Puan Ver
1
Puan Ver

Aynı anda bir insanın kolu uzunken bacağı nasıl kısa olabiliyor? Kol ve bacak uzunluğu doğru orantılı değil midir?

Arkadaşlar birazcık çılgın bir örnek olacak ama boyu 1. 93 olan efsanevi yüzücü michael phelps 2. 10 kulaç (kol) uzunluğuna sahip. Bunun yanında bacakları da bir hayli kısa. Bu nasıl olabilir? Boyuna göre uzun kolları var ama bacakları da kısacık. Açıklayabilirseniz sevinirim.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Merhabalar,

Bahsetmiş olduğunuz durum aslında seleksiyona ve doğal seleksiyon için çeşitliliğe güzel bir örnek. Normal ve günlük hayatını sürdüren insanlar için kol ve bacak uzunluğu orantılı fakat bu atletler için geçerli değil. Atletizmde görülen rekabet bir nevi bu alanda istenmeyen bir ıslah (kelime her ne kadar doğru olmasa da durum bunu gösteriyor) çalışmasına neden olmuş.

Aşağıda eklemiş olduğum kaynakta atletlerin yıllar içerisindeki değişimlerinden bahsedilmiş ve Kurzgesagt'ın Evrim nasıl işler videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Are athletes really getting faster, better, stronger? Atletlerin tarihi olarak gelişimleri ile ilgili bir video
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“En azını vaadedene oy verin ki en az hayal kırıklığına uğrayın.”
Bernard Baruch
Geri Bildirim Gönder