Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Said Bayramzada
Said Bayramzada
2,059 UP
Üye
1

Bilim adamları neden dünya dışı yaşam ararken o gezegende su olup olmadığına bakıyorlar? Neden susuz yaşam olmaz?

Bilim adamları dünya dışı yaşam ararken başta su olmak üzere insanlarin yaşaması için önemli olan şeylerin o gezegende olup olmadigina bakıyorlar. Peki su olmadan yaşamın olamayacağının bir kanıtı varmi? Uzaylilar susuz yaşam için evrimleşemezlermi?
539 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Abdullah Derda Alkazak
Biyoloji çalışıyorum

Yaşam, "ilkel çorba" adını verdiğimiz organik moleküllerle dolu bir ortamda ortaya çıktı. Bu moleküllerin doğal olarak oluşabilmesi için çok iyi bir çözücü gerekir. Su, bu iş için harikadır! Suyun iyi bir çözücü olması, karmaşık organik moleküllerin ve ardından yaşamın oluşabilmesi için ideal bir ortam sağlar.

Ayrıca insanlık olarak yaşam bilgimiz sadece karbon temelli yaşam ile sınırlı. Bu yaşamın da sıvı su varlığında ortaya çıktığı düşünüldüğünde yine ilk paragraftaki noktaya geliyoruz. Dolayısıyla ötegezegenlerde yaşam namına bir şeyler ararken sıvı su varlığına bakmamız şart. Kaynakları bu yüzden böyle ötegezegenlere ayırıyoruz.

Elbette karbon temelli olmayan başka canlılıklar da mümkün olabilir, bilemeyiz. Kim bilir, belki de uzayın derinliklerinde karbon temelli olmayan (belki de silikon temelli olan) bambaşka bir yaşam vardır...

Tüm Reklamları Kapat

Suyun bir başka özelliği ise, katı halinin sıvı halinden daha az yoğun olması. Buz bu yüzden suda batmaz. Suyun başta basit gibi görünen bu özelliği aslında çok önemlidir. Eğer buz sudan daha yoğun olsaydı, donan su alta batardı ve örnek verelim; göldeki bütün balıkları öldürebilirdi.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ertuğrul Fındıkcı
Kendi fikrimi paylaşıyorum.

Merhaba, tabii ki bilim insanları yaşam ararken sadece suya bakmıyorlar. Ama eğer su bulunursa yaşamın olma ya da olmuş olabilme ihtimaline daha yüksek bakıyorlar. Evren çok büyük ve su olmadan da yaşam olabilecek gezegenler olabilir.

Taş, toprak inceleyerek yaşam formu aramak, suyun içinde bulmaya göre daha düşük bir ihtimal olarak görülüyor olabilir. Su yoksa canlı yoktur düşüncesinde olduklarını sanmıyorum, bilim insanlarının.

Tüm Reklamları Kapat

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close