Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Beyza Yalçın
Üye
4

Bildiğiniz batıl inançlar neler ve o batıl inançların (saçma olsa da) insanlara aşılanma sebebi nedir?

Mesela kara kedi görmek uğursuzluk getirir. Niye işte insanların arasını bozar saçmalığı gibi.
789 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Tehmez Muradov
din ve hurafe

İnsanların hiçbir şeye inanmadıkları sık sık söylenir. Ama buna katılamazsın, sorun şu ki insanlar her şeye inanıyor. En akıl almaz şeylere bile!.. Tecrübeler gösteriyor ki çoğu durumda insanlara atom ya da genetik çağındaki insanlar gibi lakaplar takma telaşı içerisindeyiz.

İnsan çok çelişkili bir varlıktır. Bazen en çeşitli ve karmaşık durumların ve trendlerin tek bir vücutta nasıl toplanabileceğini merak etmekten başka çare yoktur. İlk bakışta her şey basit olmaktan daha basit, eğitim ve hurafe, eğitim ve cehalet, gelişme ve gerileme bağdaşmaz, birinin alanını genişletmek, diğerinin alanını daraltmak demektir. Ancak eğitimli bir öğrenci, bir yüksek okula kabul edilme arifesinde, bir yüksek okula kabul edilip edilmeyeceğini görmek için kapıcıya gider! Aynı kurala göre herkesin yanına gelen memur, başı sıkışınca kapıcıya da koşar. Bu sözler politikacılar veya işadamları hakkında söylenebilir. Yakın zamana kadar bakıcıların "siyasi tahminlerinin" gazete sayfalarında en çok okunan materyaller olması tesadüf değil. Şimdi bu konu radyo dalgalarını ele geçirdi. TV kanallarının en sevdiği konular medyumlar, medyumlar, hatta iblisler ve şeytanlardı.

Tüm Reklamları Kapat

İnsan bu programları izlediğinde hangi yüzyılda yaşadığı yanılgısına düşüyor, 21. yüzyıl olduğuna inanmakta zorlanıyor. İronik olarak, bu şovlar en yüksek puan alan şovlar arasındadır. Ama sebebi nedir?

İNSANLARI KAFASI NEDEN KARIŞIR?

Nedeni basit. İnsanların kafası karışık. Çünkü bir zamanlar SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) 'de yasak olan pek çok şey tüm dünyada yasal koşullarda mevcuttur. Bu çok kafa karıştırıcı bir nokta gibi görünüyor. Basit bir insanın mantığı da basittir:

Tüm Reklamları Kapat

"Falanca gelişmiş bir ülkede varsa ve inanıyorlarsa bizde neden olmasın, bizde neden olmasın?"

Görünüşe göre mantık basit. Ve bu basit mantık birçok konuyu karıştırır. Yurtdışında kimler izliyor, hangi seyirci inanıyor? Çoğunun bu soruya verecek yanıtı yok. Bir diğer nokta da toplumda havanın hâlâ ulaşılmaz olduğu, belli bir itibara sahip olduğudur. Gazeteler eskiden böyle muamele görüyordu. Ama gazetelerin çoğalması ve gazete kurmanın, en önemlisi yazmanın "kolay" hale gelmesiyle, insanlar bir gazetede yazılan her şeyin doğru olmadığını, yalanların da gazeteye yol açabileceğini anladılar. Ancak eter hala gücünü koruyor. Ama sahne zaten dayanılmaz. Kahinler, medyumlar, iblisler, şeytanlar, "kardan adamlar", bilimin ve toplumun bilmediği bilinmeyen varlıklar, burçlar!... Belki bu, eterdeki nesnelerin tam listesi değildir, ancak liste biraz uzatılabilir.

Belki de bu, hükümetin hava sahasının kirlenmesi ve harap olmasından duyduğu kaygının bir sonucudur. Belki de bunun çok tehlikeli bir eğilim olduğunu şimdiden hissediyorlar. Ama kabahat onlarda. Gerçek, gerçek ve bilgi havaya girmezken yalanların yolunu bulması tesadüf değildir. TV kanalları insanı düşündüren söyleşi ve programlar hazırlayamadıkları için hurafelere yönelmekte, bunun sonucunda kendilerini ve toplumu yıpratmaktadırlar.

GEÇMİŞE ​​DÖNÜŞ

İnsanlar basit bir konuyu anlamak istemiyor. Bütün bunlar zaten bir noktada oldu ve insanlık onları isim olarak geçti. İlkel halk tıbbının modern tıptan önce de var olduğu açıktır. Modern astronomiden önce astroloji ve burçları derleyen astrologlar vardı. Aynı şey şifacılar, cadılar, medyumlar, şamanlar için de söylenebilir. Bütün bunlar oldu! Eski Mısır'da rahipler vardı ve insanlar, hatta firavunlar bile rahiplere inanırdı. Ama şimdi Mısır'da bir rahip mi var? Şamanlar da!.. Bunu dediklerinde, televizyonda gösterirlerdi, yalan olsaydı televizyonda göstermezlerdi diye cevap verilir... Modern yayıncılığın "armağanı" budur. . Kelimenin tam anlamıyla, "akıldan çıkmış", evet, "akıldan çıkmış"...

