Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Biz canlılarda kirpiğin evrimi nasıl gerçekleşmiştir ve ideal boyda kalması nasıl sağlanmaktadır?

Canlıların vücutlarındakı tüy ve kıllar genelde sürekli uzama gösterirken kaş ve kirpiklerde nasıl ideal boyda kalması sağlanır bunu sağlayan sistem nasıl çalışır?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

insan kirpikleri, gözü kirden polenden ve diğer yabancı parçalardan korumaktadır. Gözün genişliğinin üçte birini oluşturan kirpikler, göze gelen havanın yarısını kesiyor ve gözde olan buharlaşmanın yarısına engelliyor.

Aynı zamanda kirpiklerin boyu canlılara göre de değişiyor. Örneğin develerin yaşadığı çöllerde çok fazla kum fırtınası olduğundan develerin kirpikleri bizimkinden daha büyük bir şekilde evrimleşmiştir.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sahtebilim, virüs gibidir. Düşük dozda zararsız olabilir; ancak belli bir seviyeye ulaşınca mide bulandırır.”
Phil Plait
Geri Bildirim Gönder