Yükleniyor...

Terime Git
Kapat
Siteyi Tam Sürümde Kullan

Neden Kirpiklerimiz Var?

Uyarlayan:
Editör: Çağrı Mert Bakırcı
Okunma: 6,988 | Süre: 2 dakika
Yayınlanma Tarihi:
Rastgele İçerik

Türev

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Popular Science isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden bir grup bilim insanı kirpiklerin görevini anlamak istiyordu. Bu nedenle, yapay kirpikleri bir rüzgar tüneline sokarak test ettiler. Çünkü... Neden olmasın?

Memeli hayvan gözleri ile bu gözlerin mekanik bir modeli...

Bir mühendislik öğrencisi olan Guillermo J. Amador’un liderliğini üstlendiği ekip ufak bir rüzgar tüneli oluşturdu ve yapay kirpikleri test etti. Bu yapay kirpiklerinden birisi bildiğimiz insan kılından yapılmış, gerçek kirpiklerdi. Bir diğeri için sentetik ağ kullanılmıştı. Sonuncusu ise su geçirmez kağıttan yapılmıştı. Her bir kirpik, bir halka içine oturtularak, ortasına küçük aluminyum diskler yerleştirildi. Bu disk, su ile doldurularak göz-benzeri ıslak bir yüzey oluşturuldu. Bu düzeneği aşağıda görebilirsiniz:

Rüzgar tüneli deneyleri

Bunları tünelin içerisine koyduktan sonra yapıların içerisindeki suyun buharlaşma miktarlarını ölçtüler. En az buharlaşma su geçirmez kağıtta oldu; fakat bu yapı aynı zamanda görüşü engelliyordu - dolayısıyla biyolojik olarak işlevsizdi. Yapılar tüm kriterlere göre kıyaslandığında, tahmin edilebileceği gibi, en uygun yapının insan kılından yapılmış kirpikler olduğu anlaşıldı. Yani bizim sahip olduğumuz kirpikler...

Yapılan bir diğer kıyaslama ile de insan kirpiklerinin, gözü kirden polenden ve diğer yabancı parçalardan, diğer yapılara nazaran daha iyi koruduğu ortaya çıktı. Bunu ölçmek için ise ekip yapay kirpikleri bir kağıdın etrafına yerleştirdi ve tünele geri koydu. Nemlenmeyi ayarlamak için yoğun sis kullanıldı ve bu sisi tünelin içine gönderildi. Bu testten önce ve sonra kirpiklerin yerleştirildiği kağıdın fotoğrafı çekildi.

Sonuçları şöyle özetlenebilir: Gözün genişliğinin üçte birini oluşturan kirpikler, göze gelen havanın yarısını kesiyor ve gözde olan buharlaşmanın yarısına engelliyor.

Öyleyse insanlar gözlerini korumak için kozmetik kirpiklere dönüş yapmalı mı? Bunun cevabı için henüz erken. Çünkü daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Fakat şunu da ekliyor ekip,

Az delikli ve kavisli kirpikler takmak daha fazla koruma sağlayabilir ve göz kuruluğunu azaltabilir.
Okundu Olarak İşaretle

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git

Kaynaklar ve İleri Okuma

  1. G. J. Amador. (2015). Eyelashes Divert Airflow To Protect The Eye. Journal of the Royal Society Interface. | Arşiv Bağlantısı

Etiketler

Kategoriler