Dünyanın en popüler 10 hurafeleri

1.At nalı başarı getirir

Bazı kimseler kapıya at nalı asmanın eve uğur getirdiğine ve insanı kâbuslardan kurtardığına inanır. Bu inanış, at nalında 7 delik bulunmasıyla ilgilidir. 7 şanslı bir sayı olarak kabul edilir. Ayrıca inanışa göre at nalının yapıldığı demir, gece kabuslarımızda gördüğümüz korkunç ruhları uzaklaştırabilir.

2.Kara kedi kötüdür

Hemen hemen herkes kara bir kedinin önünüzden geçmesinin uğursuzluk getirdiğini bilir. Bu batıl inanç bize Orta Çağ'dan geldi. Bu hurafe, kedilerle yaşayan yalnız kadınların (genellikle yaşlı) cadı olarak kabul edildiği ve kendilerinin de kediye dönüşebileceği inancından kaynaklanmıştır.

3.Kargalar

Aynı anda çok sayıda karga görmenin geleceğinize işaret edebileceğine dair bir inanç var. Örneğin, bir İngiliz atasözünde olduğu gibi: 1 karga kötülüğe, 2 karga iyiliğe, 3 karga sağlık, 4 karga para, 5 karga hastalığa, 6 karga ölüme işarettir.

4.Parmağınızla bir "haç" tutmak

Parmakları "geçiş" hareketi hayırlıdır. Bu hareketin bir geçmişi var. Hristiyanlar zulüm gördüklerinde birbirlerini bu jestle tanıdılar. Günümüzde parmak kıvırmak "yalan söylerken kendini korumak" anlamında kullanılmaktadır. Büyük olasılıkla, bu batıl inanç, Hıristiyan haçının bir kişiyi yalan söylediği için cehenneme gitmekten kurtardığı inancıyla ilgilidir.

Tüm Reklamları Kapat

5. 13 numara

Bu batıl inanç, 13'ün şanssız bir sayı olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle birçok mimar binaların 13. katını veya merdivenlerin 13. basamağını işaretlemeyi reddetmiştir. 13 sayısı korkusu o kadar gerçektir ki, psikologlar bütün bir fobinin ortaya çıkışından söz ederler: Triskaidekaphobia.

6.Yıldız akışı

Kayan bir yıldıza bakarak dilek tutma fikri biraz şüpheli. Ama daha önce Avrupalılar, Tanrıların gökten yeryüzüne baktıklarına inanıyorlardı ve o dönemde yıldızlar bulutları ayırdıkları için yeryüzüne düşüyorlardı. Yunanlılar kayan yıldızları insanın ruhu olarak görmüşler ve bu anda bir dileği yakalamayı büyük bir başarı saymışlar.

7.Tavşan pençesi

Böyle bir tılsım, sahibi için büyük bir başarının işaretidir. İnanışa göre hurafe ancak geceleyin mezarlıkta yakalanan veya öldürülen tavşanın sol arka patisinin elde edilmesiyle sağlanabilmektedir. Ama görünen o ki bu tavşan için pek de büyük bir başarı olmayacak...

8.Ahşap üzerine vurmak

Bunu genellikle iyi bir haber aldıktan sonra yaparlar. Bununla başarınızı kötü gözlerden sakladığınıza inanılıyor. Bu batıl inancın, insanların iyi ruhların ağaçlarda yaşadığına inandıkları zamanlardan beri bize geldiği söylenir. Herhangi bir ağaca vurarak, o ruhları yardıma çağırır.

Tüm Reklamları Kapat

9.Kırık ayna

Aynanın ruhumuzu bizden alan bir nesne olduğuna inanılıyordu. Ama kırarsak ne olur? Tabii ki mutsuzluk. Bazı batıl kaynaklar, aynanın yolduğu ruhların kaderimizi olumsuz etkilediğini iddia etmektedir. Ama ayna kırılınca hiç özgür olmuyorlar. Batıl inanışa göre ruhlar kırık bir aynanın içinde kalır.

10. 4 yapraklı yonca

4 yapraklı yonca ile dilek tutma geleneği geçmişte kalsa da, bu bitki hala iyi şans sembolü olarak kabul edilmektedir. Bazı ülkelerde eş bulmak için bile kullandılar. İlk önce 4 yapraklı yoncayı bulmalısın. Bulacak kadar şanslıysanız, onu yemelisiniz. Ardından başarıyı getiren güçler devreye giriyor.

13
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Freni Patlamış Bir Arabada Hayatta Kalabilir misiniz?
Freni Patlamış Bir Arabada Hayatta Kalabilir misiniz?
"Kütle" Diye Bir Şey Gerçekten Var mı?
Yılanlar Avlarını Çiğnemeden Nasıl Yutabiliyor?
Yılanlar Avlarını Çiğnemeden Nasıl Yutabiliyor?
Satranç Oyuncuları Günde 6000 Kalori Yakıyor Olabilir mi?
Satranç Oyuncuları Günde 6000 Kalori Yakıyor Olabilir mi?
Depreme Hazırlıklı Olsak Sonucunu Değiştirebilir miydik?
Depreme Hazırlıklı Olsak Sonucunu Değiştirebilir miydik?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close