Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Taklitçi Ahtapotu Taklit Eden Balık!

Taklitçi Ahtapotu Taklit Eden Balık!
1 dakika
1,431
Tüm Reklamları Kapat

Doğanın tehdit ve taklit oyunu Endonezya sularında tam bir kısır döngü içerisine giriyor. Bilim insanları burada ilk defa taklitçi ahtapot (Thaumoctopus mimicus) ile siyah bilye çeneli balığı (Stalix cf. Histrio) arasındaki ilişkiyi belgeledi.

Yetenekli taklitçi ahtapotun, uzuvlarını yaratıcı bir biçimde kullanarak, karakteristik dalgalanma hareketlerini benimseyerek ve göze çarpan beyaz kahverengi renk desenleri sergileyerek zehirli yassı balıkları, aslanbalığını ve hatta deniz yılanlarını taklit ettiği biliniyordu. Ahtapot, bu davranışları sayesinde açık alanda yırtıcılardan daha az çekinerek yüzebiliyordu.

Diğer tarafta Stalix cf. Histrio küçük ve ürkek bir balık. Erişkin yaşamının çoğunu, bir yırtıcı tehlikesinde hemen kaçabileceği kumdan yuvasına yakın geçirir.

Tüm Reklamları Kapat

Temmuz 2011’de Endonezya'da bir dalış sırasında Gottingen Üniversitesinden Godehard Kopp, bu iki hayvan arasındaki beklenmedik ilişkiyi filme aldı. Balık, kumlu tabanda ilerleyen taklitçi ahtapotu çok yakından takip ediyordu. Balığın da ahtapotunkilere benzer beyaz-kahverengi lekeleri olduğu için, ahtapotun kolları arasında balığı fark etmek zordu. Ahtapot ise balığı fark etmiş ya da dikkate alıyor gibi görünmüyordu.

Kopp, videoyu California Bilimler Akademisinden, balığın türünü tespit eden Rich Ross ve Luiz Rocha'ya gönderdi. Bu ilişki daha önce görülmediği için, ekip gözlemlerini Coral Reef isimli bilimsel derginin geçen ayki sayısında yayımladı. Yazarların tahminine göre balık, ahtapotun yanında giderek kendisine korunma sağlıyor ve yuvasından uzakta yiyecek arayabiliyor. Bu davranışa “fırsatçı taklit (mimikri)” deniyor. Dr. Luiz Rocha şöyle anlatıyor:

Bu, resiflerde eşi bulunmaz bir durum. Sadece bir mimikri modeli olduğu için değil, aynı zamanda bu türde bir balık ilk defa mimikri davranışı gösterdiği için. Maalesef buralardaki mercan resifleri büyük oranda yıkıcı insan aktivitesine bağlı olarak hızla azalıyor ve bizler bu tür benzersiz ilişkileri daha öğrenemeden bir çok türü kaybedebiliriz.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: ScienceDaily | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/04/2024 04:46:30 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2735

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Evren
Grip
Video
Etimoloji
Evrim Tarihi
Elektromanyetizma
Mühendislik
Sahte
Mikrobiyota
Ana Bulaşma Mekanizması
Safsata
Nasa
Sars Virüsü
Uluslararası Uzay İstasyonu
Freud
Kanat
Sinir Sistemi
Hastalıkların Tedavisi
Yavru
Göğüs
Vücut
Venüs
Şehir
Manyetik Alan
Hayvanlar Alemi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
-. --, et al. Taklitçi Ahtapotu Taklit Eden Balık!. (26 Eylül 2014). Alındığı Tarih: 23 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/2735
--, -., Özer, O., Bakırcı, Ç. M. (2014, September 26). Taklitçi Ahtapotu Taklit Eden Balık!. Evrim Ağacı. Retrieved April 23, 2024. from https://evrimagaci.org/s/2735
-. --, et al. “Taklitçi Ahtapotu Taklit Eden Balık!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Onur Özer, Evrim Ağacı, 26 Sep. 2014, https://evrimagaci.org/s/2735.
--, ---. Özer, Onur. Bakırcı, Çağrı Mert. “Taklitçi Ahtapotu Taklit Eden Balık!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Onur Özer. Evrim Ağacı, September 26, 2014. https://evrimagaci.org/s/2735.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close