Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
7

Bilim nasıl öğrenilir? Biz sıradan insanlar doğru bilimsel veriyi hangi araçları kullanarak öğrenebiliriz?

Araç lazım çünkü genelde 10 siteden 8'i haber sitesi olup yanlış bilgi sunuyor. Geri kalan 2'si de zar zor aktarmış oluyor bilgileri.
1,401 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Yusuf Ocak
Yusuf Ocak
5K UP
Öğrenciyim; araştırmalar yapıyorum, akademinin kıyısında bulundum

Merhabalar, öncelikle tespitinizi çok haklı bulduğumu belirtmek isterim. Sorunuz ile aynı doğrultuda bir soruyu ben soru&cevap platformunda sormuştum. Yine de bu konuda var olan bilgilerimi ve deneyimlerimi paylaşacağım.

Dediğiniz gibi herhangi bir browser'da anahtar kelimeleri arattığımızda zibilyon tane haber sitesi ve bilimsel nitelikten uzak blog tarzında yazılarla karşılaşıyoruz. Yani bilimsel metodolojiye uygun düşen bilgileri edinmek, yüzeysel bir web araması pek de mümkün olmuyor. Dolayısıyla birtakım araçları kullanmak elzem hale geliyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bu araçlardan ilki ve en geneli "Google Scholar". Scholar'ı akademik bir browser olarak değerlendirmekte beis yok. Anahtar kelimeleri girersiniz ve karşınıza sonuçları getirir ve sonuçlar tamamen akademik yayınlardan oluşmaktadır. Önerim, sonraki adımda, okuduğunuz yayının kaynaklar kısmını incelemenizdir. Böylece, konu ile ilgili daha fazla kaynağa ulaşabilirsiniz. Bu şekilde, ilginizi çeken çalışmalar yapan akademisyenlere ve dergiler de bulabilirsiniz. Eklemeliyim ki, akademik yayınlar için birtakım kıstaslar var. İncelediğiniz yayının bu kıstasların (atıf sayısı, indeks vb.) neresinde durduğuna bakarak yayının ve içerdiği verilerin geçerliliği, güvenirliliği ve doğruluğu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Yine de aklınızda bulunsun, Scholar'da listenen yayınlar elbetteki belirli bir niteliktedir. Fakat bazı yayınlar, erişim için ücret istiyor. Bir üniversitenin imkanlarından yararlanarak ulaşabilirsiniz bu yayınlara ya da akademisyen bir tanıdığınızın yardımıyla. Elbette birtakım "korsan" yollar var ama tasvip etmediğimden bu yöndeki bilgilerimi paylaşmıyorum.

İkinci olarak, üniversitelerin açık öğretim materyallerine göz atmanızı tavsiye ederim.

Tüm Reklamları Kapat

Üçüncü olarak, üniversitelerde okutulan temel ders kitaplarını edinmenizi önerebilirim. Örneğin, Biyoloji bilimi için "Campbell" oldukça anlaşılır ve bilinir bir kaynaktır. Diğer bilimler için de bu tür kitapların mevcut olduğuna eminim. Bunları araştırmak gerek.

Dördüncü olarak ise, popüler bilim mecralarını inceleyebilirsiniz -ki EA bunlardan birisi. Bilim ve Teknik ve de How It Works gibi dergiler de epey ilgi çekici.

Son olarak, bilimsel metodoloji artı epistemoloji okumaları yapmak size yardımcı olacaktır. Şu bilgi çağında, ancak bilimin yöntemini ve doğru bilginin niteliklerini kavradıktan sonra; etrafımızda uçuşan onca veriyi ayırt edebilmek ve etkili bir şekilde yorumlamak mümkün olacaktır fikrimce. İyi okumalar diliyorum.

199 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Ayberk İnal
Ayberk İnal
1,566 UP
bilim ve araştırmaya merakım var

şuan benim bildiğim en basit ve kolay ulaşıla bilecek kaynak google akademik orada dünyanın birçok üniversitesinin birçok profesörün makale veya tezlerine kolayca ulaşa bilirsin sadece google akademikde değil belgesel kanallarının internet sitelerinden (geneli yurt dışı tabanlı) yada bilim dergilerinden öğrene bilirsin (yurt dışı tabanlı) yardımcı olabildiysem ne mutlu bana başka bir sorunuz olursa çekinmeden tekrardan sorabilirsiniz elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım

343 görüntülenme
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close