Puan Ver
0
Puan Ver

Arı orkideleri nasıl oluştu? Bilinçli bir şekilde arıyı kandırmak amacıyla mı bu hale geldi?

Misal bukalemunlar saklanmak için renk değiştiriyor. Yoksa arı tarafından cinsel seçilim ile mi bu hale geldi?

1
Sosyal Gündem 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Evrimde hiçbir şey bilinçli değildir. Şimdi kendini ölümsüz bir gözlemci olarak düşün ve dediklerimi kafanda canlandır. Bir sinek türü düşün ve ismi A Türü olsun. A türü orta boyda, siyah renginde ve yeşil renklerinin baskın olduğu bir ortamda yaşıyor. Bu türdeki bir erkeğin üreme hücrelerinde oluşan bir mutasyondan dolayı oluşan yavru ufak ve yeşil doğuyor. Başka bir erkeğin yavrusu da iri ve kırmızı olsun. Bu iki canlının doğada hayatta kalma becerisini karşılaştır. Tıpkı askerlerin giyindiği renkte giyinen yeşil sinek ve onun gibi yeşil yavruları hayatta kalacak, kırmızı sinek ve onun gibi olan yavruları tek tek avlanacak, kalan siyah sineklerin bir kısmı hayatta kalıp bir kısmı ölecektir. Bir süre sonra toplumda baskın olan sinek türü yeşil sinekler olacaktır. Ve binlerce yıl içerisinde gerçekleşen bu olayın daha detaylısı Arı orkidelerinde gerçekleşti. Şimdi ilk A türü olan sineklere bakarsan yeni nesilden çok farklı olduğunu görürsün. İlginçtir ki sinek türü yeşil ve küçük olmak için hiç çaba harcamadı. Mutasyon sonsuz yüzlü bir zardır ve sürekli atılır. Doğa ise gelen yüzeylerde gözüne batanları yok eder. Ta ki zarda mükemmel yüzler kalana kadar. Ama ne doğa, ne de zar bunu bilinçli yapar.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İhtiyacımız olan tek şey var: Çalışmak!”
Mustafa Kemal Atatürk
Geri Bildirim Gönder