Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Onur Yekedüz
Üye
0

Bir dilin zenginliğini neler belirler?

Kelime sayısı kelimelerin farklı anlamda kullanılması mi yoksa dilin edebiyat anlamda kullanışlı olması mı vs vs ve Neden?
3,656 görüntülenme
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
İbrahim Burku
İbrahim Burku
4,131 UP
Öğrenciyim

Dil zenginliği tanımını belirli ölçütler koyarak sınırlamak o denli kolay değil. Özünde bu kavram, kişilerin düşüncelerinde ayrı çağrışımlar, ayrı özellikler yaratabiliyor.

Gene de kesiştikleri, buluştukları ortak noktalar var. Örneğin Prof. Dr. Aydın SAYILI (1978), “Dil zenginliği, belki her şeyden önce, sözcük dağarcığının zenginliğini dile getirir. Fakat ayrıca, zengin ve gelişmiş bir dilde, ifade incelik ve çeşitlilikleri; kullanışlı ve zengin içerikli kavram ve düşünce kalıpları: dilin telkin, çağrışım ve seçkin uygulama örnekleri yoluyla zımni olarak dile getirdiği düşünceler; renk, canlılık, kıvraklık ve heyecan unsurları; birkaç sözcükle geniş anlatı olanaklarının yaratılması veya ilham edilmesi; dil bilinci; dil duygusu, dil estetiği; dilin vurgu, ritm, ses uyumları gibi vasıfları; sarahat, dakiklik ve ince anlam ayırımları, duyarlılığı gibi nitelikler hep dil zenginliğini belirleyen ve simgeleyen özelliklerdir.” demektedir.

Tüm Reklamları Kapat

741 görüntülenme

Kaynaklar

 1. -. Dil Zenginliği, Yozlaşma Ve Türkçe. (4 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 4 Ocak 2022. Alındığı Yer: DergiPark | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Kısa Video
Risalei nur okurum

dilin zenginliğini belirleyen şey isim , fiil üretimine elverişli oluşu ve her manayı rahatlıkla ifade edilebilmesine bağlıdır, ayrıca edat bağlaç çeşitliliği de çok önemlidir.. şuan günümüz türkçesi o kadar fakir ki duygu ve düüşüncelerimizi ifade etmekte zorlandığımızdan ülkede ciddi bir iletişim bozukluğu var.

mesela bazı dillerde diyelim japonca da veya arapçada kişinin yaşına cinsiyetine gire özneler değişiyor. en basitinden ingilizcede he ve she ye karşılık türkçe de sadece o var. onun kadın ya da erkek oldgunu bilemiyoruz türkçede ama ingilizce gibi katı kurallı bir dilde bile cinsiyet farkı olabilir öznede.

Tüm Reklamları Kapat

294 görüntülenme
1
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Truci Ferox
Öğrenciyim

Son zamanlarda herkes Türkçe fakir bir dil, toplama bir dil, Türkçesi varken Farsçasını kullanmayalım vesaire gibi şeyler söylüyorlar. Ben de buna dair bir şeyler yazmak istedim.

Öncelikle Türkçe; İngilizce ve Latince gibi bir imparatorluk dilidir. Bu diller sayısız medeniyetin izlerini taşır ve hiçbiri de bazılarının istediği gibi "öz dil" değildir. İngilizce'nin dörtte üçü yabancı kökenli kelimelerden oluşur. Latince'nin ise yarısı Antik Yunanca, diğer yarısının da büyük bir bölümü de başka dillerdendir.

Tüm Reklamları Kapat

Bir dilin zenginlik alametlerinden biri de barındırdığı sinonim (eş anlamlı) kelimelerdir. Mesela kalp ile yürek aynı kelimedir. Biri Türkçe orijinli diğeri Arapça orijinlidir. Ancak "kalpsiz" başka manaya gelir "yüreksiz" başka. Veya talih, baht, uğur, rast, şans aynı manaya gelir, 4 farklı dildendir ama kullanım yerleri başkadır.

Ve aynı şekilde bir dilde eski Türkçeden güneş, gönül; Arapçadan itiraf, aşk; Farsçadan gerçi, cefakar; Rumcadan fener, fidan; Ermeniceden mor, kötü; Soğdcadan akşam, kent; İtalyancadan olta, korsan; Fransızcadan motivasyon, efor; İngilizceden not, dijital; Çinceden inci, tepsi; Macarcadan haydut, soba; Moğolcadan oba, çöl; Kürtçeden halay, hızma; Çingene dilinden dikiz, kanka; Bulgarcadan vişne, patika; Rusçadan mazot, kefir; Arnavutçadan trileçe, kokoreç ve daha sayamadığım birçok dilden birçok kelime varsa bu da o dilin zenginliğini gösterir.

