Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Robin Güneş
Robin Güneş
1,965 UP
Üye
0

Bilim durmadan değişebiliyorsa evrim kuramını da tamamıyla kabul etmemek mi gerek?

Bilim durmadan değişebiliyorsa evrim kuramını da tamamıyla kabul etmemek mi gerek?
419 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

"Bilim durmadan değişiyor" söylemi çok genel, inceliksiz ve çoğunlukla bilimsel metodu, bilimsel bakışı bilmeyen insanların dile getirdiği bir iddia. Bilim değişmiyor. Bilim, yeni yöntemler, gözlem metotları geliştirdikçe elde edilen bulgular, veriler değişiyor ya da daha çok zenginleşiyor. Bu nedenle yeni verilerin ışığında yeni bilgiler elde ediyoruz. "Bilim durmadan değişiyor" diyen kişiler, bilimin, zaten değişmeye açık olan söylemlerini, "kesin bilgi" olarak dile getirilmiş gibi gösteriyor ya da anlıyor. Bilim insanları, ellerindeki verileri yorumlarlarken değişken olabilecek yorumlar yapıyorlar mecburen çünkü veriler, geniş insan kitleleri için bir anlam ifade etmez. Bilim bu verilerin sunduğu sonuçları, insanların anlayabileceği biçimde dile döküyor, örnekler veriyorlar ama aslında yorumlar değişken olabilir. Yani uzaydaki büyük bir cisim, yakınındaki uzay bölgesini büküyor ve buna "kütle sahibi cisimler uzayı büker. Bu da ışığın bükülmesine neden olur" deniyor. Bunu dinleyen ve bilimsel bakıştan uzak biri bu yorumu bambaşka algılayabilir. "Bilim, ışık esnektir diyor zaten" diyebilir. Başka bir bilim insanı da "ışık düz gider" dese ne oldu? "Bilim çelişti" oldu. Ama aslında öyle değil.

Bilimsel metotta hipotez diye bir şey var. Hipotez kabaca "böyle olabilir" anlamına gelen bir bilimsel yöntem aşaması. İnsanlar hipotezleri, birer kanunmuş gibi algılıyor. Kurulan bir hipotez yıkılınca da "bilim yanıldı" oluyor ama aslında gerçek bunun tam tersi. Bilimin ilerlemesinde hipotezlerin yıkılması çok önemli ve istenen bir şey.

Tüm Reklamları Kapat

Evrime gelince... Evrim teorisi, çok ama çok güçlü bir teori. Dile getirildiği günden bugüne kadar belki binlerce kez test edildi ve çürütülemedi. Aksine her deneme onu daha da güçlendirdi. Bu süreçte elde edilen binlerce yeni bilgi de teoriyi daha da güçlendirip zenginleştirdi. O nedenle yıkılması çok ama çok güç. Bazı ayrıntıları belki yenileniyor, düzeltiliyor ama teorinin özü ve temeli sapasağlam. "Tamamı" derken neyi kast ettiğinizi bilmiyorum ama önemli olan tamamı değil, özü ve temel dinamikleri. Bunlar oldukları yerde duruyorlar. Çürütmeyi bırakın sarsabilen bile olmadı.

Ve güzel olan da şu ki herkesin, dünyadaki her bir insanın bunu denemeye, sorgulamaya hakkı var. Sorgulamak, sarsmaya çürütmeye çalışmak tamamen serbest. Hatta lütfen herkes bunu yapsın. Darwin yaşasaydı bundan çok mutlu olurdu. Lütfen ama lütfen çürütmeye çalışınız. Bilim böyle bir şey. Bilim, her zaman kendisini yalanlamanızı, yıkmanızı, çürütmenizi ister. Böylesi bir özgüven ve dürüstlüğe ancak şapka çıkartılır. Bu yüzden bilime aşığız zaten. Bazı disiplinlerin aksine o son derecede dürüst ve samimi. Ayakta tutmaya çalıştığı şey kendisi değil, gerçekler.

Umarım cevap teşkil etmiştir. Sağlıcakla...

293 görüntülenme
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Evrendeki Gizli Üst Boyutlar Nerede?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close