Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Adaptasyonun mikro evrim olduğundan nasıl eminsiniz?

Çağrı bey, liseler için evrimi anlattığı #müfredatbiziz projesi videolarında adaptasyonun mikro evrimin alt türlerinden biri olduğunu söyledi. Tanımı gereği mikro evrim gözle görülemeyecek kadar küçük değişikliklerken makro evrim gözle görülecebilecek kadar büyük değişikliklerdir. Bu durumda adaptasyonun makro evrim olması gerekmez mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Aslında adaptasyonun mikroevrim ve makroevrim düzeyinde incelenmesi mümkün. Çünkü adaptasyon, tanımı gereği "doğal seçilim yoluyla yaşanan evrimsel değişim" demek. Evrim, mikroevrim boyutunda da makroevrim boyutunda da olabildiği için, adaptasyonlar da mikroevrim boyutunda da makroevrim boyutunda da olabilir. Eğer doğal seçilimin genler üzerindeki bir etkisi inceleniyorsa, bu adaptasyon mikroevrimsel olacaktır. Eğer doğal seçilimin fiziksel özellikler üzerindeki etkisi inceleniyorsa, bu adaptasyon makroevrimsel olacaktır. Bu geçişin mutlak ve kesintili olmadığı, dolayısıyla mikroevrimin bitip de makroevrimin başladığı mutlak bir seviye olmadığı da ayrıca hatırlanmalı.

Teşekkür (2)
Paylaş
6
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sizi harekete geçirenin ne olduğunu bulun. Çünkü dünyanın, harekete geçen insanlara ihtiyacı var.”
Howard Thurman
Geri Bildirim Gönder