Evrim Ağacı
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Saz delicesi
 • Bilimsel Adı Circus aeruginosus
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Saz delicesi
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Western marsh harrier
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
Kanat altı renkleri muhtemelen yetişkin bir dişi olduğunu gösteriyor.
Kanat altı renkleri muhtemelen yetişkin bir dişi olduğunu gösteriyor.
H. Tuğrul Atasoy

Gözlem Bilgileri

Zonguldak'ta Filyos Çayı (Yenice Irmağı) yanında ve Bolu'da süzülürken gözlemlediğimiz saz delicesi (Circus aeruginosus). Kendileri aynı zamanda kızıl tuygun olarak da bilinir.

Tanım ve Genel Bilgiler

Ülkemizin en büyük delice türü olan saz delicesi (Circus aeruginosus). Uzaktan şahinle (Buteo buteo) çoğu zaman karıştırılır. Kendisi yırtık kanatlı genç bir erkeğe benziyor. Muhtemelen ilk veya ikinci yılında. Kanatların altındaki beyaz tonlamasından bunu anlayabilirsiniz. Çeşitli varyasyonları, cinsel dimorfizmleri bulunduğundan ve şahin (Buteo buteo) ile karıştırıldığından ötürü Field Guide to Birds isimli taksonomik ornitoloji kitaplarından yardım almak gerekebilir. Bu kitaplar arasında en başarılısı bize göre Collins Bird Guide'dır. Bu kitabın aynı zamanda bir telefon uygulaması da mevcut. Renk varyasyonlarını (don), yaşlarına göre renk tonlamalarını, seslerini ve her taraftan görünüşlerini ayrıntılı olarak işleyen Collins Bird Guide uygulamasını anlattığımız yazımıza buradan erişebilirsiniz.

Zonguldak/Filyos'ta göç dönemi, havada daireler çizerek av arayan bir başka birey.
Zonguldak/Filyos'ta göç dönemi, havada daireler çizerek av arayan bir başka birey.
Pedram Türkoğlu

Erkeğin sırtı ve kanat örtüleri kızıl kahverengine sahip olmasından dolayı kolayca ayırt edilir. Gençleri ise kanat altlarında sekonder (ikincil) tüylerde beyazlıklar içerir. Yetişkin erkek belirgin olarak tamamen açık renge (krem/kahverengi) bürünmeye başlar. Erkeğin alt kısımlarında sekonder (ikincil) kanat tüyleri daha belirgin olarak beyazdır. Marjinal tüyleri ise siyahtır. Dişilerin alt kısımlarında marjinal tüyler daha kahverengi ağırlığındadır.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Deliceler, Accipitridae (Atmacagiller) ailesinde üye yırtıcı kuşlardır. Bu taksonomik ailenin içerisinde atmacalar, kartallar, çaylaklar, tuygunlar, şahinler ve Eski Dünya akbabaları gibi birçok tanınan yırtıcı kuş yer alır. Diğer yandan balık kartalı, Pandionidae ailesine üye iken; sekreter kuşu Sagittariidae ailesine üyedir. 

Aynı gün gözlemlediğimiz bir başka birey.
Aynı gün gözlemlediğimiz bir başka birey.
Pedram Türkoğlu

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Adından da anlaşılacağı gibi genelde ıslak, sazlık ve sulak alanları tercih ederler. Son zamanlarda sanayileşmenin artmasından ötürü tarım alanlarında ve düzlüklerde de rastlanmıştır. 

Davranış ve Etoloji

Sazlıkların tepesinde yuvarlak çizerek bölgeyi tararlar. Sazlıkların üzerinde adeta havada asılı kalarak, aşağıyı izlerler. Yerden 2 ile 6 metre yüksekliğinde avı gördüğünde pençelerini aniden açar ve saldırır. Diğer delicelerden daha antisosyal bir türdür. Yalnızlığı sever.

Diyet ve Metabolizma

Küçük memeliler ve kuşlar dahil olmak üzere sürüngenler, balıklar ve böcekler ile beslenir. Ayrıca diğer birçok etçil hayvan gibi leşle de beslenebilir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Mustafa Sözen, Mustafa Erturhan, Kerem Ali Boyla, Tuncer Tozsin, Murat Soydaş. (2018). Zonguldak Kuşları. ISBN: 978-605-4610-77-8. Yayınevi: T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı.
 • Gökcen Demirbaş. Saz Delicesi. (05 Mart 2020). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: TRAKUS | Arşiv Bağlantısı
 • Lars Svensson & Peter J. Grant. (2018). Collins Bird Guide. ISBN: 0-00-219728-6. Yayınevi: HarperCollins.
 • Vikipedi. Atmacagiller. (05 Mart 2020). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: Vikipedi | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 02/10/2020 02:12:44 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5385

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Mistisizm
Uyku
Kedigiller
Hominid
Santigrat Derece
Yapay Zeka
Davranış
Beslenme Davranışları
Nobel Ödülü
Hava
Sars Mers
Evrimsel Psikoloji
Biyografi
Böcekler
Tür
Viral
Deniz
Avrupa
Çağ
Mikrobiyoloji
Psikiyatri
Doğa Yasaları
Ecza
Alkol
Hamile
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sanat olmasaydı, Dünya'nın kabalığı dayanılmaz olurdu.”
George Bernard Shaw
Geri Bildirim Gönder