Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Bilimi tek ve sağlam dayanak olarak alıp her şeyi insan aklının alabileceğini düşünmek ne kadar doğru?

Neden sorularına verilen Tanrı yarattı cevabı neden insanı durağanlığa yöneltsin. Bu ve bunun gibi düşünceler yaratancılık düşüncesini Hristiyan din adamları ve filozofları üzerinden değerlendirmenin bir sonucu. Evrim ideolojik bir bakış açısı ile ateizme yönlendiriliyor lakin Darwin tanrı yaratmadı demiyor.
510 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin
777K UP
Skeptik

Bilim her şeyi çözebileceğini iddia etmiyor ama "Bizim aklımız almaz.", "Tanrı gizemli yollarla çalışır.", Kendini Tanrı'ya teslim et." deyip kestirip de atmıyor.

Doğada gördüğümüz etkenleri insanın kendini kandırmasına sebep olan etkenleri en aza indirerek ve tekrarlayarak, kendini eleştirerek çalışması, aklımız ne kadar alıyorsa onu denemesi, pes etmemesi, kendini, bizi, geliştirmek için çalışması bilimi diğer bilgi edinme yollarına kıyasla daha sağlam yapıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bugüne kadar kullanabildiğimiz ve anladığımız bütün ayrıntılı bilgiler bilim sayesinde. Gerçeğe en çok yaklaşabilen bilgi türü bilim.

Eğer "Tanrı yarattı." cevabı sizin için yeterli ise bu gelişmeyi durdurur. Çünkü nihai açıklamaya ulaştınız zaten, bitti. Her şeyi kendinizce açıkladınız. Bu, bilim durdurucu düşüncedir. Daha fazla gelişmeye ihtiyacınız yoktur.

Tüm Reklamları Kapat

Eğer Tanrı yarattı cevabı sizin için yetersiz ise nihai açıklamaya ulaşmamışsınız demektir. Belki Tanrı'ya inanmıyorsunuz ama doğal olarak olayların nasıl işlediğini merak ediyorsunuz, belki de Tanrı'nın nasıl yarattığını, kutsal kitapların ötesinde anlamaya çalışıyorsunuz.

Kutsal kitaplar, ilhamlar ile bir şeyleri açıklamaya çalışabilirsiniz ama bilimin açıklayıcı gücünün yanına hiçbiri yaklaşamadığından bilimi diğer bilgi edinme yollarını güçlendirmek için kullanırsınız.

Öte yandan diğer bilgi edinme yolları bilimsel yöntemin dışına çıkmaktadır. Bilim Tanrısal açıklamaları reddeder çünkü bilimsel yöntem ile test edilememektedir. Ama bu ateizme yönlendirme değildir. Bilim diğer bilgi edinme yollarından bağımsız çalışır. Onları umursamaz. Onlar hakkında yorum yapmaz. Bu da herhangi bir ideolojik yönlendirmenin önüne geçer.

7
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Fatih Aslan
Fatih Aslan
24K UP
Din Araştırmacısı

"Neden" sorulara verilen "tanrı yarattı/yaptı" cevabının bilimsel hiç bir değeri yoktur. Çünkü yaptığı tek şey bir bilinmeyeni başka bir bilinmeyene (tanrı) atamaktır.

Birisi gelip sana "Kuşlar nasıl uçuyor?" diye sorduğunda cevabın "onları havada tanrı tutuyor" ise bu bir cevap değildir. Çünkü bunu cevap olarak kabul edersen, dünyadaki cevabı bilinmeyen tüm soruları oturduğun yerden hiç efor sarfetmeden, deney yapmadan, hesap yapmadan bunu kullanarak yanıtlayabilirsin. Cevap cümlesinde "tanrı" kelimesini çıkarıp yerine zeus, apollo,ra, x, y ne koyarsan koy aynı geçerlilikte bir cevap olucaktır.

Tüm Reklamları Kapat

3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Yasin KAYALAR
Yasin KAYALAR
139K UP
Bilim ve felsefe okuru

