Evrim Ağacı

Kanalizasyon, Koronavirüs Sirkülasyonunu Denetlemek İçin Kullanılabilir mi?

Kanalizasyon, Koronavirüs Sirkülasyonunu Denetlemek İçin Kullanılabilir mi?
Japonya'dan rögar kapağı örnekleri
Elma Alt Shift
Tavsiye Makale

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, MedRXiv isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

2019 Aralık'ta Çin'in Wuhan şehrinden yayılmaya başlayan Covid-19 salgını tüm Dünya'yı esir almış durumda. Önce Çin'in diğer şehirlerine, ardından kısa sürede tüm Dünya'ya yayılan hastalık Dünya Sağlık Örgütü'nün Mart ayında pandemi ilan etmesiyle beraber resmi olarak küresel bir tehlike teşkil etmeye başladı.

Covid-19'un birincil bulaşma yolu elbette ki solunum sıvıları (öksürük, hapşırık, tükürük vb.). Hastalığa yol açan virüsün literatürdeki ismi SARS-Cov-2 ve bu tür, 2003'teki SARS salgınına yol açan virüsün yapısına %82 benzerlik göstermekte. SARS hastalarının o yıllarda gösterdiği semptomlar arasında solunum problemlerinin yanı sıra yaklaşık %70 oranında ishal ve buna bağlı bağırsak problemleri de yer alıyordu. İshal, Covid-19 hastalarının da büyük bir kısmında görülen bir semptom olarak rapor ediliyor.

Sindirim Problemleri, Covid-19'un olası semptomlarından biri
Sindirim Problemleri, Covid-19'un olası semptomlarından biri
Adobe Stock

Çin'in Ulusal Viral Hastalık Kontrol Merkezi'nden Wenling Wang ve ekibinin Mart ayında yayınladığı araştırma, hastaların dışkılarında da Cov-2 atıkları bulunduğunu ve yaklaşık 4 hafta gibi bir süreç içerisinde de biyolojik takip edilebilirliklerini sürdürdüğünü gösteriyor. Her ne kadar atık su kanalları virüsün bulaşma yolları arasında gösterilmese de, bize aslında bu türün popülasyonunun şehirlerarası kat ettiği sirkülasyon hakkında güçlü bir fikir verebilir. Bu çeşit bir kanalizasyon gözetimi belki de erken uyarı sistemi olarak altyapı çerçevesinde faydalı bir amaca hizmet edebilir.

Hollanda'daki Su Araştırma Enstitüsü'nden 4 araştırmacı (KWR Water Research Institute) bu konuyu masaya yatırıp 7 farklı şehirden topladıkları atık su numunelerini incelediler. RT-PCR protokolüyle yapılan numune testinde araştırmacılar "nucleocapsid" protein geninin 3 fragmanı (N-1,2,3) ve "envelope" protein geninin bir fragmanını (E) teste tabi tuttular. İlk örnekler 6 Şubat'ta, yani Hollanda'da rapor edilen ilk Covid-19 vakasından 3 hafta önce alındı. Hiçbir fragman tespit edilemedi. Daha sonra 5 Mart'ta alınan örneklerde N1 fragmanı 5 şehirde tespit edildi. 15 Mart'ta alınan örneklerde ise yine N1 fragmanı 6 şehirde, N3 ve E fragmanları 5 şehirde pozitif sonuç verdi. Böylelikle virüsün tespiti ilk kez kanalizasyon atık suyuyla rapor edilmiş oldu.

Su Kanalları, virüsün yol haritasını monitöre etmek için iyi bir fikir olabilir
Su Kanalları, virüsün yol haritasını monitöre etmek için iyi bir fikir olabilir
Shutter Stock

Virüs yoğunluğunun çok az olduğu durumlarda dahi bu ölçekte bir tespitin mümkün olduğunun gösterilmesi aslında atık su ağlarının potansiyel bir sirkülasyon haritası için oldukça elverişli birer platform olabileceğini gösteriyor. Özellikle tekrarı mümkün olan virütik global salgınlar, bu yolla daha hızlı izole edilip bir pandemiye dönüşmeden önce pekala engellenebilir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 9
 • Bilim Budur! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/06/2020 02:06:33 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8502

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Ağız
Bağışıklık
Sars
Stres
Kütle
Alkol
Zaman
Su Ayısı
Balık
İnsan
Köpek
İnsanlık
Lgbt
Mit
Gezegen
Kültür
Değişim
Zehir
Beslenme
Homeostasis
Diş
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Uzay Görevleri
Fare
Süpernova
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin ahlaki sınırlarının olmadığını söylemek doğru değildir. Bilim, gerçekleri söylemekle ilgilenir ve bu, son derece ciddi bir ahlaki sınırdır.”
Lawrence Krauss
Geri Bildirim Gönder