Evrim Ağacı

Taklitçi Ahtapotu Taklit Eden Balık!

Taklitçi Ahtapotu Taklit Eden Balık!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Doğanın tehdit ve taklit oyunu Endonezya sularında tam bir kısır döngü içerisine giriyor. Bilim insanları burada ilk defa taklitçi ahtapot (Thaumoctopus mimicus) ile siyah bilye çeneli balığı (Stalix cf. Histrio) arasındaki ilişkiyi belgeledi.

Yetenekli taklitçi ahtapotun, uzuvlarını yaratıcı bir biçimde kullanarak, karakteristik dalgalanma hareketlerini benimseyerek ve göze çarpan beyaz kahverengi renk desenleri sergileyerek zehirli yassı balıkları, aslanbalığını ve hatta deniz yılanlarını taklit ettiği biliniyordu. Ahtapot, bu davranışları sayesinde açık alanda yırtıcılardan daha az çekinerek yüzebiliyordu.

Diğer tarafta Stalix cf. Histrio küçük ve ürkek bir balık. Erişkin yaşamının çoğunu, bir yırtıcı tehlikesinde hemen kaçabileceği kumdan yuvasına yakın geçirir.

Temmuz 2011’de Endonezya'da bir dalış sırasında Gottingen Üniversitesi'nden Godehard Kopp, bu iki hayvan arasındaki beklenmedik ilişkiyi filme aldı. Balık, kumlu tabanda ilerleyen taklitçi ahtapotu çok yakından takip ediyordu. Balığın da ahtapotunkilere benzer beyaz-kahverengi lekeleri olduğu için, ahtapotun kolları arasında balığı fark etmek zordu. Ahtapot ise balığı fark etmiş ya da dikkate alıyor gibi görünmüyordu.

Kopp, videoyu California Bilimler Akademisi'nden, balığın türünü tespit eden Rich Ross ve Luiz Rocha'ya gönderdi. Bu ilişki daha önce görülmediği için, ekip gözlemlerini Coral Reef isimli bilimsel derginin geçen ayki sayısında yayımladı. Yazarların tahminine göre balık, ahtapotun yanında giderek kendisine korunma sağlıyor ve yuvasından uzakta yiyecek arayabiliyor. Bu davranışa “fırsatçı taklit (mimikri)” deniyor. Dr. Luiz Rocha şöyle anlatıyor:

"Bu, resiflerde eşi bulunmaz bir durum. Sadece bir mimikri modeli olduğu için değil, aynı zamanda bu türde bir balık ilk defa mimikri davranışı gösterdiği için. Maalesef buralardaki mercan resifleri büyük oranda yıkıcı insan aktivitesine bağlı olarak hızla azalıyor ve bizler bu tür benzersiz ilişkileri daha öğrenemeden bir çok türü kaybedebiliriz.”

Kaynak: Bu yazı ScienceDaily adresinden çevrilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/05/2020 10:32:54 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2735

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Ortak Ata
Oyun Teorisi
Retrovirüs
Vegan
Sağlık Bakanlığı
Genler
Gıda
Ekoloji
Anne
Büyük Patlama
Olasılık
İstatistik
Neandertal
İnsanlık
Doğal
Uyku
İmmünoloji
Evrim Ağacı Duyurusu
Hekim
Hafıza
Evrim
Kuyruksuz Maymun
Sürüngen
Psikiyatri
Karanlık Madde
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes, kendisinin sınırlarını Evren'in sınırları zanneder.”
Arthur Schopenhauer
Geri Bildirim Gönder