Sorulara Dön
3
Genel ve Kategorisiz

Belirli bir yaş sınırını geçmiş muhafazakar insanlara; bilimden, evrimden bahsetmek etik midir?

Kurulu bir düzeni olan insanları, kaotik belirsizliğe sürmek özellikle beyinlerinin işlevselliğini azalttığı bir dönemde, doğruluk pahasına olsa da ahlaki midir?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhabalar, güzel bir soru ancak bu sorunun bir cevabı olamaz.

Öncelikle bu soru kisinin düzenden veya zıttı olarak kaostan ne anladığına göre değişir. Ayrıca evrim, bir bilim olarak mutlak bir düzeni veya kaotik bir canlılığı ifade etmez. Biz ona bu anlamları yükleriz. Evrim, bir popülasyon içerisindeki gen ve özelliklerin nesiller boyunca geçirdiği değişimler bütünüdür. Bu değişimler çevreye adaptasyon sonucunda olabileceği gibi beklenmedik şekilde mutasyonlar sonucunda da oluşabilir. Dolayısıyla belki de kişi icin adaptasyon süreci, büyük bir düzenin habercisidir ve belki mevcut inancını güçlendirecektir, bilemeyiz. Aynı şekilde belki kişi, mutasyonlar olayına da mucize gibi anlamlar yükleyecektir. Bunlar tamamen kişilerin düşüncelerine ve düzenden veya kaostan ne anladıklarına bağlıdır. Evrim, düzen veya kaos belirtmez. Ona bu anlamları biz yükleriz.

Şimdi gelelim etik meselesine. Özellikle beyin fonksiyonlarının azaldığı yaşta evrimi anlatmak etik midir? Bu sorunun cevabı benzer şekilde kişinin değişime nasıl yorumlar yüklediğine göre değişir. Eğer kişi gerçekten bahsettiğiniz gibi bir tutucu ve evrimle çelişen bir inanca sahipse elbetteki bunları duymak istemeyecektir. Duymak istemediği halde duyurmak, anlatmak kişi için yararlı olabileceğinden etik midir, yoksa bir tür işkence midir? Dolayısıyla bu soru net bir cevap içermez. Bizi yeni sorulara götürür. Diğer sorular da onlardan ne anladığımıza göre değişir.

268 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
5
Teşekkür (3)
Paylaş
5
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Anlatacağımız kişiye göre değişir. Bazı insanlar yeni fikirlere açık olarak büyümüş ise bu konulara herhangi bir zıt yanıt vereceklerini düşünmüyorum. Ama misal olarak tüm yaşamını din üzerine kurmuş ve bu konuda fedakarlık yapmış birine bu konuları açmak etik olmaktan ziyade varoluşsal düşüncelere sonuç açabileceği gibi inkar durumu da gözlemlenebilir. Bu tabii ki sadece dini inançlara sahip kişilerde oluşmaz, türüne göre herkesin inkar edeceği, veya umursamayacağı konular olacaktır. Bana kalırsa karşımdaki kişiyle bilgiyi paylaşır, eğer ilgisini çeker ve ciddiye alırsa detaylıca anlatırım. İnançlarına ters düştüğünü, umursamadığını vs. görürsem de konuyu kapatırım.

3
Teşekkür (1)
Paylaş
3
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın