En İyi Ornitoloji (Kuş Bilimi) Telefon Uygulaması

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Her bilim ve ornitoloji severin arşivinde mutlaka bulunması gereken bir akıllı telefon uygulaması Collins Bird Guide! Fiyatı biraz tuzlu gibi gözükse de hakkını sonuna kadar verdiğinden emin olabilirsiniz. Normalde kitap olarak basılan bu mükemmel rehber, son yıllarda akıllı telefonlar için dijital ortama çekilmiştir. Kitap, 1999'da Lars Svensson, Killian Mullarney, Dan Zetterström ve Peter J. Grant isimli ornitologlar tarafından yazıldı. Çizimleri ise Killian Mullarneyand ve Dan Zetterström tarafından yapıldı. Bu rehber, "şüphesiz gelmiş geçmiş en kaliteli saha rehberi" ünvanı kazandı. Ayrıca "20. yy'ın en harika kuş kitabı" diye de belirtilir. Kitabı maalesef artık bulmak çok zor. Bu yüzden yazıda, ara yüzü ve sadeliği ile iz bırakan telefon uygulamasına değineceğiz. Unutmamak gerek ki uygulamada Avrupa'da bulunan bütün türler ve Asya/Afrika'nın bir kısmı mevcut. Eğer Amerika'da yaşıyorsanız, uygulamadan istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz.

Öncelikle uygulamayı açtığınız zaman sadelik gözünüze çarpıyor. Anında bütün kuş aileleri alfabetik veya taksonomik olarak önünüze sunuluyor. Seçtiğiniz ailenin içerisine girdikçe derinlere yüzmüş oluyorsunuz. Ardından cinsler, türler ve hatta alt türleri görüntüleyebiliyorsunuz. Tür hakkında bilgilerin yanında biyocoğrafyası, görüntü kayıtları hatta seslerine dahi ulaşabiliyorsunuz. Sadece bunlar da değil, türün varyasyonlarını bile gözlemleyebilmeniz, bu uygulamayı kusursuz bir taksonomi kaynağı haline getiriyor. Daha iyi görebilmeniz için anasayfadan baykuşlara doğru bir yol izleyerek, ekran görüntülerini aldık. Böylece uygulamanın mantığını kabaca kavrayabilirsiniz.

Uygulamada türün alttan, üstten görünümü. Uçarken veya yerdeyken duruşu. Çeşitli spesifik desenleri. Kış ve yaz tüyleri (postu). Yavru (juv.) ve yetişkin (ad.) görünümü. Seksüel dimorfizm gibi dişi ve erkek ayrımı. Yuva yapmayı tercih ettikleri oluşumlar ve dahasına ulaşmanız mümkün! Ayrıca en harika özelliğinden biri ise gördüğünüz bir türü bulmak için arama kısmından fark ettiğiniz özellikleri (kafa tipi, bacak rengi, tüy rengi vb.) girmeniz yeterli. Ardından size önerdiği türler arasından eleyerek doğru tanımlamaya ulaşabiliyorsunuz. Aynı şekilde arada kaldığınız türleri karşılaştırarak da doğru tanımlamaya ulaşmanız mümkün. Sonuç olarak bu mükemmel rehber sayesinde kuş taksonomisinde kusursuz sonuçlar elde edebilirsiniz.

İndirmek için aşağıdaki ikonlara tıklayabilirsiniz:

 

Ak karınlı ebabil (Tachymarptis melba)

Neandertallere Ait En Eski Ahşap Aletler İspanya'da Bulundu!

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler
  • Anasayfa
  • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim