Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

En İyi Ornitoloji (Kuş Bilimi) Telefon Uygulaması

En İyi Ornitoloji (Kuş Bilimi) Telefon Uygulaması Collins Bird Guide
2 dakika
7,082
Tüm Reklamları Kapat

Her bilim ve ornitoloji severin arşivinde mutlaka bulunması gereken bir akıllı telefon uygulaması Collins Bird Guide! Fiyatı biraz tuzlu gibi gözükse de hakkını sonuna kadar verdiğinden emin olabilirsiniz.

Normalde kitap olarak basılan bu mükemmel rehber, son yıllarda akıllı telefonlar için dijital ortama çekilmiştir. Kitap, 1999'da Lars Svensson, Killian Mullarney, Dan Zetterström ve Peter J. Grant isimli ornitologlar tarafından yazıldı. Çizimleri ise Killian Mullarneyand ve Dan Zetterström tarafından yapıldı.

Tüm Reklamları Kapat

Bu rehber, "şüphesiz gelmiş geçmiş en kaliteli saha rehberi" unvanı kazandı. Ayrıca "20. yy'ın en harika kuş kitabı" diye de belirtilir. Kitabı maalesef artık bulmak çok zor. Bu yüzden yazıda, ara yüzü ve sadeliği ile iz bırakan telefon uygulamasına değineceğiz.

Unutmamak gerek ki uygulamada Avrupa'da bulunan bütün türler ve Asya/Afrika'nın bir kısmı mevcut. Eğer Amerika'da yaşıyorsanız, uygulamadan istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Ak kuyruklu kartal (Haliaeetus albicilla)
Ak kuyruklu kartal (Haliaeetus albicilla)
Collins Bird Guide

Öncelikle uygulamayı açtığınız zaman sadelik gözünüze çarpıyor. Anında bütün kuş aileleri alfabetik veya taksonomik olarak önünüze sunuluyor. Seçtiğiniz ailenin içerisine girdikçe derinlere yüzmüş oluyorsunuz. Ardından cinsler, türler ve hatta alt türleri görüntüleyebiliyorsunuz. Tür hakkında bilgilerin yanında biyocoğrafyası, görüntü kayıtları hatta seslerine dahi ulaşabiliyorsunuz.

Sadece bunlar da değil, türün varyasyonlarını bile gözlemleyebilmeniz, bu uygulamayı kusursuz bir taksonomi kaynağı haline getiriyor. Daha iyi görebilmeniz için anasayfadan baykuşlara doğru bir yol izleyerek, ekran görüntülerini aldık. Böylece uygulamanın mantığını kabaca kavrayabilirsiniz.

Baykuşlara doğru daralan taksonlar.
Baykuşlara doğru daralan taksonlar.
Collins Bird Guide

Uygulamada türün alttan, üstten görünümü. Uçarken veya yerdeyken duruşu. Çeşitli spesifik desenleri. Kış ve yaz tüyleri (postu). Yavru (juv.) ve yetişkin (ad.) görünümü. Seksüel dimorfizm gibi dişi ve erkek ayrımı. Yuva yapmayı tercih ettikleri oluşumlar ve dahasına ulaşmanız mümkün!

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ayrıca en harika özelliğinden biri ise gördüğünüz bir türü bulmak için arama kısmından fark ettiğiniz özellikleri (kafa tipi, bacak rengi, tüy rengi vb.) girmeniz yeterli. Ardından size önerdiği türler arasından eleyerek doğru tanımlamaya ulaşabiliyorsunuz. Aynı şekilde arada kaldığınız türleri karşılaştırarak da doğru tanımlamaya ulaşmanız mümkün.

Sonuç olarak bu mükemmel rehber sayesinde kuş taksonomisinde kusursuz sonuçlar elde edebilirsiniz. Satın almak için aşağıdaki ikonların linklerine tıklayabilirsiniz:

Collins Bird Guide (59.99 TRY)
Collins Bird Guide (59.99 TRY)
Google Play
Collins Bird Guide (14.99 £)
Collins Bird Guide (14.99 £)
App Store
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
15
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/02/2024 16:38:15 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5368

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Güneş
Araştırma
Irk
Asteroid
Abd
Psikoloji
Obezite
İspat Yükü
Protein
Sars Mers
Şehir Hastanesi
Metabolizma
Çekirdek
Alan
Tekillik
Ateş
Evrim
Beyin
Epistemoloji
Zehirli Mantar
Uzay Aracı
Solunum
Temel
Tespit
Aşırı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
"İkinci Beyin": Vücudunuzdaki Yabancı Organizmalar, Beyninizi Nasıl Yönetiyor?
Arılar da İnsanlar Gibi
Arılar da İnsanlar Gibi "Jetlag" Hisseder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
P. Türkoğlu, et al. En İyi Ornitoloji (Kuş Bilimi) Telefon Uygulaması. (7 Nisan 2018). Alındığı Tarih: 26 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/5368
Türkoğlu, P., Bakırcı, Ç. M. (2018, April 07). En İyi Ornitoloji (Kuş Bilimi) Telefon Uygulaması. Evrim Ağacı. Retrieved February 26, 2024. from https://evrimagaci.org/s/5368
P. Türkoğlu, et al. “En İyi Ornitoloji (Kuş Bilimi) Telefon Uygulaması.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 07 Apr. 2018, https://evrimagaci.org/s/5368.
Türkoğlu, Pedram. Bakırcı, Çağrı Mert. “En İyi Ornitoloji (Kuş Bilimi) Telefon Uygulaması.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, April 07, 2018. https://evrimagaci.org/s/5368.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close