Kanalizasyon, Koronavirüs Sirkülasyonunu Denetlemek İçin Kullanılabilir mi?

Kanalizasyon, Koronavirüs Sirkülasyonunu Denetlemek İçin Kullanılabilir mi?
Japonya'dan rögar kapağı örnekleri
Elma Alt Shift
Yazar Gertjan Medema Ayşegül Şenyiğit Özdil Editör Ayşegül Şenyiğit Özdil
2 dakika
1,772 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

2019 Aralık'ta Çin'in Wuhan şehrinden yayılmaya başlayan Covid-19 salgını tüm Dünya'yı esir almış durumda. Önce Çin'in diğer şehirlerine, ardından kısa sürede tüm Dünya'ya yayılan hastalık Dünya Sağlık Örgütü'nün Mart ayında pandemi ilan etmesiyle beraber resmi olarak küresel bir tehlike teşkil etmeye başladı.

Covid-19'un birincil bulaşma yolu elbette ki solunum sıvıları (öksürük, hapşırık, tükürük vb.). Hastalığa yol açan virüsün literatürdeki ismi SARS-Cov-2 ve bu tür, 2003'teki SARS salgınına yol açan virüsün yapısına %82 benzerlik göstermekte. SARS hastalarının o yıllarda gösterdiği semptomlar arasında solunum problemlerinin yanı sıra yaklaşık %70 oranında ishal ve buna bağlı bağırsak problemleri de yer alıyordu. İshal, Covid-19 hastalarının da büyük bir kısmında görülen bir semptom olarak rapor ediliyor.

Sindirim Problemleri, Covid-19'un olası semptomlarından biri
Sindirim Problemleri, Covid-19'un olası semptomlarından biri
Adobe Stock

Çin'in Ulusal Viral Hastalık Kontrol Merkezi'nden Wenling Wang ve ekibinin Mart ayında yayınladığı araştırma, hastaların dışkılarında da Cov-2 atıkları bulunduğunu ve yaklaşık 4 hafta gibi bir süreç içerisinde de biyolojik takip edilebilirliklerini sürdürdüğünü gösteriyor. Her ne kadar atık su kanalları virüsün bulaşma yolları arasında gösterilmese de, bize aslında bu türün popülasyonunun şehirlerarası kat ettiği sirkülasyon hakkında güçlü bir fikir verebilir. Bu çeşit bir kanalizasyon gözetimi belki de erken uyarı sistemi olarak altyapı çerçevesinde faydalı bir amaca hizmet edebilir.

Hollanda'daki Su Araştırma Enstitüsü'nden 4 araştırmacı (KWR Water Research Institute) bu konuyu masaya yatırıp 7 farklı şehirden topladıkları atık su numunelerini incelediler. RT-PCR protokolüyle yapılan numune testinde araştırmacılar "nucleocapsid" protein geninin 3 fragmanı (N-1,2,3) ve "envelope" protein geninin bir fragmanını (E) teste tabi tuttular. İlk örnekler 6 Şubat'ta, yani Hollanda'da rapor edilen ilk Covid-19 vakasından 3 hafta önce alındı. Hiçbir fragman tespit edilemedi. Daha sonra 5 Mart'ta alınan örneklerde N1 fragmanı 5 şehirde tespit edildi. 15 Mart'ta alınan örneklerde ise yine N1 fragmanı 6 şehirde, N3 ve E fragmanları 5 şehirde pozitif sonuç verdi. Böylelikle virüsün tespiti ilk kez kanalizasyon atık suyuyla rapor edilmiş oldu.

Reklamı Kapat

Su Kanalları, virüsün yol haritasını monitöre etmek için iyi bir fikir olabilir
Su Kanalları, virüsün yol haritasını monitöre etmek için iyi bir fikir olabilir
Shutter Stock

Virüs yoğunluğunun çok az olduğu durumlarda dahi bu ölçekte bir tespitin mümkün olduğunun gösterilmesi aslında atık su ağlarının potansiyel bir sirkülasyon haritası için oldukça elverişli birer platform olabileceğini gösteriyor. Özellikle tekrarı mümkün olan virütik global salgınlar, bu yolla daha hızlı izole edilip bir pandemiye dönüşmeden önce pekala engellenebilir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 11
 • Bilim Budur! 4
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Umut Verici! 2
 • Muhteşem! 1
 • İnanılmaz 1
 • Korkutucu! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: MedRXiv | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/04/2021 07:47:19 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8502

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Balina
Kültür
Büyük Patlama
Ecza
Yaşamın Başlangıcı
Biyolojik Antropoloji
Sars Virüsü
Beslenme Biçimi
Yumurtalık
Eşcinsellik
Bilgisayar
Eşeyli Üreme
Hayatta Kalma
Metabolizma
Yiyecek
Şempanze
Kemik
Toprak
Tehlike
Yakınsak Evrim
Sahtebilim
Mistik
Evrim Ağacı Duyurusu
Kadın Sağlığı
Çeşitlilik
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku