Sorulara Dön
1
Etoloji & Zooloji

Ayılar, iyi bir yüzücü, iyi bir koşucu ve iyi bir tırmanıcı iken onlardan kaçmanın veya onları korkutmanın bir yolu var mıdır?

1
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba

Öncelikle ayıları tanıyalım. Ayılar, güçlü ve hızlı hayvanlardır, çok süper koku duyularına sahiptir,sesleri orta hassasiyette algılarlar ancak görme yetenekleri çok ta iyi değildir, yani bir ayı sizi görüp duymaktan ziyade ilk olarak kokunuz ile algılar.

Ayı seni algıladı ve aranızda uzun mesafe var (200,300 metre) ; eğer sana doğru koşmuyorsa ve yalnızca ayağa kalkıp seni tanımaya çalışıyor ya da sıradan bir şekilde yürüyorsa, yapman gereken yavaşça yürüyerek oradan uzaklaşmak. Ancak ayı saldırgan bir biçimde sana doğru koşmaya başladıysa ve yakınlarda sığınabileceğin bir yer varsa, internette yazanların aksine yapman gereken sana ait bir giysini ya da eşyanı hızlı bir şekilde arkana bırakıp kaçmaktır, ayı ilk olarak o giysiyi koklayacak ve bu da sana kaçmak için zaman tanıyacaktır, tabi kaçmak saldırı kesinse doğru çözümdür, aksi hâlde sakin bir ayıyı sinirlendirebilir.

Ayı ile gece karşılaştın ve çok yakınsın ; ayıların gözleri çok iyi görmediği için bir ayıdan gece kaçmak gün ışığına göre daha kolaydır, ayrıca yanında taşıdığın bir feneri hızlı bir şekilde ayının gözüne tutarsan, ayı kısa bir süreliğine neredeyse kör olur ve bu da kaçmak için bir fırsat yaratır.

Günışığında ayı ile birdenbire karşılaştın ve yakınsın ; eğer ayı sakinse ve sana doğru hamle yapmıyorsa kıyafetlerini ve kollarını kullanarak ondan büyük görünmeye çalış ve yavaş yavaş geri çekil,ama eğer ayı birden saldırganlaştıysa yanında da ayı spreyi benzeri bir savunman yoksa,sen de saldırgan görün ve yüksek ses çıkart, ayı bu durumda saldırmak yerine mesafeyi korumayı seçebilir tabi yanında yavruları yoksa,fakat buna rağmen ayı hamlede bulundu ve fiziksel temas gerçekleşti, işte bu durumda sırt üstü yatarak ellerinle başını koruyup ölü taklidi yapmak ayıyı durdurabilir ve hatta seni bırakıp yoluna devam etmesini sağlayabilir.

Ama bu tür çözümlerin hepsi seni kesin olarak kurtarmayabilir, bu konuda en iyi önlem yine teknolojidir bu ayıların koku hassasiyetinden faydalanan koku spreyleri olabilir,bir ayıyı bayıltacak güçte elektroşoklar olabilir ya da gözlerini geçici olarak kör edip kaçma imkanı sağlayan spreyler olabilir.

Yani bir hayvan olarak ayıdan kaçmamız tamamen fiziksel şeylere bağlıyken, bir homosapiens bu durumu aklı ile lehine çevirip kaçabilir.

6
Teşekkür (5)
Paylaş
6
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın