Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
5

Bazı insanlar neden kendilerini cinsel olarak sergilerler?

Sosyal medyada veya televizyonda gördüğümüz gibi bazı insanlar sürekli vücutlarını ön plana çıkarıyorlar bunun altında yatan psikolojik neden nedir? Dekolteli kıyafetler neden vardır? İnsanlar bunlardan neden etkilenir?
21,267 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Mahmut Osmanoğlu
Benim düşüncem

Selamun Aleyküm. İlk önce insan neden açık giyinir? Kardeşim insanlar kendilerinde olan güzel birşeyi hep ön plana çıkarmak isterler. Bu insanın düşünce tarzından, kendi fikirlerinden kaynaklanan durumdur. Diğerlerini kıskandırma duygusu vs.

Vücudu güzel olan (özellikle bayanlar olsa bile erkekler de yapar) kendi güzelliklerini göstermek adına açılırlar genellikle.

Peki güzelliğin vücutla ne alakası var? Doğru güzellik sadece vücutla olacak birşey değil. Ama açık giyinen insanların düşünce tarzları genelde "vücut güzelse bizde güzeliz" yönündedir.

Tüm Reklamları Kapat

Bunun 2-ci sebebi şu, Moda. Yani bir kişi açık giyinirse, diğer kişide o kişiyi beğenip açık giyinmeye başlıyor. Ve bu "moda" adı-altında yayılmaya başlıyor.

3-cü ve son sebebi şu, "beğenmek". Yani bir elbise görüyorsun beğeniyorsun, ama açık bir elbise. Artık beğendiğin için genellikle açık bile olsa alıp giyiyorsun.

--

Dekolteli kıyafetler neden var? Bunu bir sebebe bağlayamayız. Bu o kıyafetleri tasarlayan insanların bileceği iş.

Tüm Reklamları Kapat

Yani çoğu kişi açık giyiniyorsa, tasarımcının tasarladığı kıyafetler mağazalarda vs. satılacağı için o da şu "Moda"yı takip ederek daha dekolteli kıyafetler üretiyor. Böylece bunlar daha çok satılıyor. Çünkü daha çok seviliyorlar..

--

İnsanlar neden bunlardan etkileniyor?

Bu soruyu 2 hisseye bölelim:

1-İnsan neden dekolteli kıyafetleri giymek ister? Neden bu tip kıyafetlerden etkilenir?

Sevgi, beğenmek. İşte bu sebeplerden. Bilim, bu beğenme, sevgi duygusunu hormonlara bağlıyor.

Sevgi hormonları kadınlarda olur daha sonra erkeklere salgılanır.

İşte bu sebeptendir ki, erkek genellikle tek bir gömlekle yetinebiliyorken, kadın hep başka kıyafetleri denemek istiyor. Bu da kadının hormonlarından kaynaklanan birşey olabilir.

--

2-Bir erkek neden açık-saçık giyinen kızları beğenir?

Tüm Reklamları Kapat

Çok küçük bir çocukta bu görülemez. Çoğu zaman ergen veya daha büyük bireylerde görülür bu.

Bunun sebebi, şehvî, daha da açarsak "cinsel" duygulardır.

Erkek kadını açık kıyafetle görünce, cinsî duyguları uyanmaya başlar. Erkekler her ne kadar "dekolte" kötü dese bile, fıtrî olarak erkekler de bunlardan hoşlanmıyor değil.

1,959 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Aziz Koç
Aziz Koç
30K UP
Psikoloji Öğrencisi

Bir kişi neden kendini ön plana çıkarmak ister ile bakarsak şöyleki içinde kırgın bir çocukluk yaşamış sevilmediğini düşünen kişileri daha çok sergilemek ister ve buna biz Narsizim diye biliriz ama her sergileyen narsist değildir. Bu konuya genelleme yapamayız yani her insan biriciktir onun için bireysel bakılmalı derim ben.

1,659 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close