Sizi Öldürme İhtimali Köpekbalıklarından Daha Fazla Olan 11 Hayvan Türü...

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Daha önceki bir yazımızda köpekbalıklarının medya tarafından gereksiz yere abartılı vahşi ve insanları öldürmek için kana susamış katiller gibi lanse edildiğini ve bunun ne kadar yersiz olduğunu açıklamıştık. Hatırlamak için evrimagaci.org/photo/tr/kopekbaliklarinin-kotu-nami-ve-bundan-prim-yapanlar">buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazımızda ise, doğada karşılaşabileceğiniz ve sizi öldürme ihtimali bir köpekbalığı tarafından öldürülme ihtimalinizden kat kat fazla olan 11 hayvanla tanıştıracağız. Elbette bundan çok daha fazla sayıda örnek bulmak mümkün, ancak bu 11'i yeterince ilgi çekici olacaktır diye düşünüyoruz. Veriler bir Amerikan kaynağından alındığı için daha çok ABD'ye yönelik istatistikler bulacaksınız. Ancak biz bu istatistikleri kendi araştırmalarımızla biraz daha geliştirip Dünya çapına uyarlamaya çalıştık. Umarız faydalı olacaktır.

Başlayalım:

Öncelikle köpekbalıklarını tanıyalım tabii... Her yıl, Amerika Birleşik Devletleri'nde ortalama yalnızca 1 insan köpekbalığı saldırısı sebebiyle ölmektedir. 2006 ila 2010 yılları arasındaki 4 yıllık dilimde, köpekbalıklarıyla insanların en çok içli dışlı oldukları bölge olan ABD'de yalnızca 3 ölüm vakası yaşanmıştır. Yapılan çalışmalar ise her yıl, Dünya çapında 100 civarında köpekbalığı saldırısı olduğunu, bunlardan en fazla 6-7 tanesinin ölümle sonuçlandığını göstermektedir. Şimdi, bahsettiğimiz diğer hayvanlara bir bakalım:

 

11. ÇINGIRAKLI YILAN

ABD sınırları dahilinde Çıngıraklı Yılan saldırılarından ötürü her sene 6 kişi hayatını yitirmektedir. ABD, Kanada ve Meksika civarlarında bulunan bu yılanların saldırıları sonucu her yıl Dünya çapında 30'a yakın kişi hayatını yitirmektedir.

 

 

 10. ÖRÜMCEKLER

ABD'de her yıl ortalama 7 kişi örümcek ısırıklarından dolayı hayatını kaybetmektedir. Dünya çapında bu ölümlerin sayısı her yıl 20'ye kadar çıkabilmektedir.

 

9. ATLAR

Her ne kadar insan dostu gibi görünseler de, atlar her yıl köpekbalıklarından ortalama 20 kat daha fazla insanın ölümüne sebep olmaktadır. ABD sınırları içerisinde atların saldırısı veya çifteleri sonucunda her yıl ortalama 20 kişi hayatını yitirmektedir. Dünya çapında ise bu sayı yıllık olarak ortalama 60 kişiye kadar çıkabilmektedir.

 

 8. İNEKLER

Belki şaşıracaksınız ama oldukları yerde durup sakin sakin otlayan inekler sebebiyle ölen insanların sayısı, yılanlar, örümcekler ve köpekbalıkları saldırısı sebebiyle ölen insanların hepsinin toplamından bile fazladır. Sadece ABD'de yılda 22 kişi inek çiftesi sebebiyle ölmektedir. Dünya çapında bu sayının 50'ye kadar çıkabildiği bilinmektedir.

 

 7. DENİZANALARI

Denizlerin sakin ve yavaş hareket eden bu canlıları, sadece Filipin Adaları'nda yılda 40 kişinin ölümüne sebep olabilmektedirler. Vücutlarında avlarını öldürmek veya felç etmek için bulundurdukları zehir, insanlarda anafilaktik şoka sebep olarak ölümü getirebilmektedir. Dünya çapında denizanalarından ötürü ölenlerin sayısının 150'ye kadar çıkabildiği bilinmektedir.

 

 6. KARINCALAR

Küçük olduklarına bakmayın. Karıncalar, ortak bir hedefi gözlerine kestirdikleri zaman çok tehlikeli bir hal alabilmektedirler. Birçok tatil yöresinde, uyuyan veya hareketsiz duran insanlara ani bir şekilde, tam olarak bilinmeyen sebeplerle saldıran karıncalar (örneğin çok saldırgan bir karınca türü olan ateşkarıncaları), her yıl ABD'de ortalama 50 kişinin ölümüne sebep olmaktadır. Bu sayının Dünya çapında 120 civarına ulaşabildiği bilinmektedir. Dolayısıyla karınca deyip geçmemekte fayda var...

 

 

 5. KÖPEKLER

Evlerimizin vazgeçilmez unsurlarından olan köpekler, sadece ABD'de köpekbalıklarından ortalama 40 kat daha fazla ölüme sebep olmaktadırlar. ABD'de her yıl ortalama 35 kişi köpeklerin saldırısı sonucunda hayatını yitirmektedir. Her yıl, yine sadece ABD'de 4.7 milyon insan köpekler tarafından ısırılmaktadır. 

 

4. ARILAR

ABD'de her yıl ortalama 53 insan hayatını arı sokması tarafından yitirmektedir. Birçok insan arı iğnesine alerjik reaksiyon göstermektedir; ancak bunun bilincinde değildir. Dolayısıyla bir doktora gidip bunu öğrenmenizde fayda var. Dünya çağında arı sokması sebebiyle her yıl ortalama 250 kişi ölmektedir.

 

 3. GEYİKLER

Ülkemizde pek rastlamak mümkün değil ancak geyiklerin bolca yaşadığı ABD'de, birçok ölüm geyiklerden kaynaklı araba kazaları sonucu gerçekleşmektedir. Her yıl, sadece ABD'de 130 insan geyiklerden ötürü hayatını yitirmektedir. Bu sayıi Kanada gibi diğer ülkeler de hesaba katıldığında, yılda 500'e kadar ulaşabilmektedir.

 

 

 2. SU AYGIRLARI

Kulağınıza garip gelebilir ama su aygırları, insanların başlıca ölüm sebepleri arasında yer almaktadır. Afrika kıtası içerisinde her yıl ortalama 3.000 insan hayatını su aygırı saldırısı sebebiyle yitirmektedir.

 

 1. SİVRİSİNEKLER

İnanılmaz olduğunu düşünebilirsiniz ama her yıl, Dünya çapında sivrisinekler sebebiyle ölen insanların sayısı, köpekbalıkları sebebiyle ölen insanların sayısından 6000 kat civarı fazladır. Sadece Afrika kıtası içerisinde, her yıl 655.000 insan sivrisineklerin taşıdığı sıtma paraziti sebebiyle ölmektedir. Ayrıca sivrisineklerin birçok diğer hastalığı da insanlara bulaştırdığı bilinmektedir. Ancak hastane raporlarında bu ısırıklar tespit edilemediği için tam sayı asla bilinememektedir. Yapılan istatistiki tahminler, her yıl 2 milyondan fazla insanın sadece sivrisineklerin taşıdıkları hastalıklarla (sıtma, batı nil virüsü, elefantiyasis, deng ateşi, sarı ateş, vb.) öldüğünü göstermektedir.

 

Kısacası, televizyonlarda gördüklerimiz, göze güzel gözükecek ürün ve bilgilerin toplamından ibarettir. Sivrisineklerin saldırısı sonucu ölen insanlarla ilgili film yapmak para getirmez; ancak köpekbalıkları ve saldırılarıyla ilgili onlarca farklı film bulmanız mümkündür. Dolayısıyla bilimsel bir yaklaşım için, genel kültüre değil, spesifik araştırmalara güvenmek gerekir.

Köpekbalıklarından korkmayın ve onları vahşi caniler olarak hayal etmeyin. Elbette bir köpekbalığı sizi öldürebilecek tüm güce sahiptir, bunda zorlanmaz bile. Ancak bu demek değil ki onlar öldürmeye programlanmış vahşi canlılardır. Her canlı hayat mücadelesini sürdürmektedir ve buna burnunuzu sokarsanız... Ölebilirsiniz. Yukarıda gördüğünüz gibi burnunuzu sokmadığınızda bile sizi öldürebilecek birçok canlı var.

Kısaca düşünün... Ondan sonra yargılayın.

Umarız faydalı olmuştur.

Kaynak: TreeHugger

Kaydedilmiş En Şiddetli Deprem!

Bir Hayvan Türü Olarak "İnsan"ın En Detaylı Taksonomik Sınıflandırılması

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim