Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3
Çıplak gözle yapılan gökyüzü incelemeleri doğru olur mu?
Yaklaşık 2 senedir gökyüzünü inceliyorum, araştırmalar yapıyorum. Gök olaylarını takip ediyorum. Çıplak gözle yapılan incelemeler doğru olur mu?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Ali Zengin
Ali Zengin Öğrenci-Okur

Bu, Astronomiye başlangıç için önemli. Artık yavaş yavaş alışmış olmanız gerekiyor: Örneğin kutup yıldızını daha hızlı tespit edeceksiniz. Takım yıldızlarını hemen fark etmeniz gerekiyor. Mesela 3 paralelimsi nokta dikkatinizi çekerse bunun Orion takımyıldız olduğunu anlamanız gerekiyor. Bu gözlem yapa yapa gelinen bir nokta bu noktaya gelmek için hiçbir araca (teleskop, kamera vs.) bile gerek yok.

Bu noktadan sonra daha fazla öğrenmek, detayları görmek isterseniz -ki sizde bunu görüyorum- küçük bir araçla başlayabilirsiniz. Eğer kendinizi bu noktada görmüyorsanız çıplak göz ile gözlem yapmaya devam etmenizi tavsiye ederim.

Takım yıldızlarını normal bir insana göre daha hızlı tespit etme, (yıldızların yardımı ile) kuzeyin nerede olduğunu hemen gösterebilme. Geçecek olan bir uyduyu görmek için plan yapma gibi aktiviteleriniz varsa sıra bir "araç" kullanmaya gelmiştir. En sağlıklı olanın bu olduğu fikrindeyim.

Bu Reklamı Kapat

Araç olarak başlangıçta teleskop almanızı (kesinlikle) tavsiye etmiyorum. Teleskop alan her 100 kişinin 98’inin, 2. günün ardından: “Üff bir şey bulduğum yok, ne yapıcam şimdi, kraterdir Ay’dır nereye kadar.. 2000 lira verdik lan yandı para” Dediğini biliyor muydunuz? İşte bunu dememek için öncelikle almanız gereken araç dürbündür. Hatta biraz daha ileri gideyim. Dürbün de almayın. Dürbün almadan önce Astronomi ile ilgili makale okuyun ve kendinizi yeterli hissettikten sonra dürbün alın. Dürbün ile çok fazla vakit geçirdikten sonra ise teleskop alın.

Ben de Astronomi ile ilgileniyorum ve bu sorunuza benzer şekilde ben de önceden soru sorardım. Ve işte bu noktada gerçekten çok değerli bir site keşfettim. Astronomi ile ilgili neredeyse her şeyin cevabının bulunduğu bir site: Kozmik Anafor. Bu sitede aklınızdaki soruların tüm cevapları var. Yerinizde olsam çıplak gözleme devam eder ve bu siteyi yavaştan tarardım. Tüm yazılarını okumaya çalışırdım.

Bu sorularınız için kaynağa bağlantılar bırakıyorum. Bu makaleleri kesinlikle okuyun. Sevgiler.

Kaynaklar

  1. -. Yeni Başlayanlar İçin Teleskop -1. (20 December 2021). Alındığı Tarih: 20 December 2021. Alındığı Yer: Kozmik Anafor | Arşiv Bağlantısı
  2. Z. Emecan. Bir Teleskop Almanız Gerekiyor Mu?. (20 December 2021). Alındığı Tarih: 20 December 2021. Alındığı Yer: Kozmik Anafor | Arşiv Bağlantısı
  3. Z. Emecan. Teleskop İle Baktığınızda Ne Görürsünüz?. (20 December 2021). Alındığı Tarih: 20 December 2021. Alındığı Yer: Kozmik Anafor | Arşiv Bağlantısı
  4. Z. Emecan. Teleskop Tavsiyesi İsteyenlere Cevaplar. (20 December 2021). Alındığı Tarih: 20 December 2021. Alındığı Yer: Kozmik Anafor | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap
Yusuf Yiğit Arslan Alanı: Kimya
Yusuf Yiğit Arslan Alanı: Kimya Astronomi araştırmalarını takip ediyorum

Her zaman için teleskop gibi gözlem araçlarıyla gözlem yapmak daha iyidir eğer uzak bir nesneye bakılmıyorsa yakın nesneler için çıplak gözle gözlem sonuç verecektir fakat gök cismini dikkatli ve verimli halde incelemek istiyorsanız bir teleskop her zaman iyi olacaktır

108 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et