Nedenlerin başlangıcına kadar uzanan bir sorgulama sürecinden bahsedebiliriz Tanrı kavramı veya yaratıcı kavramı açısından. Bugün biliyoruz ki evren içinde bulunduğumuz lokal yer açısından biz evrenin başka bir bölgesine göre onlardan ışıktan hızlı uzaklaşıyoruz. Yani zaman tutarlılığı olarak algıladığımız herşey aslında şuanda göreli zaman algısı nedeniyle anlamsız. Biz göreli bir gerçekliğin ve tutarlılığın içindeyken bazı kişilerin zamanı mutlak sanan bir anlayış içinde ele almalarının hiç bir geçerliliği yoktur. Tanrı varsa onun nezdinde zaman diye bir olgu olmayacaktır ve zaten şuanda biz zamanın göreliliğini net biliyoruz. Zaman olmaması demek veya zamana tabi olmamak demek herşeyin aslında çok kısa bir zamanda olduğunu veya tek bir an olduğunu dahi ortaya koyar. Evrendeki Bütün oluş ve iş için zaman tutarlılığı gerçekte yoksa (ki bizim için var ama mega evren için bu bitiyor) nedenlerin zaman tutarlılığı da kalmaz. Zamanı ve zamana bağlı nedenselligi mutlak olarak ele bu hata ile alıp da bir şeyin nasılını (örneğin aurodinamik kurallar vs ) izah ettiğini bununla da herşeyin bittiğini zannetmek aslında var olan hiçbir şeyin açıklaması değildir. Varlık ve varoluş bahsettiğim çerçevede göreli gerçeklik nedeniyle en büyük sorudur. Tanrı kavramını düşünürken de göreli durumları kesip atmak ve mutlak bir anlayışla düşünmek gerek. Aksi halde zamana tabi düşünmek büyük bir hata olacaktır. Çünkü zamanı mutlak zannedenler zamana bağlı düşüncelerle yaptıkları değerlendirmelerinin evren karşısında hiç bir anlamı olmadığını görmeden değerlendirme yapıyor ve yanılıyor olacaklardır. Bu açıdan bir çok kişi tanrı veya yaratıcı kavramını zamanı mutlak sanmaları (ve bu arada zamana bağlı nedenselligi) zannetmleri nedeniyle mantıksız bulabilirler. Evrende Nedenselligin başlangıcı olması da nedenselligin tanıdığımız şekliyle biçiminin de göreli olduğunu ve mutlak olmadığını ortaya koyar. Bu da yine nedenselligi de hiç bir şekilde bağlayıcı bir duruma getirmez demektir ki bu iki kavramla düşünen ve bunları mutlak zannedenler Tanrı kavramının neyi ifade edebileceğine dair yeterince bir sorgulama içinde değillerdir ve göreli düşüncelerle aslında değerlendirme yapmaktadırlar.

3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Abdullah Töre
Okur

Her ne kadar "Tanrı öyle yaratmış" diyen insanlar boş ise "Tanrı'ya inanınca sorgulama kısmı durur" görüşünü savunanlar da hemen hemen aynı kefededir.Tanrıyı nedense birçok insan, ateist hep masallardaki gibi algılayıp anlam yüklemeye çalışıyor ve bazıları -ülkenin çoğunluğu- da bu profile teslim olup kendini bırakıyor diğer kısımda "Hayır olamaz bu çok zıt" deyip hemen yön değiştiriyor bana göre şuan ortalıkta maalesef "ateizm inancı" başgostermeye başladı.Yeni nesil ateistler İslam vb inanç sahiplerine aşırı gerici bir tutumla yaklaşıyor.

Ben bir müslümanım,Kur'an'ı okuduğum zaman anlamaya çalışırım,reddetmem yani neden böyle denildi acaba diye sorgularım onun pesıne düşerim.Zaten kendisi bütüncül olarak ele alınması gereken (ve doğru düzgün okuyarak mealden bahsetmiyorum)bir hayat kitabı yani kötülük emretmiyor yani ben şimdi bunu okuyorum, inanıyorum diye geri mi olacam?Hayır.Aksine ben eğer Allah'a inanıyorsanm

Tüm Reklamları Kapat

"Bunları neden yaratmış?" "Acaba burada nasıl bir mekanizma var?" Yani benim anladığım kadarıyla zaten bu kitap benden sorgulamamı istiyor.Neden kitapta "bunu anlayanlar için büyük bir nimet vardır." denir?

Anlamak zaten sorguladıktan sonra meydana gelir.Yani bu kitaba inanmak, Allah'a inanmak beni gerici yapmaz.Ben buna inanıyorsam mesela herkesin ağzında evrim var.Çok güzel bir mekanizma var evrimde bana göre Allah'ın işi ateiste göre bir müthiş doğa olayı.Yani bu kısımda bilim aslında çok önemli bir araç bunda inanıp inanmamak bağımsız herkes bilim yapabilir.Ateistler düzgün ateist olursa,İnananlar doğru inananlar olursa mutlu mesut yaşanır.Herkes bir suçlu arama peşinde,herkes İslam'ın Afganistan'ın uyguladığı İslam olduğunu düşünüyor örneğin veya çoğu insan ona bir vücut ve sıfat giydirmeye çalışıyor.Halbuki benim anladığım sorgulamam gerektiği ve bilim yapmanın da ne kadar önemli olduğu.Bu da herhangi bir suç değil inanmayanda inanmaz ama ikimizin vardığı sonuçlar her zaman aynı olur.İkimiz de 5 cm lik bir cismi 5cm ölçeriz.Bilimden başka da şuan pek bir yardımcı durum yok zaten bildiğimiz her şey bilimin içinde.Felsefe,fizik,kimya,biyoloji,tarih vs Bilim çok geniş,algılayabildigimiz ölçüde sorguluyoruz zaten.Yarın öbür gün bir başka boyutsal bir bilgi birikimi olsa orayada bilimle varacağız bize dışarıdan birisi seslenmedigi sürece bilim bizim direğimiz olacak.Ve oraya da inanan inanmayan aynı anda beraber varacağız.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Moderatöre Bildir

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya size sunulan (oylama gibi) diğer araçlar ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Kural İhlali Seç
Öncül Ekle
Sonuç Ekle
Mantık Hatası Seç
Kural İhlali Seç
Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.