde yaratıcı bir varlığı ve bu varlığın en doğru şekilde tasvir edildiğine inandıkları dini, çocuğa yine çok uzun zaman öncesinde anlatabilirler. Bu da zannımca olayın toplumsal amaçlı bir bakışıdır.

Sonuç olarak ailelerin çocuklarına hayatın bir gerçeği gibi dini öğretmesi ve hayatına katması da çeşitli sebeplerle doğal bir olgudur. Çocuğa bu noktada istismar şöyle dursun aksine koruma ve disiplin altına alma isteğinin bir sonucu olduğu görülür. Aşağıda bıraktığım kaynakta da araştırma raporunu inceleyebilirsiniz.

194 görüntülenme
3
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Kaynaklar

  • Mehmet Nas. Talim: Journal Of Education In Muslim Societies And Communities. (27 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 27 Ağustos 2021. Alındığı Yer: talimdergisi.com | Arşiv Bağlantısı

Sorunuzda "anlatmak" dediğiniz için baştan itibaren sorunun cevabı hayır olur. Fakat eğer şu olsaydı: Kendi dinini baskılayan... Evet o zaman dediğiniz gibi bu ebeveynler çocuk istismarı yapıyor olabilir. Tabii bu tür bir istismarın olup olmamasının belirlenmesi kolay bir şey değil.

2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın