Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Her bilim ve ornitoloji severin arşivinde mutlaka bulunması gereken bir akıllı telefon uygulaması Collins Bird Guide! Fiyatı biraz tuzlu gibi gözükse de hakkını sonuna kadar verdiğinden emin olabilirsiniz.

Normalde kitap olarak basılan bu mükemmel rehber, son yıllarda akıllı telefonlar için dijital ortama çekilmiştir. Kitap, 1999'da Lars Svensson, Killian Mullarney, Dan Zetterström ve Peter J. Grant isimli ornitologlar tarafından yazıldı. Çizimleri ise Killian Mullarneyand ve Dan Zetterström tarafından yapıldı.

Bu rehber, "şüphesiz gelmiş geçmiş en kaliteli saha rehberi" unvanı kazandı. Ayrıca "20. yy'ın en harika kuş kitabı" diye de belirtilir. Kitabı maalesef artık bulmak çok zor. Bu yüzden yazıda, ara yüzü ve sadeliği ile iz bırakan telefon uygulamasına değineceğiz.

Unutmamak gerek ki uygulamada Avrupa'da bulunan bütün türler ve Asya/Afrika'nın bir kısmı mevcut. Eğer Amerika'da yaşıyorsanız, uygulamadan istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz.

Ak kuyruklu kartal (Haliaeetus albicilla)
Ak kuyruklu kartal (Haliaeetus albicilla)
Collin's Bird Guide

Öncelikle uygulamayı açtığınız zaman sadelik gözünüze çarpıyor. Anında bütün kuş aileleri alfabetik veya taksonomik olarak önünüze sunuluyor. Seçtiğiniz ailenin içerisine girdikçe derinlere yüzmüş oluyorsunuz. Ardından cinsler, türler ve hatta alt türleri görüntüleyebiliyorsunuz. Tür hakkında bilgilerin yanında biyocoğrafyası, görüntü kayıtları hatta seslerine dahi ulaşabiliyorsunuz.

Sadece bunlar da değil, türün varyasyonlarını bile gözlemleyebilmeniz, bu uygulamayı kusursuz bir taksonomi kaynağı haline getiriyor. Daha iyi görebilmeniz için anasayfadan baykuşlara doğru bir yol izleyerek, ekran görüntülerini aldık. Böylece uygulamanın mantığını kabaca kavrayabilirsiniz.

Baykuşlara doğru daralan taksonlar.
Baykuşlara doğru daralan taksonlar.
Collin's Bird Guide

Uygulamada türün alttan, üstten görünümü. Uçarken veya yerdeyken duruşu. Çeşitli spesifik desenleri. Kış ve yaz tüyleri (postu). Yavru (juv.) ve yetişkin (ad.) görünümü. Seksüel dimorfizm gibi dişi ve erkek ayrımı. Yuva yapmayı tercih ettikleri oluşumlar ve dahasına ulaşmanız mümkün!

Ayrıca en harika özelliğinden biri ise gördüğünüz bir türü bulmak için arama kısmından fark ettiğiniz özellikleri (kafa tipi, bacak rengi, tüy rengi vb.) girmeniz yeterli. Ardından size önerdiği türler arasından eleyerek doğru tanımlamaya ulaşabiliyorsunuz. Aynı şekilde arada kaldığınız türleri karşılaştırarak da doğru tanımlamaya ulaşmanız mümkün.

Sonuç olarak bu mükemmel rehber sayesinde kuş taksonomisinde kusursuz sonuçlar elde edebilirsiniz. Satın almak için aşağıdaki ikonların linklerine tıklayabilirsiniz:

Collin's Bird Guide (59.99 TRY)
Collin's Bird Guide (59.99 TRY)
Google Play
Collin's Bird Guide (14.99 £)
Collin's Bird Guide (14.99 £)
App Store
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/03/2020 20:59:32 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5368

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Özgürlük talebi bulaşıcıdır.”
Robin Morgan
Geri Bildirim Gönder