Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
5
Bilim nasıl öğrenilir? Biz sıradan insanlar doğru bilimsel veriyi hangi araçları kullanarak öğrenebiliriz?
Araç lazım çünkü genelde 10 siteden 8'i haber sitesi olup yanlış bilgi sunuyor. Geri kalan 2'si de zar zor aktarmış oluyor bilgileri.
101 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Yusuf Ocak
Yusuf Ocak Öğrenciyim; araştırmalar yapıyorum, akademinin kıyısında bulundum

Merhabalar, öncelikle tespitinizi çok haklı bulduğumu belirtmek isterim. Sorunuz ile aynı doğrultuda bir soruyu ben soru&cevap platformunda sormuştum. Yine de bu konuda var olan bilgilerimi ve deneyimlerimi paylaşacağım.

Dediğiniz gibi herhangi bir browser'da anahtar kelimeleri arattığımızda zibilyon tane haber sitesi ve bilimsel nitelikten uzak blog tarzında yazılarla karşılaşıyoruz. Yani bilimsel metodolojiye uygun düşen bilgileri edinmek, yüzeysel bir web araması pek de mümkün olmuyor. Dolayısıyla birtakım araçları kullanmak elzem hale geliyor.

Bu araçlardan ilki ve en geneli "Google Scholar". Scholar'ı akademik bir browser olarak değerlendirmekte beis yok. Anahtar kelimeleri girersiniz ve karşınıza sonuçları getirir ve sonuçlar tamamen akademik yayınlardan oluşmaktadır. Önerim, sonraki adımda, okuduğunuz yayının kaynaklar kısmını incelemenizdir. Böylece, konu ile ilgili daha fazla kaynağa ulaşabilirsiniz. Bu şekilde, ilginizi çeken çalışmalar yapan akademisyenlere ve dergiler de bulabilirsiniz. Eklemeliyim ki, akademik yayınlar için birtakım kıstaslar var. İncelediğiniz yayının bu kıstasların (atıf sayısı, indeks vb.) neresinde durduğuna bakarak yayının ve içerdiği verilerin geçerliliği, güvenirliliği ve doğruluğu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Yine de aklınızda bulunsun, Scholar'da listenen yayınlar elbetteki belirli bir niteliktedir. Fakat bazı yayınlar, erişim için ücret istiyor. Bir üniversitenin imkanlarından yararlanarak ulaşabilirsiniz bu yayınlara ya da akademisyen bir tanıdığınızın yardımıyla. Elbette birtakım "korsan" yollar var ama tasvip etmediğimden bu yöndeki bilgilerimi paylaşmıyorum.

Bu Reklamı Kapat

İkinci olarak, üniversitelerin açık öğretim materyallerine göz atmanızı tavsiye ederim.

Üçüncü olarak, üniversitelerde okutulan temel ders kitaplarını edinmenizi önerebilirim. Örneğin, Biyoloji bilimi için "Campbell" oldukça anlaşılır ve bilinir bir kaynaktır. Diğer bilimler için de bu tür kitapların mevcut olduğuna eminim. Bunları araştırmak gerek.

Dördüncü olarak ise, popüler bilim mecralarını inceleyebilirsiniz -ki EA bunlardan birisi. Bilim ve Teknik ve de How It Works gibi dergiler de epey ilgi çekici.

Son olarak, bilimsel metodoloji artı epistemoloji okumaları yapmak size yardımcı olacaktır. Şu bilgi çağında, ancak bilimin yöntemini ve doğru bilginin niteliklerini kavradıktan sonra; etrafımızda uçuşan onca veriyi ayırt edebilmek ve etkili bir şekilde yorumlamak mümkün olacaktır fikrimce. İyi okumalar diliyorum.

109 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
  • Raporla
Cevap
Ayberk İnal
Ayberk İnal bilim ve araştırmaya merakım var

şuan benim bildiğim en basit ve kolay ulaşıla bilecek kaynak google akademik orada dünyanın birçok üniversitesinin birçok profesörün makale veya tezlerine kolayca ulaşa bilirsin sadece google akademikde değil belgesel kanallarının internet sitelerinden (geneli yurt dışı tabanlı) yada bilim dergilerinden öğrene bilirsin (yurt dışı tabanlı) yardımcı olabildiysem ne mutlu bana başka bir sorunuz olursa çekinmeden tekrardan sorabilirsiniz elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım

275 görüntülenme
4
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et