Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Bir insan doğmadan önce hangi fiziksel özelliklere sahip olacağı bilinebilir mi? Ten rengi, saç yapısı, boyu, zekasi bilinebilir mi?

Anne ve babanın genlerine bakilarak çocuğu nasıl olacağı yüzde yüz olarak bilinebilir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Anne ve babanın özelliklerine bakılarak karar verilemez. Çünkü, anneden hangi varyantların, babadan hangi varyantların geleceği bilinemez. Bir de bunlara DNA dizisi ile ilişkili olmayan epigenetik faktörler dahil olunca iş iyice karmaşıklaşır. Saydığınız özelliklerin bir kısmı zaten birçok genin etkileşim ile oluşturduğu ve üzerine çevresel faktörlerin eklendiği karakterler. Örneğin, zekanın ne kadarının kalıtsal ne kadarının çevresel ve kültürel etkilerle ortaya çıktığını bilmiyoruz. O nedenle bazı özellikleri tahmin etmek mümkün olsa bile şu an için %100 bilmek mümkün değil.

Teşekkür (2)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan, inanmak isteyen bir hayvan türüdür; inanmak zorundadır. Eğer inancı için sağlam bir kanıt bulamıyorsa, sözde kanıtlarla kendini tatmin edecektir.”
Bertrand Russell
Geri Bildirim Gönder