Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Belirli bir seviyedeki insan toplulukları dünyadan izole olduktan sonra teknolojik olarak gerileyebilir mi?

Mesela ilk başta ateş yakmayı ya da çiftçilik yapmayı bilen bir topluluk zamanla amazonun içlerinde izole olup teknolojik olarak gerileyebilir mi? (sentinel adasındaki yerliler gibi)

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Hayır

İnsanın Modern Davranışlarına kavuşmasını sağlayan bilişsel devrim yaklaşık 50 bin yıl önce gerçekleşmiştir. (1)

Tarım Devrimi’nin farklı bölgelerde başlangıç tarihleri, Melanezya’da günümüzden 10 bin, Sahra altı Afrika’da 4.500 ve bazı önemli gelişmeler dikkate alınarak Bereketli Hilal’de 10.000 – 9.000 gibi olmuştur(2)

Günümüzde bildiğimiz bütün izole ilkel kabileler BİLİŞSEL DEVRİMDEN önce diğer insan topluluklarından kopmuştur.

Örnek Vermek Gerekirse Meşhur Sentinel Kabilesi yaklaşık 60 bin yıl kadar önce insanlığın genelinden kopmuştur. Haliyle Bilişsel devrimin pek çok nimetinden habersiz olmaları gayet doğaldır(3)

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gizemlerin sınırındayım ve perde her geçen gün biraz daha aralanıyor.”
Louis Pasteur
Geri Bildirim Gönder