Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Bakteri veya virüslerin antibiyotiğe karşı gösterdiği direnç evrime neden olabilir mi?

Bakterilerin antibiyotik mekanizmalarını çeşitli yollarla engellediklerini biliyoruz. Ben bunu bir çeşit adaptasyon olarak düşünüyorum. Peki bu adaptasyon zamanla bakteri veya virüslerin evrimleşmesine neden olabilir mi? Yoksa bu sadece virüs veya bakterinin kendini tehlikeden savunma mekanizması mı

1
Anonim 1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Antibiyotik direnci zaten evrimin bir örneğidir.

Mutasyonlar gibi çeşitlilik mekanizmaları çeşitliliği sağlar. Konjugasyon da bir çeşitlilik mekanizması olarak bunu pekiştirir. Değişen çevre şartlarında bir seçilim baskısı oluşur. Doğal seçilim kısaca, çeşitlilik mekanizması ile oluşturulan çeşitliliğin seçilmesi, daha uyumlu veya avantajlı olanın hayatta kalması ve genlerini gelecek nesillere aktarabilmesidir. Evrim ise popülasyon içi gen ve özellik dağılımlarının nesiller içerisindeki değişimidir. Doğal seçilim sayesinde hayatta kalanlar ürediklerinde popülasyonda gen ve özellik dağılımı değişir mi? Evet. Nesiller içerisinde mi oluyor? Üreme zaten yeni nesil oluşumunu sağlar.

Bu deneyde mutasyonlar gibi çeşitlilik mekanizmaları sayesinde bazı bakteriler biraz daha avantajlı olur, ilk antibiyotiğe denk gelen bakterilerin daha uyumlu olanların (çeşitlilik mekanizmaları ile oluşan bol çeşitlilikte dirençli olanların) hayatta kalması ve diğerlerinin elenmesi doğal seçilimdir. İkinci kısıma geçmeyi başaran bakteriler daha çok üreyebildiği için bakteri popülasyonunda nesiller içerisinde gen ve özellik dağılımı değişmiştir yani popülasyonda direnç sağlayan özellikte olanların frekansı artmıştır yani evrim geçirmişlerdir.

Aşağıdaki içeriklere bakmanızı öneririm.

Evrimi Laboratuvarda Gözlemek: Bakterilerde Antibiyotik Direnci Deneyi [Deneyin orijinal videosu: The Evolution of Bacteria on a “Mega-Plate” Petri Dish (Kishony Lab)]

Antibiyotik Direnci Geliştiren Bakterilerin Evrimleşmediği Doğru mu?

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir devlet lideri fırsatlar yaratır. Bir politikacıyı yaratan ise fırsatlardır.”
George Hilliard