Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Çeşitliğin sonu gelebilir mi?

Ortama doğal seçilim ile uyum sağlamış bir popülasyonun ortamı aniden değişirse ve yeni ortam için uygun genlerden olmadığını zaman içinde yararsız olup elendiğini düşünürsek evrim nasıl bir yol izler? Çeşitlilik biter mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Önce evrimin nasıl işlediğine biraz bakalım. Evrim, popülasyon içi gen ve özellik dağılımlarının nesiller geçtikçe değişmesidir. Çeşitlilik mekanizmaları ile çeşitlilik oluşur. Örneğin büyük gaga, geniş gaga, dar gaga. Doğal seçilim kısaca, çeşitlilik mekanizması ile oluşturulan çeşitliliğin seçilmesi, daha uyumlu veya avantajlı olanın hayatta kalması ve genlerini gelecek nesillere aktarabilmesidir. Çevre şartlarında küçük gagalı olanlar daha rahat yiyebiliyor diyelim. Bu yüzden küçük gagalılar daha kolay hayatta kalıp daha kolay ürüyor. Kendilerini avantajlı kılan genleri gelecek nesillere daha çok aktarıyor. Uyumlu olanlar daha çok üreyip diğerleri elenince ispinoz popülasyonunda nesiller geçtikçe küçük gaga geninin frekansı artar.

Çeşitlilik durmaksızın oluşturulur ama çeşitliğin oluşmadığını veya değişen çevre şartlarında uygun çeşitlilik ya da genetik altyapı bulunmadığını varsayarsak tüm bireyler dezavantajlı olur ve yavaş yavaş ya da aniden hepsi elenir ve türün soyu tükenir.

Örneği bu varsayıma göre tekrar düzenleyelim. Çevre şartları birden değişti ve küçük gagalı olanlar daha kolay hayatta kalıyor sadece. Diğerlerinin hepsi dezavantajlı olsun. Bu durumda diğerlerine etki eden seçilim baskısı artar ve seçilim mekanizmaları küçük gaga haricinde diğerlerini elemeye başlar. Ancak ortada küçük gagalı olan yok. Bu durumda türün soyu tükenir. "Kitlesel yok oluşlar" da önemli bir etken. Ortama yeni bir avcı girmesi ile de olabilir. Ortada o avcıya karşı avantaj sağlayan bir çeşitlilik yoksa avcılar bütün bireyleri avlar ve türün soyu tükenir. Kısaca tekrar edelim. Çevre ani bir şekilde değişirse ve genetik altyapı/çeşitlilik bakımından avantajlı bir birey yoksa o türün soyu tükenir. Daha iyi anlamak için lütfen kaynakları inceleyin.

Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Karakteriniz, kaderinizdir.”
Heraclitus
Geri Bildirim Gönder