Taklitçi Ahtapotu Taklit Eden Balık!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Doğanın tehdit ve taklit oyunu Endonezya sularında tam bir kısır döngü içerisine giriyor. Bilim insanları burada ilk defa taklitçi ahtapot (Thaumoctopus mimicus) ile siyah bilye çeneli balığı (Stalix cf. Histrio) arasındaki ilişkiyi belgeledi.

Yetenekli taklitçi ahtapotun, uzuvlarını yaratıcı bir biçimde kullanarak, karakteristik dalgalanma hareketlerini benimseyerek ve göze çarpan beyaz kahverengi renk desenleri sergileyerek zehirli yassı balıkları, aslanbalığını ve hatta deniz yılanlarını taklit ettiği biliniyordu. Ahtapot, bu davranışları sayesinde açık alanda yırtıcılardan daha az çekinerek yüzebiliyordu.

Diğer tarafta Stalix cf. Histrio küçük ve ürkek bir balık. Erişkin yaşamının çoğunu, bir yırtıcı tehlikesinde hemen kaçabileceği kumdan yuvasına yakın geçirir.

Temmuz 2011’de Endonezya'da bir dalış sırasında Gottingen Üniversitesi'nden Godehard Kopp, bu iki hayvan arasındaki beklenmedik ilişkiyi filme aldı. Balık, kumlu tabanda ilerleyen taklitçi ahtapotu çok yakından takip ediyordu. Balığın da ahtapotunkilere benzer beyaz-kahverengi lekeleri olduğu için, ahtapotun kolları arasında balığı fark etmek zordu. Ahtapot ise balığı fark etmiş ya da dikkate alıyor gibi görünmüyordu.

Kopp, videoyu California Bilimler Akademisi'nden, balığın türünü tespit eden Rich Ross ve Luiz Rocha'ya gönderdi. Bu ilişki daha önce görülmediği için, ekip gözlemlerini Coral Reef isimli bilimsel derginin geçen ayki sayısında yayımladı. Yazarların tahminine göre balık, ahtapotun yanında giderek kendisine korunma sağlıyor ve yuvasından uzakta yiyecek arayabiliyor. Bu davranışa “fırsatçı taklit (mimikri)” deniyor. Dr. Luiz Rocha şöyle anlatıyor:

"Bu, resiflerde eşi bulunmaz bir durum. Sadece bir mimikri modeli olduğu için değil, aynı zamanda bu türde bir balık ilk defa mimikri davranışı gösterdiği için. Maalesef buralardaki mercan resifleri büyük oranda yıkıcı insan aktivitesine bağlı olarak hızla azalıyor ve bizler bu tür benzersiz ilişkileri daha öğrenemeden bir çok türü kaybedebiliriz.”

Kaynak: Bu yazı ScienceDaily adresinden çevrilmiştir.

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Köpekbalıkları, Virüslerle Mücadelemizde Bize Yardım Edebilir!

Trilobit Böcekleri

Yazar

Onur Özer

Onur Özer

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder