Sorulara Dön
3
Psikoloji & Psikiyatri

Bazı insanlar neden kendilerini cinsel olarak sergilerler?

Sosyal medyada veya televizyonda gördüğümüz gibi bazı insanlar sürekli vücutlarını ön plana çıkarıyorlar bunun altında yatan psikolojik neden nedir? Dekolteli kıyafetler neden vardır? İnsanlar bunlardan neden etkilenir?

2
Anonim 3
761 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bir kişi neden kendini ön plana çıkarmak ister ile bakarsak şöyleki içinde kırgın bir çocukluk yaşamış sevilmediğini düşünen kişileri daha çok sergilemek ister ve buna biz Narsizim diye biliriz ama her sergileyen narsist değildir. Bu konuya genelleme yapamayız yani her insan biriciktir onun için bireysel bakılmalı derim ben.

664 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Selamun Aleyküm. İlk önce insan neden açık giyinir? Kardeşim insanlar kendilerinde olan güzel birşeyi hep ön plana çıkarmak isterler. Bu insanın düşünce tarzından, kendi fikirlerinden kaynaklanan durumdur. Diğerlerini kıskandırma duygusu vs.

Vücudu güzel olan (özellikle bayanlar olsa bile erkekler de yapar) kendi güzelliklerini göstermek adına açılırlar genellikle.

Peki güzelliğin vücutla ne alakası var? Doğru güzellik sadece vücutla olacak birşey değil. Ama açık giyinen insanların düşünce tarzları genelde "vücut güzelse bizde güzeliz" yönündedir.

Bunun 2-ci sebebi şu, Moda. Yani bir kişi açık giyinirse, diğer kişide o kişiyi beğenip açık giyinmeye başlıyor. Ve bu "moda" adı-altında yayılmaya başlıyor.

3-cü ve son sebebi şu, "beğenmek". Yani bir elbise görüyorsun beğeniyorsun, ama açık bir elbise. Artık beğendiğin için genellikle açık bile olsa alıp giyiyorsun.

--

Dekolteli kıyafetler neden var? Bunu bir sebebe bağlayamayız. Bu o kıyafetleri tasarlayan insanların bileceği iş.

Yani çoğu kişi açık giyiniyorsa, tasarımcının tasarladığı kıyafetler mağazalarda vs. satılacağı için o da şu "Moda"yı takip ederek daha dekolteli kıyafetler üretiyor. Böylece bunlar daha çok satılıyor. Çünkü daha çok seviliyorlar..

--

İnsanlar neden bunlardan etkileniyor?

Bu soruyu 2 hisseye bölelim:

1-İnsan neden dekolteli kıyafetleri giymek ister? Neden bu tip kıyafetlerden etkilenir?

Sevgi, beğenmek. İşte bu sebeplerden. Bilim, bu beğenme, sevgi duygusunu hormonlara bağlıyor.

Sevgi hormonları kadınlarda olur daha sonra erkeklere salgılanır.

İşte bu sebeptendir ki, erkek genellikle tek bir gömlekle yetinebiliyorken, kadın hep başka kıyafetleri denemek istiyor. Bu da kadının hormonlarından kaynaklanan birşey olabilir.

--

2-Bir erkek neden açık-saçık giyinen kızları beğenir?

Çok küçük bir çocukta bu görülemez. Çoğu zaman ergen veya daha büyük bireylerde görülür bu.

Bunun sebebi, şehvî, daha da açarsak "cinsel" duygulardır.

Erkek kadını açık kıyafetle görünce, cinsî duyguları uyanmaya başlar. Erkekler her ne kadar "dekolte" kötü dese bile, fıtrî olarak erkekler de bunlardan hoşlanmıyor değil.

719 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın