En İyi Ornitoloji (Kuş Bilimi) Telefon Uygulaması

En İyi Ornitoloji (Kuş Bilimi) Telefon Uygulaması Collin's Bird Guide
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
5,072 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Her bilim ve ornitoloji severin arşivinde mutlaka bulunması gereken bir akıllı telefon uygulaması Collins Bird Guide! Fiyatı biraz tuzlu gibi gözükse de hakkını sonuna kadar verdiğinden emin olabilirsiniz.

Normalde kitap olarak basılan bu mükemmel rehber, son yıllarda akıllı telefonlar için dijital ortama çekilmiştir. Kitap, 1999'da Lars Svensson, Killian Mullarney, Dan Zetterström ve Peter J. Grant isimli ornitologlar tarafından yazıldı. Çizimleri ise Killian Mullarneyand ve Dan Zetterström tarafından yapıldı.

Bu rehber, "şüphesiz gelmiş geçmiş en kaliteli saha rehberi" unvanı kazandı. Ayrıca "20. yy'ın en harika kuş kitabı" diye de belirtilir. Kitabı maalesef artık bulmak çok zor. Bu yüzden yazıda, ara yüzü ve sadeliği ile iz bırakan telefon uygulamasına değineceğiz.

Unutmamak gerek ki uygulamada Avrupa'da bulunan bütün türler ve Asya/Afrika'nın bir kısmı mevcut. Eğer Amerika'da yaşıyorsanız, uygulamadan istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz.

Reklamı Kapat

Ak kuyruklu kartal (Haliaeetus albicilla)
Ak kuyruklu kartal (Haliaeetus albicilla)
Collin's Bird Guide

Öncelikle uygulamayı açtığınız zaman sadelik gözünüze çarpıyor. Anında bütün kuş aileleri alfabetik veya taksonomik olarak önünüze sunuluyor. Seçtiğiniz ailenin içerisine girdikçe derinlere yüzmüş oluyorsunuz. Ardından cinsler, türler ve hatta alt türleri görüntüleyebiliyorsunuz. Tür hakkında bilgilerin yanında biyocoğrafyası, görüntü kayıtları hatta seslerine dahi ulaşabiliyorsunuz.

Sadece bunlar da değil, türün varyasyonlarını bile gözlemleyebilmeniz, bu uygulamayı kusursuz bir taksonomi kaynağı haline getiriyor. Daha iyi görebilmeniz için anasayfadan baykuşlara doğru bir yol izleyerek, ekran görüntülerini aldık. Böylece uygulamanın mantığını kabaca kavrayabilirsiniz.

Baykuşlara doğru daralan taksonlar.
Baykuşlara doğru daralan taksonlar.
Collin's Bird Guide

Uygulamada türün alttan, üstten görünümü. Uçarken veya yerdeyken duruşu. Çeşitli spesifik desenleri. Kış ve yaz tüyleri (postu). Yavru (juv.) ve yetişkin (ad.) görünümü. Seksüel dimorfizm gibi dişi ve erkek ayrımı. Yuva yapmayı tercih ettikleri oluşumlar ve dahasına ulaşmanız mümkün!

Ayrıca en harika özelliğinden biri ise gördüğünüz bir türü bulmak için arama kısmından fark ettiğiniz özellikleri (kafa tipi, bacak rengi, tüy rengi vb.) girmeniz yeterli. Ardından size önerdiği türler arasından eleyerek doğru tanımlamaya ulaşabiliyorsunuz. Aynı şekilde arada kaldığınız türleri karşılaştırarak da doğru tanımlamaya ulaşmanız mümkün.

Sonuç olarak bu mükemmel rehber sayesinde kuş taksonomisinde kusursuz sonuçlar elde edebilirsiniz. Satın almak için aşağıdaki ikonların linklerine tıklayabilirsiniz:

Collin's Bird Guide (59.99 TRY)
Collin's Bird Guide (59.99 TRY)
Google Play
Collin's Bird Guide (14.99 £)
Collin's Bird Guide (14.99 £)
App Store
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/04/2021 02:07:10 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5368

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Sağlık
Zehir
Beslenme Biçimi
Yakınsak Evrim
Yas
Moleküler Biyoloji
Konuşma
Örümcek
Nükleotit
Zooloji
Analiz
Abiyogenez
Astrobiyoloji
Safsata
Makale
Homeostasis
Avrupa
Canlı
Yılan
Kadın Sağlığı
Uterus
Veri
Vaka
Çiftleşme
Kedi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku