Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Bilim 100 yıl sonra bir tanrının varlığını ispatlayabilir mi?
Bilim sürekli gelişiyor ve cevabını bulamadığımız veya yanlış bildiğimiz birçok şey bilim ile beraber açığa çıkıyor. Peki ya bundan 100 sene sonra bilim bize bir tanrının varlığını ve kendisine itaat etmemizi emrettiğini ispatlarsa ne olacak? Bu dönemde bilimi referans alarak tanrıyı inkar edenler hatalımı sayılacak?
106 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Sorduğunuzu soru, kendi içinde birçok bakış ve yaklaşım eksikliği içeriyor.

"Tanrının varlığını" diyorsunuz. Hangi tanrının? İslamiyet'in tanrısı mı, Museviliğin mi, Hıristiyanlığın mı? Her birinin tanrısı farklı çünkü. Hatta bu üç büyük dinin tanrısından başka da sayısız tanrı var. Hangisi?

Tanrıyı ispatladık diyelim. Onun bir din, bir kitap yolladığının ispatı olacak mı bu? Olacaksa da neden 3 din yolladı? Hangisine inanmamız gerekirdi? Eğer öncekiler geçersiz ise neden onları geçersiz kıldı vs. Durum, bambaşka sorular doğuruyor. Eğer hiç bir dinin tanrısı değilse, deistler hariç tüm insanlık yanıldı demektir.

Bu Reklamı Kapat

Diyelim ki İslamiyet'in tanrısı yani Allah'ın varlığı ispatlandı. İslamiyet'te Allah'ı kimse göremez, duyamaz, kimse ona ulaşamaz. Onu tanımlayamayız, onu anlayamayız vs. Eğer dediğiniz olursa İslamiyet geçerliliğini yitirebilir. O günün din alimlerinin, filozoflarının yorumlarına bağlı bu.

Hepsi bir yana, artık ona inanmaya gerek olmaz. Neden inansın insanlar? Kanıtlandı.

Ateistleri, "inkar edenler" olarak tanımlamanız doğru değil. Ateistler bir yaratıcıyı "inkar" etmiyorlar. Bir yaratıcının varlığına dair sunulan iddiaları ikna edici bulmuyorlar. Bu "yok" demek değil. Eğer bir gün bir yaratıcının varlığı ispatlanırsa, ateistler yine ona "inanmazlar" çünkü dediğim gibi inanmaya gerek olmaz. Ateistler de "yanılmışız" demez çünkü bir zamanlar yaratıcının varlığına dair kanıt yoktu. Artık var, "onun varlığını biliyoruz" derler. İnananlar da zaten kanıtlarla ona inanmıyordu ki. Çünkü bir kanıt yoktu.

Bu Reklamı Kapat

Daha bir çok çelişki yazılabilir.

Özetle... İspatlansın. Ortada bir sorun yok. Bilim bir başarıya daha imza atmış, milyonlarca başarısına, birini daha eklemiş olur. Ve bu keşif evrimi, kütleçekimini, uzayın bükülmesini, evrenin genişlemesini keşfetmekten daha büyük bir keşif olur mu? Emin değilim.

Sağlıcakla...

168 görüntülenme
4
  • Raporla
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin Agnostik

Öncelikle kavramları iyi oturtmak gerek. Ateist olan kişi Tanrı'nın olduğuna ikna olmamış kişidir. Zaten kanıtlanmış olup da hala kabul edemeyenlerin inkar ettiği söylenebilir. Kanıtlanana kadar ikna olmadığı için inanmamak inkar etmek değildir. Eğer gerçekten bilimsel olarak Tanrı kanıtlanırsa tabii ki kabul edilir ama bu, daha çok soru doğuracaktır.

