Puan Ver
0
Puan Ver

Balinaların evriminde yunuslarla ayrıldıkları nokta nedir?

Kafatasinda burun deliginin gocunde hep disli bir kafatasi var yunuslara kadar. Planktonla beslenen dev balinalar bu gocun neresinde ve neden yunuslardan ayrildi. Bunu merak ediyorum tesekkurler

1
Fahir Altiparmak 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Öncelikle hiçbir canlı türünün evrimsel geçmişinde diğer bir canlı türünden ayrılmasi bir kesin olarak belirgin olan bir nokta değildir. Evrimleşme esnek bir süreçtir.

Balina ve yunusların ataları, yaklaşık 160 milyon yıl önce Doğu Afrika'dan ayrılıp 55 milyon yıl önce (myö) Avrasya plakasıyla çarpışan günümüzde Hindistan, Pakistan ve civarında bulunan bölgede şimdiki Hipopotamların atalarından 54 myö ayrıldı ve denize adapte olmaya başlayan atalardan yarı-sucul bir tür olan Pakicetus 49 myö evrimleşti. Ekolokasyon geliştiren, Dişli Balinalar olan Yunusların ataları, suyu süzerek çoğunlukla küçük deniz canlılarıyla beslenen Balenli Balinalar’ın atalarından 34-26 myö ayrıldı.

Sorduğunuz soruda bahsettiğiniz nostril (burun deliği) göçü balenli balinalar ile dişli balinaların ayırılmasından çok daha önce gerçekleşmiş olan bir süreç, yani balenli balinalar ile dişli balinalar bu göçten sonra ayrılarak evrimleştiler. 

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Timsahlar kolaydır. Seni öldürmeye ve yemeye çalışırlar. Asıl zor olan insanlardır. Bazıları önce arkadaşınmış gibi davranırlar...”
Steve Irwin
Geri Bildirim Gönder