Sorulara Dön
0
Genel ve Kategorisiz

Arkadaş ortamlarında sürekli dışlandığımı hissediyorum sizce ne yapmalıyım?

Onlar gibi düşünmüyorum diye dobralik adı altında sürekli saygısızlik yapıyorlar. Arkadaş ortamında bir tezi savunurken sürekli kişiliğime saldıriyorlar örneğin geçen gun biri ile evrimi tartışıyordum kendisinin söylediği şey şu : " senin kafan çöp olmuş ve çok fazla araştırdığın için hayvandan farkın kalmamış" bıktım artık!

3
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Burada bu soruya benzer birçok soru sorulduğunu fark ettim. Ve bu kadar çok kişinin (ben de dahil olmak üzere) aşağı/yukarı aynı duyguyu hissetmiş olması (bence) üzücü bir durum. Sadece fikirlerimizi rahat bir şekilde paylaşmak istiyoruz ve doğal olarak buna uygun ortamlar arıyoruz: beraber araştırmak, sorgulamak, mantıklı düşünebilmek için arkadaş arıyoruz. Elbette var bu kişiler fakat bu kişilere rastlamak veya (genellikle "içe dönük" olmaları sebebiyle) tanışmak çok zor oluyor.

Bu problem bazen sadece "arkadaş ortamı sorunu" olmaktan bile çıkıyor. Belki en yakınların bile senin saçmaladığını, kafayı yediğini düşünüyor. Açıkçası buna kökten bir çözüm ürettiğim yok. Ama düşünce olarak bazı fikirler edindim bu sürecimde.

Ben de bu duyguyu yaşadım. Ve daha sonrasında ise kendimi Evrim Ağacı'nda buldum. Burada kendimi yalnız veya dışlanmış hissetmiyorum. Burada çeşitliliği bol olan bir bilimsever kitle var: Büyüğünden tut küçüğüne kadar birçok yaşta kullanıcı burayı kullanıyor. Ve bence bu çok güzel.

Burada ortak bir noktada toplanıyoruz: makale okuyor, sorular soruyor, araştırmalar yapıyoruz.

Elbette tüm bunları yüz yüze yapmak çok daha iyi/etkili olurdu. Fakat burada olman bile sana mutluluk vermeli. Sen ne zaman Evrim Ağacı'nı keşfettin bilmiyorum ama ben kendime hep keşke erken keşfetseydim diyorum.

Şuan için "ilerde bağımsız, kendi ayakları üstünde duran bir birey olacağım." düşüncesini benimsiyorum. Senin kaçıncı sınıfa gittiğini bilmiyorum ama kendim için anlatacak olursam: Üniversitede birçok kişi ile tanışacağımı, kulüplere, etkinliklere... katılacağımı hayal ediyorum. Bunun bir gün gerçekleşeceğini biliyorum bu yüzden bu süreçte kendimi fazla üzmüyorum.

Şuan için Evrim Ağacı'nı kendim için yeterli görüyorum, iyi ki varsın Evrim Ağacı.

160 görüntülenme
2
Paylaş
2

Merhaba, sosyal ortamlarda, bu tarz araştırma gerektiren konuların konuşulması çok sık rastlanan bir durum değildir genel olarak. "Türkiye'de okuma oranlarının çok düşük olduğu gerçeğini göz önünde bulundurmak gerekiyor." ifadesine katılıyorum. Özellikle bilimsel konularda, çoğu insan sadece etrafından duyduğu bilgileri kabulleniyor. Ekstra bir merak duygusu ve araştırma çabası hissetmiyorlar. Bu sebeple paylaşmak istediğin bilgileri paylaşamadığın bir ortam içinde olmak hem üzücü hem de daha olası.

Benim en yakın arkadaşım evrim karşıtı, diğer bir arkadaşımın umurunda değil bu konu. Fakat ikisi de ben inanıyorum diye bana hakaret etmiyor. Bence aşağılama ve hakarette karşındaki kişi ile bu durum hakkında iletişim kurmalısın. Bu tarz konularda seninle aynı fikirde olmaları ya da bir fikir sahibi olmamaları sorun değil. Sana saygılı olmaları birinci öncelik olmalı. Bu durumu onlarla paylaşabilirsin. Bu durumu paylaştığın için daha fazla dışlanma ihtimalinde var. Bunun tercihi sana kalmış bir şey. Fakat sağlıklı bir ilişkide hem saygısızlık hem de kaybetme korkusu olmamalı bence.

1
Paylaş
1

Birincisi, Türkiye'de okuma oranlarının çok düşük olduğu gerçeğini gözönünde bulundurmak gerekiyor. Eğer okumayı ve araştırmayı seven bir insansanız bir azınlığı temsil ettiğiniz ve yadırganacak olduğunuz gerçeğiyle yüzleşmeniz ve kabullenmeniz gerekiyor. Kendiniz gibi okumayı, araştırmayı, sorgulamayı seven insanların nadir olduğu bir toplumdasınız ve kendiniz gibilere rastlamanız zor. O yüzden sizin gibi okumaya, tartışmaya meraklı insanlarla yüz yüze arkadaşlık kurmak olanağınız düşük olabilir. Ali Zengin'in de dediği gibi sosyal medya burada çok iyi bir avantaj sağlıyor ve en azından Evrim Ağacı gibi bir platformda bir nebze benzer ilgi alanları olan insanlar bir araya gelmiş oluyor. Evrim Ağacı'nın Facebook, Discord gibi diğer alanlarından da yararlanmayı düşünebilirsiniz.

Arkadaşlarım bana hakaret ediyor kısmı ise biraz çalışılması gereken bir konu. kendi ilgi alanlarınız ve zevklerinizi paylaşmayan insanlarla da sosyal bir ilişki sürdürebilmek zorundasınız çünkü insanlar sosyal canlılardır ve sosyal ilişkilerinizi sürdüremezseniz ya içinize kapanır, yanlızlaşır ya da toplumdan dışlanır ve sosyopatolojik tavırlar geliştirirsiniz. Karşınızdakinin size saygı göstermemesi demek; kendinizi kavramsal olarak koyduğunuz yerle karşınızdakinin sizi koyduğu yerin birbirine uymaması demek. Belki de okuduklarınız ve bildiklerinizle kendinizi kafanızda çok üst bir yere koyuyor ve karşınızdakilere bilgisiz oldukları sinyalini veriyor, basitçe kibirli davranıyorsanız sert tepkiler almanız mümkün. Bilgi gösteriş malzemesi olduğunda ne bilene ne de alıcılara bir fayda sağlar. Bilginizi diğer insanlara telkin etmek yerine eyleme dökmekte fayda var. En basitinden belki bir kitap kulübü kurup birlikte seçtiğiniz bir kitap üzerinde arkadaşlarınızla yorum veya söyleşi yapmayı veya birlikte bir film seçip üzerine konuşmayı deneyerek paylaşım içine girmeyi deneyebilirsiniz. En iyisi de Ali Zengin'in dediği gibi enerji ve merağınızı eğitim ve profesyonel yaşamınıza yatırım yapmakta kullanmanız olacaktır.

Linkteki YouTube kanalını takip ettiğim Yalın Alpay'ın benlik, kişi ve öteki üzerine yorumları da ilginizi çekebilir.

1
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et