Akıl yürütme ile Tanrı'yı kanıtladığını düşünenler (yani şu an zaten Tanrı'nın kanıtlı olduğunu ama bazılarının bunu inkar ettiğini düşünenler) çok basit mantık hatalarına düşüyor. Şu anda evrenimizin içinde var olan olgular Tanrı'yı kanıtlayamıyoruz. Örneğin bir düzenin olması ya da olmaması, pilot kalemi bir yapanın olması ya da diğer akıl yürütmeler Tanrı'yı kanıtlamıyor. Bunlar hatalı benzetmeler. Önceki cevaplarımda anlattığım gibi düzenin olması Tanrı'yı kanıtlamaz. Bu, sadece inanan kişinin evrendeki bir olayı kendi inancına göre yorumlamasıdır. İlk olarak Tanrı gibi bir varlığın yaptığını varsayar zaten ya da pilot kalem gibi benzetmelerde bilinen durumların bilinmeyen durumlarla benzediği varsayılır. Yani baştan Tanrı'nın olduğunu ve bunu bildiğini varsaydığınız bir argümanın Tanrı'yı kanıtladığını iddia edemezsiniz. Bu döngüsel mantık hatasına girer. Argümanın varmaya çalıştığı son noktayı aslında başta koyup "supermen"in olduğunu veya bunu yaptığını veya bu yapılan şeylerin onun yapabileceğinin daha yüksek olasılık olduğunu varsayıp sonda da "supermen"i kanıtladığını sanmak gibi olur bu. Sadece bahsettiğim argümanlarda değil, şu ana kadar bulunan her mantıksal, akli Tanrı lehine veya aleyhine argümanlarda bu durum görülmektedir. Şu anda bildiğimiz olgulardan şu anda bilmediğimiz bir varlık hakkında yorum yapmaya çalışıyoruz. Dolayısı ile şu ana kadar var olan argümanlar kanıt veya bulgu niteliği taşımaz, kişinin kendi inancına veya bakış açısına göre belli olasılıkları yorumlamasıdır.

Şu anda doğa üstünü test edemiyoruz ama bir gün bunu yapabilirsek belki kanıtlanabilir. Ama kanıtladığımız "şey"in Tanrı olduğunu nasıl bilebiliriz bu da ayrı bir tartışma konusu, bizden mutlak üstün, bizi aşkın bir Tanrı'dan bahsediyorsak bu pek mümkün gözükmüyor. Ama ola ki Tanrı kanıtlanırsa yobaz olmayan herkes bunu kabul eder. "Önceden kanıt olmadığı için inanmak için bir sebebim yoktu, artık kanıt olduğuna göre olduğuna inanmam (daha doğru ifade ile "bilmem") için sebebim var." deyip bu sefer de kanıtlanan Tanrı'nın gerçekten Tanrı mı olduğuna, kanıtların niteliğine ve Tanrı'nın özelliklerine kadar çok daha derin tartışmalar yürütülecek yine bazı özelliklerine inanıp inanmayanlara göre inanç-tutum ayrımları olacaktır. Bu konuda şu cevabı okumanızı tavsiye ederim. Eğer ki bu "kanıtların" aslında kanıt olmadığı da ortaya çıkarsa tekrar ona göre bir pozisyon alınacak ve "kanıt" aramaya devam edilecektir. Bilimin güzelliği de budur. Çok daha kolay hatası fark edilebilecek "akli" yorumları hala kanıt olarak sunmaya devam etmez. Hatasını anlar ve işine bakar.

3
  • Raporla
Cevap
Herşeye Şüpheyle Bak
Herşeye Şüpheyle Bak Araştırmacı

1) Mutlak olarak tanrının varlığından bahsedilyor.

2) ateistler kanıt olmadığı için mi inanmıyorlar, yoksa şart koydukları çerçeve içerisinde bir kanıt istiyorlarmı? Burası tartışılması gerekir, şayet "tanrı gözetlenemiyor bundan sebep yoktur" demek bu kabul edilemez zira bir şeyin kanıtı sadece gözetlemekle olmaz.

Akılda bir kanıt yoludur, dolayısıyla getirilen akli kanıtları da çürütmeleri lazım, örneğin alemin bir düzen içerisinde olması, bir düzenleyi gerektirir bu bir aklî kanıttır. Ve başka niceleri vardır, bunları çürütmeden kanıt bulamadılar ondan sebep inanmıyorlar demeniz tutarsızdır.

Bu Reklamı Kapat

3) inananlar kanıtla inanmıyor demeniz doğru değil az önce dedim kanıt yollarını konuşmamız lazım, şayet aklı kanıt yolu sayıyorsanız kanıt var.

4) ayrıca bilim kanıt yolu olarak yeterlimidir? Yani bilim bir şeyi ispatladığında ne kadar tutarlıdır, zira bu gün söylediğini yarın reddedebilir.

0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et