Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Çıplak gözle yapılan gökyüzü incelemeleri doğru olur mu?

Yaklaşık 2 senedir gökyüzünü inceliyorum, araştırmalar yapıyorum. Gök olaylarını takip ediyorum. Çıplak gözle yapılan incelemeler doğru olur mu?
707 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ali Zengin
Ali Zengin
128K UP
Öğrenci-Okur

Bu, Astronomiye başlangıç için önemli. Artık yavaş yavaş alışmış olmanız gerekiyor: Örneğin kutup yıldızını daha hızlı tespit edeceksiniz. Takım yıldızlarını hemen fark etmeniz gerekiyor. Mesela 3 paralelimsi nokta dikkatinizi çekerse bunun Orion takımyıldız olduğunu anlamanız gerekiyor. Bu gözlem yapa yapa gelinen bir nokta bu noktaya gelmek için hiçbir araca (teleskop, kamera vs.) bile gerek yok.

Bu noktadan sonra daha fazla öğrenmek, detayları görmek isterseniz -ki sizde bunu görüyorum- küçük bir araçla başlayabilirsiniz. Eğer kendinizi bu noktada görmüyorsanız çıplak göz ile gözlem yapmaya devam etmenizi tavsiye ederim.

Takım yıldızlarını normal bir insana göre daha hızlı tespit etme, (yıldızların yardımı ile) kuzeyin nerede olduğunu hemen gösterebilme. Geçecek olan bir uyduyu görmek için plan yapma gibi aktiviteleriniz varsa sıra bir "araç" kullanmaya gelmiştir. En sağlıklı olanın bu olduğu fikrindeyim.

Tüm Reklamları Kapat

Araç olarak başlangıçta teleskop almanızı (kesinlikle) tavsiye etmiyorum. Teleskop alan her 100 kişinin 98’inin, 2. günün ardından: “Üff bir şey bulduğum yok, ne yapıcam şimdi, kraterdir Ay’dır nereye kadar.. 2000 lira verdik lan yandı para” Dediğini biliyor muydunuz? İşte bunu dememek için öncelikle almanız gereken araç dürbündür. Hatta biraz daha ileri gideyim. Dürbün de almayın. Dürbün almadan önce Astronomi ile ilgili makale okuyun ve kendinizi yeterli hissettikten sonra dürbün alın. Dürbün ile çok fazla vakit geçirdikten sonra ise teleskop alın.

Ben de Astronomi ile ilgileniyorum ve bu sorunuza benzer şekilde ben de önceden soru sorardım. Ve işte bu noktada gerçekten çok değerli bir site keşfettim. Astronomi ile ilgili neredeyse her şeyin cevabının bulunduğu bir site: Kozmik Anafor. Bu sitede aklınızdaki soruların tüm cevapları var. Yerinizde olsam çıplak gözleme devam eder ve bu siteyi yavaştan tarardım. Tüm yazılarını okumaya çalışırdım.

Bu sorularınız için kaynağa bağlantılar bırakıyorum. Bu makaleleri kesinlikle okuyun. Sevgiler.

Kaynaklar

 1. -. Yeni Başlayanlar İçin Teleskop -1. (20 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 20 Aralık 2021. Alındığı Yer: Kozmik Anafor | Arşiv Bağlantısı
 2. Z. Emecan. Bir Teleskop Almanız Gerekiyor Mu?. (20 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 20 Aralık 2021. Alındığı Yer: Kozmik Anafor | Arşiv Bağlantısı
 3. Z. Emecan. Teleskop İle Baktığınızda Ne Görürsünüz?. (20 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 20 Aralık 2021. Alındığı Yer: Kozmik Anafor | Arşiv Bağlantısı
 4. Z. Emecan. Teleskop Tavsiyesi İsteyenlere Cevaplar. (20 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 20 Aralık 2021. Alındığı Yer: Kozmik Anafor | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yusuf Yiğit Arslan
Astronomi araştırmalarını takip ediyorum

Her zaman için teleskop gibi gözlem araçlarıyla gözlem yapmak daha iyidir eğer uzak bir nesneye bakılmıyorsa yakın nesneler için çıplak gözle gözlem sonuç verecektir fakat gök cismini dikkatli ve verimli halde incelemek istiyorsanız bir teleskop her zaman iyi olacaktır

155 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close