Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Kanalizasyon, Koronavirüs Sirkülasyonunu Denetlemek İçin Kullanılabilir mi?

Kanalizasyon, Koronavirüs Sirkülasyonunu Denetlemek İçin Kullanılabilir mi? Elma Alt Shift
Japonya'dan rögar kapağı örnekleri
2 dakika
2,174
Tüm Reklamları Kapat

2019 Aralık'ta Çin'in Wuhan şehrinden yayılmaya başlayan Covid-19 salgını tüm Dünya'yı esir almış durumda. Önce Çin'in diğer şehirlerine, ardından kısa sürede tüm Dünya'ya yayılan hastalık Dünya Sağlık Örgütü'nün Mart ayında pandemi ilan etmesiyle beraber resmi olarak küresel bir tehlike teşkil etmeye başladı.

Covid-19'un birincil bulaşma yolu elbette ki solunum sıvıları (öksürük, hapşırık, tükürük vb.). Hastalığa yol açan virüsün literatürdeki ismi SARS-Cov-2 ve bu tür, 2003'teki SARS salgınına yol açan virüsün yapısına %82 benzerlik göstermekte. SARS hastalarının o yıllarda gösterdiği semptomlar arasında solunum problemlerinin yanı sıra yaklaşık %70 oranında ishal ve buna bağlı bağırsak problemleri de yer alıyordu. İshal, Covid-19 hastalarının da büyük bir kısmında görülen bir semptom olarak rapor ediliyor.

Tüm Reklamları Kapat

Sindirim Problemleri, Covid-19'un olası semptomlarından biri
Sindirim Problemleri, Covid-19'un olası semptomlarından biri
Adobe Stock

Çin'in Ulusal Viral Hastalık Kontrol Merkezi'nden Wenling Wang ve ekibinin Mart ayında yayınladığı araştırma, hastaların dışkılarında da Cov-2 atıkları bulunduğunu ve yaklaşık 4 hafta gibi bir süreç içerisinde de biyolojik takip edilebilirliklerini sürdürdüğünü gösteriyor. Her ne kadar atık su kanalları virüsün bulaşma yolları arasında gösterilmese de, bize aslında bu türün popülasyonunun şehirlerarası kat ettiği sirkülasyon hakkında güçlü bir fikir verebilir. Bu çeşit bir kanalizasyon gözetimi belki de erken uyarı sistemi olarak altyapı çerçevesinde faydalı bir amaca hizmet edebilir.

Hollanda'daki Su Araştırma Enstitüsü'nden 4 araştırmacı (KWR Water Research Institute) bu konuyu masaya yatırıp 7 farklı şehirden topladıkları atık su numunelerini incelediler. RT-PCR protokolüyle yapılan numune testinde araştırmacılar "nucleocapsid" protein geninin 3 fragmanı (N-1,2,3) ve "envelope" protein geninin bir fragmanını (E) teste tabi tuttular. İlk örnekler 6 Şubat'ta, yani Hollanda'da rapor edilen ilk Covid-19 vakasından 3 hafta önce alındı. Hiçbir fragman tespit edilemedi. Daha sonra 5 Mart'ta alınan örneklerde N1 fragmanı 5 şehirde tespit edildi. 15 Mart'ta alınan örneklerde ise yine N1 fragmanı 6 şehirde, N3 ve E fragmanları 5 şehirde pozitif sonuç verdi. Böylelikle virüsün tespiti ilk kez kanalizasyon atık suyuyla rapor edilmiş oldu.

Su Kanalları, virüsün yol haritasını monitöre etmek için iyi bir fikir olabilir
Su Kanalları, virüsün yol haritasını monitöre etmek için iyi bir fikir olabilir
Shutter Stock

Virüs yoğunluğunun çok az olduğu durumlarda dahi bu ölçekte bir tespitin mümkün olduğunun gösterilmesi aslında atık su ağlarının potansiyel bir sirkülasyon haritası için oldukça elverişli birer platform olabileceğini gösteriyor. Özellikle tekrarı mümkün olan virütik global salgınlar, bu yolla daha hızlı izole edilip bir pandemiye dönüşmeden önce pekala engellenebilir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
19
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 13
 • Bilim Budur! 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Umut Verici! 2
 • Muhteşem! 1
 • İnanılmaz 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: MedRXiv | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/04/2024 08:17:41 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8502

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Özellikler
Primatlar
Alzheimer
Yapay Seçilim
Epidemik
Canlı
Fotoğraf
Komplo
Kanser
Evrimsel Antropoloji
Bağışıklık
Karar
Karbon
Doğa Yasası
Madde
Covıd-19
Normal Doğum
Hastalık
Sosyal Medya
İklim
Yeni Koronavirüs
Yıldızlar
Karanlık Madde
Regülasyon
Zaman
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
G. Medema, et al. Kanalizasyon, Koronavirüs Sirkülasyonunu Denetlemek İçin Kullanılabilir mi?. (7 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 17 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8502
Medema, G., Güler, S., Özdil, A. Ş. (2020, April 07). Kanalizasyon, Koronavirüs Sirkülasyonunu Denetlemek İçin Kullanılabilir mi?. Evrim Ağacı. Retrieved April 17, 2024. from https://evrimagaci.org/s/8502
G. Medema, et al. “Kanalizasyon, Koronavirüs Sirkülasyonunu Denetlemek İçin Kullanılabilir mi?.” Edited by Ayşegül Şenyiğit Özdil. Evrim Ağacı, 07 Apr. 2020, https://evrimagaci.org/s/8502.
Medema, Gertjan. Güler, Saygun. Özdil, Ayşegül Şenyiğit. “Kanalizasyon, Koronavirüs Sirkülasyonunu Denetlemek İçin Kullanılabilir mi?.” Edited by Ayşegül Şenyiğit Özdil. Evrim Ağacı, April 07, 2020. https://evrimagaci.org/s/8502.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close