Tüm Reklamları Kapat

Bazıları da Türkçeye çok fazla Arapça kelime geçtiğini ama Arapçaya hiç geçmediğini söylüyor. Bu da doğru değil Arapçadan bize geçen kadar olmasa da Türkçeden Arapçaya da çok büyük bir kelime akışı vardır. Ayrıca Arapçanın da büyük bir bölümü yabancı dillerden alınmıştır.

Askı, ağır, aşçı, ayak, ayrı ,açık, alçak, arı, ancak, abla, altın, armağan, ağa, al, ana, alışveriş, arkadaş, arslan, avcı ve azık a harfiyle başlayan ve Öz Türkçe olan Arapçaya geçmiş kelimelerdir. Diğer dillerden Türkçeye geçip ardından Arapçaya geçenleri ve diğer harflerle başlayanları da eklersek bu sayı 1000'i aşar.

Bundan haricen Ma'rûf er-Rusâfî adlı Arap bir yazarın "Yabancı Ağızlı Konuşma Bozukluklarına Reddiye" kitabında 400 tane sık kullanılan Arapça kelimenin doğru şekilde kullanılması gerektiği yazar. Buradaki yabancı ağızlı konuşma Türk ağzıdır. Kitaptaki 400 kelime de Arapça kökenlidir ve Arapçadan bize geçmiş, bizdeyse telaffuzu veya manası veya her ikisi birden değişmiş sonrasındaysa bu değişmiş halleriyle tekrar Arapçaya geçmiştir. Yazar da bu kelimelerin Arapça değil Türkçe olduğunu defaatle vurgulayıp bunları kullanmamak onun yerine doğrusunu kullanmak gerektiğini söylüyor. (Herhangi bir nefret içermiyor, kitapta Türkler övülüyor, yanlış anlaşılmasın). Mesela "kafa" kelimesi Arapçada aslen "ense" demek. Biz Türkler bunun manasını değiştirip "baş" yapıyoruz ve Araplar da yüzyıllardır "ense" manasını bırakıp "kafa" manasında kullanıyorlar. Bunun daha iyi anlaşılması için şöyle düşünebiliriz "canım" Sırpçaya bizden "džanum" olarak geçmiştir. Ve biz yüzyıllardır söylediğimiz halini bırakıp onlar gibi söylesek nasıl olur? Veya Sırplar "canım" kelimesini "buzağı" olarak kullansa biz de yüzyıllardır kullandığımız iltifat manasını bırakıp buzağı olarak kullansak?

Ayrıca Atatürk de bir ara Öz Türkçe'yi savunmuştur ve "Bu gece ulu konuklarımıza, Türkiye’ye uğur getirdiklerini söylerken duygum tükel özgü bir kıvançtır. Burada kaldığınız uzca sizi sarmaktan hiç durmıyacak ılık sevgi içinde, bu yurtta, yurdunuz için beslenmiş duyguların bir yankusunu bulacaksınız. İsveç Türk uluslarının kazanmış oldukları utkuların silinmez damgalarını tarih taşımaktadır. Süerdemliği, onu bu iki ulus, ünlü, sanlı özlerinin derinliğinde sonsuz tutmaktadır." gibi kimsenin anlamayacağı şeyler söylemiştir. Ancak bir zaman sonra Yahya Kemal ile yaptığı konuşmaların da sebebiyle bunun yanlış olduğunu anlamış ve "Ketebe, yektüb Arabındır; kâtip, mektup, Türkündür." demiştir. Ancak bugün hala bu yanlışı görememiş halde "hatırlamak" yerine "anımsamak", "faaliyet" yerine "etkinlik" diyor. Üstüne bunları çocuklara telkin ediyorlar.

Daha fazla bilgi için Nihad Sâmi Banarlı'dan "Türkçenin Sırları"nı okuyabilir.

Buraya kadar okumaya tenezzül edenlere teşekkür ederim. Yorumlarda tartışabiliriz.

1
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Duvarın İçinden Geçebilen Oyuncak Nasıl Çalışıyor? | Sihirli Kılıç!
Duvarın İçinden Geçebilen Oyuncak Nasıl Çalışıyor? | Sihirli Kılıç!
Bu Takviyeyi İçin, Bebekleri Kurtarın!
Bu Takviyeyi İçin, Bebekleri Kurtarın!
Evrenin Yaşını Nereden Biliyoruz?
Evrenin Yaşını Nereden Biliyoruz?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close