Puan Ver
1
Puan Ver

Bebeklerin cinsiyeti neden hamilelik ogrenildigi anda ya da mumkun olan en kısa zamanda zigotun karyotipindeki x-y kromozomlarından görülemiyor?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bunun icin rahimden amniyon denilen sivinin alinmasi gerekiyor. O siviyi almak icin de rahime disaridan mudahale gerekiyor. Bu mudahale, ihtimali dusuk olsa da cesitli komplikasyonlara yol acabilir ve cinsiyet tespiti gibi gorece onemsiz bir bilgi icin bu tehlike goze alinmaz. Cesitli hastaliklardan suphelenilmesi durumunda bu test yapiliyor.

Bunun haricinde etik kaygilar da mevcut. Erken donemde, henuz kurtaj icin yasal sinirlar icindeyken cinsiyetin ogrenilmesi sonucu (ornegin, kiz bebek olmasi durumunda) ebeveynler gebeligi sonlandirabilir.  Bu da etik degerler acisindan sakincali oldugu gibi toplumda bir cinsiyetin digerinden daha az bulunmasina sebep olabilir. Bu sebepten, hastalik suphesinde genetik test yapilmasi durumunda mumkun oldugunca aileye cinsiyet bilgisi verilmez. 

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İlkel insan meraklı gözlerle ve yavaş, kendinden emin olmayan adımlarla doğruladı. Şimdiyse belirsiz bir hedefe doğru aceleyle yürüyoruz.”
Arthur Conan Doyle
Geri Bildirim Gönder